PORONIN. Podczas posiedzenia zarządu oddziału nowosądeckiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych zmieniły się władze zarządu oddziału. Dotychczasową prezes Stanisławę Górkiewicz zastąpiła Stanisława Łukaszczyk (prezeska Poroniańskiego Koła Twórców Ludowych).
Przypomnijmy, że tymczasowa siedziba oddziału STL mieści się w Poroninie przy ul Tatrzańskiej 132.
Przy okazji zarząd oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wraz z Tatrzańską Agencja Rozwoju, Kultury i Promocji zaprasza na spotkanie opłatkowe wszystkich twórców ludowych z Podhala, Spisza i Orawy. Spotkanie odbędzie się we wtorek 15 grudnia br. o godz.18.oo w Jasnym Pałacu w Zakopanem przy ul. Tetmajera 27 ( siedziba TARKiP ). - Gorąco zapraszamy ludzi kultury, uczestników zajęć w Szkole Ginących Zawodów w Poroninie i wszystkich ludzi dobrej woli - deklaruje prezes Stanisława Łukaszczyk.
Szkoła Ginących Zawodów i Sztuki Ludowej w Poroninie powstała 6 stycznia br. z inicjatywy Stanisławy i Stanisława Łukaszczyków. Nauka w szkole jest bezpłatna. Udział w zajęciach ze snycerki i rzeźbiarstwa w drewnie, malarstwa na szkle, haftu, bibułkarstwa, metaloplastyki - mogą brać wszyscy. Spotkania odbywają się w soboty w godzinach od 10.oo do 12.oo przy ul. Tatrzańska 132 w Poroninie. Instruktorami są twórcy ludowi członkowie Poroniańskiego Koła Twórców Ludowych.
Stanisława Łukaszczyk na swojej stronie pisze o sobie:
Jestem mieszkanką Poronina, krawiectwem regionalnym i haftem ludowym zajmuję się dopiero 32 lata. Jest to moja pasja i sposób na życie. Stroje góralskie ich piękno i tradycja są mi bardzo bliskie. Motywy, którymi najczęściej zdobione są góralskie ubrania - w szczególności kobiece - są wdzięcznym tematem moich prac. Wzory na prezentowanych strojach są starodawne, ale są też i współczesne. Leluje, złotogłowia, szarotki, dziewięciorniki przeplatają się z bratkami, różami, makami i bzami.
W strojach przeze mnie wykonanych występują zespoły pieśni i tańca z różnych regionów Polski. Stroje ludowe krakowskie, mazowieckie, zawiślańskie, Zagórzan, Lachów sądeckich, kujawskie, żywieckie to uzupełnienie strojów górali Skalnego Podhala. Na wystawie prezentuję współczesne stroje kobiece z całego Podhala - z ich różnorodnością, barwą, wzorem oraz kolorystyką, zachowując cały styl charakterystyczny dla tego regionu.
Jestem laureatką wielu konkursów i wystaw w: Krakowie, Lublinie, Warszawie, Bukowinie Tatrzańskiej, Częstochowie, Zakopanem, Łowiczu, Poroninie, jak również Rzymie, Londynie.
s/