Radni mają pomysły na oszczędności. Wśród nich m.in. zająć się szarą strefą wynajmu pokoi w Zakopanem

ZAKOPANE. Po odrzuceniu propozycji burmistrza Leszka Doruli o podniesieniu podatków o 10 proc. grupa radnych wyszła z inicjatywą sugerując, gdzie znaleźć brakujące pieniądze. Pismo z gotowymi rozwiązaniami oraz deklaracją chęci współpracy radni podpisali i złożyli w urzędzie.
Grupa zakopiańskich radnych z klubu Zakopane 2030 wraz z przewodniczącym komisji ekonomiki Stanisławem Karpem złożyła pismo adresowane do burmistrza. W dokumencie wypunktowali aż 11 pozycji, w których sugerują, gdzie szukać oszczędności. Wśród miejsc, w których należy szukać oszczędności radni wymieniają ograniczenie dofinansowywania Zakopiańskiego Centrum Kultury oraz szukanie przez pracowników ZCK finansowania działalności z zewnętrznych źródeł. Rozwiązania nieprawidłowości w spółce SEWIK, które narażają miasto na straty, a także zacieśnienie współpracy z Radą Miasta. - Podjęcie współpracy w zakresie realizowanych pomysłów i koncepcji z Radą Miasta Zakopane. Realizacja wniosków podejmowanych na Komisji Oświaty o przywrócenie ul. Sienkiewicza jako drogi jednokierunkowej i pozostawienie parkingu pozwoliłby zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych – czytamy w piśmie radnych do burmistrza.

Radni podali także pomysły, gdzie szukać pieniędzy. Ich zdaniem należy przyjrzeć się opłatom targowym, a także podnieść ceny dzierżaw gruntów miejskich do cen rynkowych. Radni chcą także zająć się szarą strefą wynajmu pokoi w Zakopanem. W okresie wakacji i ferii zimowych szkoły mają być wynajmowane. Miasto ma wystąpić do Premiera RP oraz odpowiedniego ministra, aby został zwiększona subwencja oświatowa. Także przez przedstawicieli Podhala w Sejmie mają zostać podjęte działania na rzecz przywrócenia udziału miasta w dochodach z podatków sprzed reformy „Nowy Ład”.

Zdaniem radnych zmiany, jeśli zostaną wprowadzone, to przychody do budżetu miasta pomogą pokryć nie tylko 10 proc. podwyżkę podatków, której chciał magistrat, a której przeciwstawili się radni, ale także pozwolą na sfinansowanie Budżetu Obywatelskiego w kwocie 400 tys. zł, budowy zadaszenia nad boiskiem przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem, a także zwiększyć dotację dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych o 800 tys. zł.

Pismo zostało podpisane przez radnych z Klubu Zakopane 2030 oraz Stanisława Kapra, który sprzeciwił się podniesieniu podatków w 2023 roku.

ms/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 21.12.2022 09:33