Nowotarskie obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego (zdjęcia)

NOWY TARG. Uroczystości zorganizowane zostały przez Nowotarską Grupę Mieszkańców "PAMIĘĆ", Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. 13 listopada 1939 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) podlegający Rządowi RP na uchodźctwie. 14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK).

W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Kraj w randze wicepremiera Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki.

Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Polska podziemna prasa była fenomenem w skali europejskiej. Ukazywało się około 1400 tytułów z czego 17 ukazywało się przez cały okres trwania okupacji. Istniały czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne. W podziemnych drukarniach wydawano też książki.

Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów.

Powstały też podziemne teatry. W prywatnych mieszkaniach i piwnicach wystawiano dramaty Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Wiliama Szekspira. Odbywały się też wieczory poetyckie, koncerty. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia.

Tak powstało i działało Polskie Państwo Podziemne, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W czasie II wojny światowej tylko w Polsce powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa.

O tych wydarzeniach przypomnieli uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, którzy pod kierownictwem swoich nauczycieli Pani Zofii Łukasz i Pani Doroty Żmudy przygotowali program artystyczny. Przedstawione wydarzenia historyczne przeplatane wierszami i pieśniami z tamtego okresu, wysłuchała młodzież wraz z przybyłymi nauczycielami oraz mieszkańcy naszego Miasta.

W uroczystości udział wzięli: senator Jan Hamerski, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, którzy wraz z pocztami sztandarowymi, I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu oraz z przybyłą na uroczystość młodzieżą i mieszkańcami Miasta przeszli pod Krzyż Katyński gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze, tym którzy swe życie oddali za wolną Polskę.

Młodzieży i nauczycielom Zofii Łukasz i Pani Dorocie Żmudzie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, młodzieży którzy wraz z nauczycielami przybyli na uroczystości, mieszkańcom Miasta oraz przedstawicielom władz składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorzy

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.09.2023 23:53