Nie chcą masztu na Wielkiej Górze. Łopuszna protestuje

Mieszkańcy Łopusznej nie godzą się na budowę masztu telefonicznego na Wielkiej Górze. Rada sołecka w imieniu mieszkańców przesłała w tej sprawie pismo do wójta gminy Nowy Targ.
W czerwcu odbyło się zebranie wiejskie poświęcone temu tematowi. Radni sołeccy twierdzą, że niektóry mieszkańcy dopiero na zebraniu dowiedzieli się o budowie masztu o wysokości 54 metrów.

Mieszkańcy obawiają się, że przy maszcie powstanie „silne pole elektromagnetyczne” z „nieznaną intensywnością i natężeniem oraz nieznaną strefą oddziaływania”. W piśmie rada sołecka podkreśla, że budowa masztu „doprowadzi nieuchronnie do zmniejszenia atrakcyjności otaczających terenów (poprzez obniżenie cen rynkowych tych nieruchomości) i stanie w kolizji z trwającymi pracami nad przekształceniem tych gruntów w tereny budowlane. (…) Zamiast więc prowadzić do pogłębienia turystyczno-rekreacyjnych funkcji Łopusznej, przewidzianych w wieloletnich programach rozwojowych gminy Nowy Targ, spowoduje niechybnie regres w tym zakresie. Nie o taki rozwój powinno chodzić władzom gminy Nowy Targ” - twierdzą autorzy pisma, skierowanego do wójta.

Play uspokaja

Inwestorem jest firma Play. - W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie małopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego – odpowiada Martin Stysiak, ekspert ds. Public Affairs w sieci Play. Tłumaczy, że wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Rzecznik sieci Play informuje, że inwestycja w Łopusznej jest na wczesnym etapie procesu administracyjnego i na tym etapie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa wieży.

- Infrastruktura oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc jest to inwestycja, która w żaden sposób się nie wyróżnia. Dodatkowo każda z naszych inwestycji spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W celu użytkowania inwestycji, jaką jest stacja bazowa telefonii komórkowej, zgodnie z wymaganiami przepisów poddawana jest ona obowiązkowym pomiarom poziomu natężenia pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności, a wyniki są przedkładane do organów środowiskowych – zapewnia Martin Stysiak

Co na to gmina?

Wiesław Parzygnat, zastępca wójta gminy Nowy Targ informuje, że sprawa budowy stacji bazowej telefonii komórkowej z infrastrukturą towarzyszącą w Łopusznej jest obecnie w toku postępowania administracyjnego, prowadzonego przez urząd gminy na wniosek inwestora. Projekt decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego został przesłany do uzgodnień do starostwa, Wód Polskich, Gorczańskiego Parku Narodowego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- W przypadku, gdy Inwestor spełni wszystkie prawem przewidziane warunki, urząd gminy zobligowany jest do wydania decyzji pozytywnej, na którą służy odwołanie. Inwestycja ta ma charakter celu publicznego, do której zastosowanie mają takie same przepisy, jak w przypadku m.in. budowy dróg publicznych, linii energetycznych czy sieci kanalizacyjnej. W  przypadku stacji bazowych celem publicznym jest zapewnienie ludziom łączności – wyjaśnia Wiesław Parzygnat.

Zaznacza, że budowa masztu przekaźnikowego w Łopusznej jest kolejną tego typu inwestycją realizowaną w ostatnim czasie na terenie gminy Nowy Targ. - Przypomnę, że w Pyzówce inwestor pozyskał od osoby prywatnej grunt pod budowę i pomimo protestów mieszkańców wieża została wybudowana. W przypadku Łopusznej jest podobnie. Spółka P4 Sp. z o.o. pozyskała grunty pod budowę wieży i wszystko wskazuje, że uzyska uzgodnienia właściwych instytucji. Rozumiemy obawy mieszkańców, ale one nie są podstawą wydania odmowy lokalizacji inwestycji. Ostateczną decyzję na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w Łopusznej wyda starostwo powiatowe. Wieża telefonii komórkowej powstaje również w Krauszowie, gdzie nie było żadnego protestu na wydaną przez Urząd Gminy Nowy Targ decyzję lokalizacji – dodaje zastępca wójta.

mp/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.07.2023 15:45