"Przemoc domowa – niebieska karta” (art. sponsorowany)

We wrześniu 2023 roku weszły w życie przepisy, które wprowadziły zasadnicze zmiany w zakresie walki z przemocą domową. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została zaktualizowana, a pojęcie "przemocy w rodzinie" zastąpiono terminem "przemoc domowa". Ustawa przewiduje, że podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty”, a samo wszczęcie procedury, nie wymaga obecnie zgody osoby doznającej przemocy domowej, ani osoby stosującej przemoc domową.
Rozpoczęcie procedury następuje w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej poprzez wypełnienie formularza ,,Niebieska Karta''.

Rozszerzono zakres pojęciowy przemocy domowej, zgodnie z  nową definicją należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej. W szczególności zwrócono tu uwagę na zachowania, które mogą:


Celem realizacji procedury „Niebieskiej Karty” jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy domowej, przede wszystkim poprzez prowadzenie efektywnej współpracy przedstawicieli wszelkich instytucji, zobowiązanych do reagowania w przypadku wystąpienia przemocy domowej. Procedura opisana na wstępie pozwala na to, aby ujawniony lub zgłoszony fakt występowania przemocy domowej uruchomił pomoc płynącą z różnych źródeł. Oznacza to, że osoba pokrzywdzona nie musi samodzielnie poszukiwać różnych form pomocy, czy też zgłaszać się do różnych instytucji, bowiem to przedstawiciele tych instytucji zwrócą się do niej z ofertą pomocy.

Do najczęstszych form przemocy domowej zaliczamy:

Procedurę „Niebieskie Karty” może zainicjować:
Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A”, niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego. Kopię formularza pozostawia się u osoby wszczynającej procedurę. Następnie formularz niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia jego otrzymania, jest przekazywany grupie diagnostyczno-pomocowej. Pierwsze posiedzenie grupy diagnostyczno-pomocowej odbywa się niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania formularza „Niebieska Karta – A”. Grupa diagnostyczno-pomocowa, na podstawie informacji zawartych w formularzu dokonuje diagnozy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej oraz podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej i zatrzymania przemocy domowej albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań.

Zakończenie procedury jest uzasadnione w sytuacji ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia, że zaprzestano dalszego stosowania przemocy domowej lub rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań. Przez okres kolejnych 9 miesięcy grupa diagnostyczno-pomocowa prowadzi działania monitorujące, które polegają w szczególności na analizie i ocenie sytuacji osób, uczestniczących w procedurze, składaniu wizyt sprawdzających stan ich bezpieczeństwa, poradnictwie i udzielaniu wsparcia. Nie jest to zamknięty katalog dopuszczalnych działań.


WAŻNE
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc. Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie! Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej. Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Pomogą Ci:
Pomoc na terenie powiatu tatrzańskiego

Na terenie Powiatu Tatrzańskiego, w Zakopanem, działa Tatrzański Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej. Pomoc w nim udzielana jest bezpłatnie, a osoby potrzebujące mogą liczyć na dyskrecję i anonimowość. Pomoc skierowana jest do:
Punkt zlokalizowany jest w Zakopanem przy ul. Makuszyńskiego 9.
Telefon całodobowy: 18 20 644 54; e-mail: oik.zakopane@op.pl.
Nocny dyżur psychologiczny i pedagogiczny, codziennie od 20:00 do 8:00, pełnią:
Pani Zuzanna Kubicka - tel. 608 783 265 oraz Pani Maria Zielińska - tel. 609 417 773.


Możesz zadzwonić do:
Jeśli potrzebujesz bezpłatnej porady prawnej lub mediacji – taką pomoc uzyskasz w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. Lokalizacja punktów na terenie Powiatu Tatrzańskiego:
I. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda – pomoc prawna świadczona przez adwokatów
KOŚCIELISKO (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Nędzy Kubińca 101)
, wtorek i piątek w godz. 8.00 - 12.00.
PORONIN (budynek Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Józefa Piłsudskiego 15), poniedziałek i środa w godz. 8:00 – 12:00.
ZAKOPANE (Starostwo Powiatowe, Budynek główny), czwartek w godz. 7.30 – 11.30.

II. Pozostałe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – pomoc prawna świadczona przez adwokatów i radców prawnych
ZAKOPANE (Starostwo Powiatowe, Budynek główny)
, poniedziałek w godz. 12.00 – 16.00, wtorek i środa w godz. 11.30 – 15.30, czwartek w godz. 11.30 – 15.30, piątek w godz. 11.00 – 15.00

III. Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda – poradnictwo obywatelskie świadczone przez adwokatów:
BUKOWINA TATRZAŃSKA (budynek Urzędu Gminy, ul. Długa 144)
, poniedziałek w godz. 13.00 – 17.00.
BIAŁY DUNAJEC (budynek Urzędu Gminy), czwartek i piątek w godz. 8:00 – 12:00.
ZAKOPANE (Starostwo Powiatowe, ul. Chramcówki 15, Budynek główny), wtorek i środa w godz. 7.30 – 11.30.

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Tatrzańskiego jest również dostępny na stronie internetowej Starostwa Powiatowego: https://www.powiat.tatry.pl/index.php/urzad/pomoc-prawna/nieodplatna-pomoc-prawna oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Sursum Corda: https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-tatrzanski-2024/

Kto może skorzystać z systemu nieodpłatnych świadczeń:

Z nieodpłatnej pomocy skorzystać może każda osoba fizyczna, po podpisaniu w puncie pomocy oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Od 16 maja 2020 r. z nieodpłatnych świadczeń mogą korzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku (także w zakresie tejże działalności). Warunkiem uzyskania pomocy w takim przypadku jest złożenie dodatkowego oświadczenia, że osoba prowadząca jednoosobową działalność nie zatrudniała innych osób w ciągu ostatniego roku.

Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Rejestracji można dokonać:
W celu uzyskania pomocy w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy dokonać wcześniejszej rejestracji.
- samodzielnie
- online: całodobowo poprzez stronę internetową https://zapisy-np.ms.gov.pl
- telefonicznie: 18 202 39 39 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00)
Informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (w tym mediacji) na terenie Powiatu Tatrzańskiego dostępne są na stronie internetowej Starostwa Powiatowego: https://www.powiat.tatry.pl/index.php/urzad/pomoc-prawna/nieodplatna-pomoc-prawna oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-tatrzanski-2024/.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Starostwo Powiatowe w Zakopanem, tel. 18 202 39 39, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00,
Stowarzyszenie Sursum Corda, tel. 18 44 11 994, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.


„Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat Tatrzański”


copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.03.2024 12:38