Jakie są sposoby oszczędzania na emeryturę? (art sponsorowany)

Prognozy dotyczące przyszłych emerytur nie napawają optymizmem. Wynika to przede wszystkim z pogarszającej się sytuacji demograficznej. Warto przyjrzeć się tzw. stopie zastąpienia w Polsce, która według OECD ma być jedną z najniższych wśród krajów rozwiniętych. W roku 2060 świadczenie z ZUS ma wynosić zaledwie 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dlatego warto jak najszybciej pomyśleć o alternatywnych sposobach oszczędzania. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy odkładać na emeryturę.
Jak wygląda polski system emerytalny?
Polski system emerytalny składa się z trzech filarów:


Jak możemy oszczędzać w ramach III filaru emerytalnego?
W ramach III filaru możemy wybrać jeden lub wszystkie z dostępnych sposobów oszczędzania i odkładać środki, które przydadzą nam się na emeryturze. Co więcej, dzięki niektórym z tych rozwiązań możemy również skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych i dzięki temu odczuć wcześniejsze korzyści płynące z oszczędzania. Programy pozwalające gromadzić finanse z myślą o emeryturze w ramach III filaru są następujące:
Inne sposoby oszczędzania na emeryturę
Chcąc poprawić swoją sytuację finansową na emeryturze i zapewnić sobie stabilność finansową, możemy pomyśleć o sposobach oszczędzania poza systemem emerytalnym. Zaliczamy do nich np. prywatne ubezpieczenia na życie i dożycie. Są to ubezpieczenia długoterminowe, a pieniądze ze składek są wypłacane po wygaśnięciu umowy lub ukończeniu ustalonego z ubezpieczycielem progu wiekowego. W przypadku śmierci ubezpieczonego odszkodowanie w wysokości sumy gwarancyjnej otrzymają jego bliscy. 
Kolejny sposób to inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Mimo korzyści płynących z tego rozwiązania warto mieć jednak na uwadze fakt, że każda forma inwestowania (nawet ta postrzegana jako bezpieczna) wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed ulokowaniem oszczędności w funduszu inwestycyjnym warto upewnić się więc, że jest on wiarygodny i w sposób rzetelny informuje klientów o potencjalnych ryzykach mających wpływ na przekazane fundusze. Dodatkowo, warto rozważyć rodzaj rynku, na którym chcielibyśmy zainwestować pieniądze oraz rodzaj instrumentu finansowego, jaki chcielibyśmy nabyć. Fundusze inwestycyjne mogą oferować swoim klientom możliwość inwestowania w akcje, papiery dłużne czy też surowce. Przed dokonaniem inwestycji warto uzyskać wiedzę na temat rodzaju inwestycji, której chcemy się podjąć, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko straty.
Dla osób, które preferują pewne i niestresujące rozwiązania, lokaty i rachunki oszczędnościowe stanowią alternatywę gwarantującą stabilny zysk. Korzyści finansowe uzyskiwane dzięki tym rozwiązaniom mogą być niższe niż w przypadku funduszy inwestycyjnych, minimalizują jednak ryzyko straty kapitału i obiecanych odsetek.
Najmniej ryzykownym spośród dostępnych opcji lokowania oszczędności są Obligacje Skarbu Państwa. Dostępne opcje pozwalają na wybór obligacji o różnych terminach i formach oprocentowania, dzięki czemu osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie wariant.
Warto wiedzieć, że niebawem zostaną wprowadzone także obligacje skarbowe oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON. Więcej o reformie wskaźnikowej przeczytasz na https://bankiwpolsce.pl/wiron-nowy-wskaznik-dla-kredytobiorcow.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.09.2023 11:33