Smogowy ranking PAS. "Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty"

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce - w czołówce ponownie znalazł się Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.
Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową.

W gronie smogowych liderów znalazło się kilka miejscowości z Małopolski (5 na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). W naszym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie "kopciuchów", czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to jakim powietrzem oddychamy.

Martwi wysoka pozycja niektórych uzdrowisk w rankingu. Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój to przekroczenia rakotwórczego BaP od 300 do 600% normy!

Pocieszający jest fakt, że we wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 roku. Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty - powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać czego dowodzi również porównanie smogowych rekordzistów z roku 2014 i 2022.

- To dobre sygnały płynące z zasmogowanej wciąż Polski – podkreśla Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Widzimy, że wdrażane działania, szczególnie likwidacja “kopciuchów”, zaczynają przynosić rezultaty. Niezmiernie ważne jest jednak, żeby władze rządowe i samorządowe nie spoczęły na laurach i kontynuowały te działania. /.../ W Polsce wciąż dymi 3 miliony „kopciuchów”. Niestety, widzimy w niektórych województwach próby rozmontowywania uchwał antysmogowych i zezwalania na użytkowanie „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyspieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju - dodaje Piotr Siergiej.

Średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu (nanogram/m3) – 2022 (norma – 1 nanogram/m3)
1. Nowa Ruda - 9
2. Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowe Miasto Lubawskie - 7
3. Nowy Sącz, Szczawnica, Wadowice, Rybnik, Godów, Żywiec – 6

Średnioroczne stężenie PM10 (mikrogram/m3) – 2022 (norma - 40 mikrogramów/m3)
1. Nowa Ruda - 38
2. Pszczyna - 37
3. Sucha Beskidzka - 36
4. Nowy Targ - 33
5. Radomsko, Nowy Sącz, Zdzieszowice, Wodzisław Śląski, Żywiec, Nowe Miasto Lubawskie - 32

Liczba dni smogowych (przekroczenie średniodobowego dopuszczalnego stężenia PM10)
1. Nowa Ruda - 95
2. Sucha Beskidzka - 76
3. Pszczyna - 75
4. Żywiec - 62
5. Nowy Targ - 57
6. Nowy Sącz - 56
7. Wodzisław Śląski - 54
8. Nowe Miasto Lubawskie - 53
9. Radomsko - 52
10. Zduńska Wola - 52

Więcej szczegółów na MałopolskaOnline.pl

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.11.2023 17:01