Anna Rajska - wspomnienie

W sobotę 10 lutego na nowotarskim cmentarzu pożegnamy Annę Rajską.
Anna Rajska z domu Głuszak urodziła się w Oświęcimiu, jej dziadek Władysław Onik jako członek Związku Walki Zbrojnej został podczas II Wojny Światowej rozstrzelany w obozie Auschwitz - Birkenau. Ojciec Zdzisław Głuszak był represjonowany i internowany przez władze komunistyczne - do końca swojego życia walczył o demokratyczną Polskę.

Anna Głuszak ukończyła wydział prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, podejmując po studiach pracę w krakowskiej Izbie Skarbowej.

Wyszła za mąż za Andrzeja Rajskiego, rdzennego nowotarżanina, późniejszego radnego rady miasta i jej przewodniczącego - wówczas Jej życie związało się z Nowym Targiem. Mimo, że nie pochodziła stąd, bardzo dobrze się tu odnalazła, angażując się w życie społeczne, kulturalne i polityczne Podhala. Była przewodniczącą koła Unii Wolności w Mieście, a później członkinią Platformy Obywatelskiej. Działała również w zarządzie Związku Podhalan propagując tradycję góralską oraz pamięć i spuściznę ks. prof. Józefa Tischnera.

Angażowała się również w pomoc osobom potrzebującym i pokrzywdzonym przez los. W ostatnich latach mniej udzielała się społecznie, czas poświęcała wychowaniu swoich ukochanych wnuków.

Znana była z serdeczności, otwartości na ludzi, a Jej elegancję i kulturę doceniali nawet polityczni oponenci. Społeczność nowotarska poniosła wielką stratę.

m/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.02.2024 09:55