Wernisaż wystawy w Muzeum Drukarstwa i kwiaty dla księdza prałata Mieczysława Łukaszczyka

NOWY TARG. Prace 12 artystów młodego pokolenia z całej Polski można od czwartku do 30 czerwca oglądać na wystawie Motywów Maryjnych w grafice współczesnej pt. "Sancta Maria, Mater Dei...” w nowotarskim Muzeum Drukarstwa.
Ekspozycja, której kuratorką, a jednocześnie jedną z wystawiających prace artystek jest Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności mało znaną, współczesną sztukę sakralną. Prace, bardzo różnorodne, zarówno z dziedziny grafiki warsztatowej, jak i komputerowej, odwołują się do Pisma Świętego, tradycji i nauczania Kościoła.

Temat wystawy - zorganizowanej przez Urząd Miasta wraz z Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Drukarstwa - nie jest przypadkowy, wpisuje się w obchody przypadającej w tym roku 60. rocznicy Koronacji Figury Matki Bożej Ludźmierskiej.

Przypomnijmy, uroczystość, w której uczestniczyło ok. 200 tysięcy pątników - jak na tamte lata prawdziwe tłumy - i której przewodniczył prymas Wyszyński - odbyła się 15 sierpnia 1963 roku. To właśnie podczas niej z ręki figury wypadło berło, pochwycone w locie przez biskupa Karola Wojtyłę, co uznano za prorocze wydarzenie, zwłaszcza w kontekście późniejszego wyboru na papieża.

Na ścianach muzeum zawisły prace Tomasz Biłki - dominikanina, Piotra Depty-Kleśty, Doroty Hajduk, Wiktorii Kowalczyk-Szlagi, Beaty Kowalewskiej-Tylki, Agnieszki Lech-Bińczyckiej, Jacka Machowskiego, Magdaleny Niemiec, Moniki Przychodzeń, Marii Roszyk, Savio Sitarczyka - franciszkanina oraz Adama Soroczyńskiego - absolwenta wydziału grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i pedagoga w zakopiańskim „Kenarze”, obecnego na otwarciu ekspozycji w Nowym Targu.

„Wystawa ta wychodzi poza znane nam obszary sztuki sakralnej, na którą patrzymy przez pryzmat dzieł z poprzednich epok. Mianownikiem, który łączy sztukę sakralną dawną i współczesną jest jej funkcja. Sztuka ta ma przemawiać do współczesnego odbiorcy i przybliżać wiernych do Boga. Zmuszać do przemyśleń poprzez używanie symboli i znaków. Sztuka sakralna nie powinna być zbyt symboliczna i abstrakcyjna, może to spowodować zatarcie się głównej idei i celu, jakim jest ewangelizacja i głoszenie prawd wiary. Mam nadzieję, że podczas oglądania tej wystawy na nowo zgłębią Państwo życie Najświętszej Maryi Panny i jej syna Jezusa Chrystusa. Wystawa „Sancta Maria, Mater Dei...” łączy dwanaście osobowości artystycznych. Każdy artysta podchodzi do tematu w inny sposób. Dzięki tej różnorodności odbiorca ma możliwość wybrać prace, które najbardziej do niego przemawiają” - napisała w katalogu do ekspozycji Wiktoria Kowalczyk-Szlaga.

Czwartkowy wernisaż był okazją do uczczenia również drugiego, przypadającego w tym roku jubileuszu - 60-lecia kapłaństwa prałata Mieczysława Łukaszczyka. Były kwiaty i życzenia od burmistrza Grzegorza Watychy i naczelniczki wydziału kultury, sportu i promocji UM Katarzyny Put oraz - nie tylko ludźmierskie - wspomnienia prałata.

Były też wspomnienia uczestniczącej w koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej nestorki nowotarskich poetów Wandy Szado-Kudasikowej i oczywiście jej poezja, a na koniec kustosz ludźmierskiego sanktuarium, ks. Jerzy Filek przedstawił program tegorocznych uroczystości jubileuszowych.

O oprawę muzyczną wernisażu zatroszczył się chór męski, działający przy parafii św. Katarzyny, pod batutą Macieja Bryniarskiego.

p/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.05.2023 21:11