80. rocznica śmierci bohaterskiej Orawianki

13 i 14 października na terenie kościoła i klasztoru norbertanek w Krakowie oraz na cmentarzu Salwatorskim odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą bohaterskiej śmierci Józefy Machay-Mikowej.
Młodsza siostra ks. Ferdynanda Machaya była zasłużoną działaczką społeczną i tak jak jej brat, bojowniczką o polskość Orawy. W okresie międzywojennym została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Niepodległości. W czasie II wojny światowej służyła jako oficer łącznikowy, a następnie kwatermistrz Obszaru Południowego Tajnej Organizacji Wojskowej, a później Związku Walki Zbrojnej. Aresztowana przez Niemców w maju 1941 r., więziona m.in. na Montelupich i w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, mimo tortur, nikogo nie wydała. Wycieńczona zmarła 14 października 1942 r.

14 października odprawiono uroczystą mszę świętą w krakowskim kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela na Salwatorze. Po nabożeństwie u norbertanek zebrani przeszli na cmentarz Salwatorski. Przy grobie Józefy Machay-Mikowej wspominano jej zasługi dla niepodległości, niezłomnych charakter i głęboką wiarę. Odczytany został Apel Poległych, a kompania honorowa z 6. Brygady Powietrznodesantowej oddała salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły kwiaty. Uroczystości zorganizował samorząd Lipnicy Wielkiej na Orawie pod przewodnictwem wójta Mateusza Lichosyta. Krakowski IPN, który reprezentował zastępca dyrektora oddziału dr Michał Wenklar, objął je patronatem.

Źródło: IPN Kraków, r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.10.2022 09:24