"... Radosny to jes dziyń, ktory dzisiok momy w kościele cuć ziele, piyknie bijo zwony..." (zdjęcia)

15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu w tradycji ludowej Matka Boża czczona jest jako patronka ziemi – będącej w najbujniejszym rozkwicie. Okrzyknięta patronką ziół, kwiatów, owoców i zbóż, została nazwana Matką Boską Zielną.
Święto to łączy się ze starodawnym zwyczajem święcenia bukietów zielnych w kościele. Na Orawie podobnie jak w innych regionach wszelkie rośliny na bukrete (orawska nazwa bukietu zielnego) w przeddzień uroczystości zbierały dziewczęta. Często były one wysyłane przez gaździny do sąsiednich ogródków z prośbą o możliwość zerwania ziół i kwiatów, które same nie posiadały, a których nie mogło zabraknąć w tradycyjnym bukiecie. Wierzono powszechnie, że poświęcone w kościele zioła i kwiaty nabierają niezwykłych magicznych i leczniczych właściwości.

Orawska bukreta składała się z różnego rodzaju roślin leczniczych, kłosów zbóż czy też gałązek z drzew owocowych z owocami. Każda z roślin miała swoje właściwości i działanie, a wiedza na ich temat była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Do bukrety dodawano kwiaty z przydomowych ogródków, warzywa tj. marchew cebule itp. oraz gałązki z owocami z przydomowych sadów.

Całość wiązanki gospodyni zawijała w lnianą chustę i zanosiła ją do kościoła. Po poświęceniu chowano ją za sosręb, wieszano nad drzwiami domu lub wkładano go za święty obraz. Zioła strzegły dom i całe obejście przed pożarem, uderzeniem pioruna, czy czarami.

Współcześnie na Orawie zwyczaj święcenia ziół jest żywy i wciąż praktykowany, o czym można się przekonać uczestnicząc m.in corocznie we mszy św. w parafii św. Stefana w Lipnicy Małej gdzie zespół Malolipnicanie przynosząc naręcza kwiatów prowadzi oprawę muzyczną podczas mszy św.

Ania Olesińska, zdj. Łukasz Sowiński

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.08.2023 23:36