Nadanie imienia szkole w Podczerwonem – patronem Brat Witalis, pierwszy pomocnik św. Brata Alberta

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Podczerwonem serdecznie zapraszają na uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania szkole imienia Brata Witalisa - Wojciecha Lei, która odbędzie się w środę 20 listopada 2019 r.
Program: 

10.00 
- Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Podczerwonem połączona z poświęceniem sztandaru

11.00 
- rozpoczęcie uroczystości w szkole 
- nadanie imienia szkole i przekazanie sztandaru
- program artystyczny w wykonaniu uczniów

Brat Witalis - Wojciech Leja urodził się 13 listopada 1870 r. jako dziesiąte dziecko Andrzeja i Anny z Bielańskich. Mając 18 lat, udał się do Krakowa w poszukiwaniu zarobku. W dużym mieście, nie mając gdzie zanocować, trafił do Ogrzewalni, którą opiekował się Brat Albert. Tutaj młody góral zobaczył ogrom nędzy i ciężar pracy, jaki na swoje barki wziął Święty Brat Albert. Wojciech stanął z nim do współpracy, przywdział szary habit i przybrał imię zakonne - Brat Witalis. Został jednym z pierwszych i najwierniejszych towarzyszy Brata Alberta i perłą zgromadzenia.
Brat Witalis służył poświęceniem ubogim w Ogrzewalni, a potem w Przytuliskach. Dla utrzymania bezdomnych tkał sukno i wyrabiał koce. Mając 23 lata został mianowany przez Brata Alberta Magistrem nowicjuszy. 16 stycznia 1893 r. przeprowadził się wraz ze współbraćmi do Domu Albertynów przy ul. Krakowskiej 43. Tam w kaplicy umieścił wyrzeźbioną przez siebie figurkę Dzieciątka Jezus. Odtąd figurka ta jest czczona przez wszystkich Braci Albertynów. W jesieni zaczyna chorować na płuca i Święty Brat Albert wysyła go celem poprawy zdrowia do pustelni w Monastyrku w pobliżu Rawy Ruskiej. Z kolei jesienią 1896 r. uczestniczy wraz z Bratem Albertem i hrabią Władysławem Zamojskim w ustalaniu miejsca pod budowę pustelni na Kalatówkach, następnie razem ze współbraćmi pracuje przy jej budowie. Pozostaje w Zakopanem at do przedwczesnej śmierci spowodowanej gruźlicą płuc 21 grudnia 1901 r. Spoczywa na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.11.2019 10:00