XXXV Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu (zdjęcia, video)

LUDŹMIERZ. Eucharystii w święto Narodzenia NMP - Matki Żytosiewnej podczas 35 Dożynek Podhalańskich przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego w koncelebrze z ks. płk. Władysławem Kozickim z Rzeszowa - kapelanem 21 BSP i wikarym ludźmierskim ks. Piotrem.
Kaznodzieja przypomniał zebranym, świętującym o związkach Podhalańczyków z MBL. Do ważnych dat należy rok 1926 - gdy w Bielsku Białej powstała pierwsza parafia pw. MBL, 1938, gdy Podhalańczycy obrali sobie MBL za patronkę, 6 sierpnia 2000 - odnowienie zawierzenia, misje pokojowe w Kosowie i Afganistanie - ratowanie żołnierzy przed bombami i ocalenie ich życia. W homilii ks. pułkownik mówił m.in.: Dziś, gdy świat ogarnął wirus strachu, niepewności w obliczu wojny u naszych sąsiadów, potrzeba nam wsparcia Maryi, naszej Matki. (...) W obliczu narastającego w świecie zagrożenia terroryzmem, wirusem nienawiści, szerzenia na ulicach naszych miast perwersji, wobec narastającego od lat burzenia autorytetów, ataków na Kościół i religię, profanacji świętych wizerunków naszej Matki, słowa tej modlitwy nabierają szczególnej mocy… Trzeba dziś wielkiej modlitwy całego narodu o pokój, ale i o mądrość, męstwo i odwagę… Kiedyś w latach osiemdziesiątych śpiewałem wraz z rówieśnikami pieśń dziś już nie znaną, która wlewała w nasze młode serca nadzieję, kształtowała naszą osobowość. Królowo Wojsk Górskich - modlił się ksiądz pułkownik, Twoje narodzenie wzbudza w naszych rodzinach zawierzenie Tobie. Przynosimy Ci nasze sprawy, jak ziarno na zasiew, byś uprosiła u Swego Syna jego wzrost, by życie zamieniało się w łan zboża, byśmy wydawali plon stokrotny. Od wojny, nędzy i głodu, sponiewieranej krwi narodu, od łez wylanych obłąkanie - uchroń nas Panie. - cytował ksiądz młodego żołnierza - nie o zemstę - ale o przebaczenie modlił się.

[YOUTUBE]NB4O6wpkZXg[/YOUTUBE]

Od swojego ojca kapłan uczył się pięknej zasady życia: co posiejesz synu - mówił - to zbierzesz. Siejmy zatem to, co dobre - kończył kaznodzieja - to co piękne, dobre słowa, dobre czyny, dobre myśli, bo Dobro leczy, a zło - kaleczy.

Poszczególne parafie przybyły z wieńcami i sztandarami. Stare Bystre zrobiło wieniec z mapą Polski i zaznaczoną trasą pielgrzymki Jana Pawła II w roku 1997. Inni wykonali wieniec ukazujący skutki wojny na Ukrainie.

źródło: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, s/ zdj. Maciej Gębacz

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.09.2022 14:22