Utonie, utonie piórecko na wodzie, ale nie zaginie nuta o ślebodzie... Filmowa opowieść Bartka Kurasia

Jak to się stało, że człowiek nie mający związku z góralszczyzną przyczynił się do stworzenia góralskiego ruchu oporu, przeciw krzeptowszczyźnie? Jak to możliwe, że stał się jednym z trzech filarów Konfederacji Tatrzańskiej?
Tadeusz Popek urodził się 2 listopada 1915r. w Chodenicach. W roku 1938 ukończył polonistykę na UJ w Krakowie. Wraz z matką Anielą i usynowionym siostrzeńcem - Edward Popek „Karski” - przybyli pod Nowy Targ jako przesiedleni, był wrzesień 1939 roku. Mieszkając w Chodenicach (obecnie dzielnica Bochni) dokonali sabotażu na linię kolejową (rozkręcając tory). Pociąg z żołnierzami niemieckimi wykoleił się. Śmierć poniosło wielu Niemców. W Bochni dla Popków zrobiło się niebezpiecznie. Musieli szukać nowego miejsca w okupowanym kraju. Postanowili przenieść się z pod Bochni do Łopusznej. Pracę znaleźli w wylęgarni ryb. Matka zamieszkała w Waksmundzie.

Pewnego dnia Tadeusz odwiedził dom w Nowym Targu przy ul. Królowej Jadwigi 19. Tam to działała rodzina Apostołów pomagająca przedostać się ludziom na zachód - ’’Czy tu mieszkają Apostołowie, którzy pokazują drogę do nieba…?’’. Mieszkali tam Magdalena i Wincenty Apostołowie, wraz z córką Jadwigą. Jadwiga urodziła się 22 grudnia 1913 roku w Nowym Targu, ukończyła seminarium nauczycielskie w roku 1934, a następnie pracowała w Nowogródku jako nauczycielka. Po pierwszym spotkaniu i rozmowie umówili się po raz kolejny. Tadeusz zaproponował, że zjawi się z biuletynem.

Jak to się stało, że człowiek nie mający związku z góralszczyzną przyczynił się do stworzenia góralskiego ruchu oporu, przeciw krzeptowszczyźnie? Jak to możliwe, że stał się jednym z trzech filarów Konfederacji Tatrzańskiej?

Odpowiedź jest banalna, lecz trzeba ją zrozumieć. Dla niektórych ludzi są wartości nadrzędne, które nijak nie mogą stawać w konkurencji z doczesnymi, przemijającymi wartościami. Nikt nie jest dobrym z konieczności, z przymusu - aby być dobrym, trzeba wybrać dobro, przyswoić sobie dobro. Wolność to jednocześnie odpowiedzialność, a odpowiedzialność to zdolność do wierności. Dobro znajduje się ponad interesem. Jeśli człowiek w ogóle jest zdolny do poznania prawdy, to tylko dzięki myśleniu.



Bartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica- z miłości do folkloru
naszhistoria.pl
Pilecki Project Committe

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.02.2023 19:29