NOWY TARG. - Oświata to jedyny temat, który nie dzieli naszej rady. Gdy pada hasło "oświata" wszyscy się jednoczą - mówił podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, dyr. SP nr 5 Krzysztof Kuranda. W uroczystości wziął udział m. in. goszczący w mieście burmistrz Radevormwald Josef Kórsten.
- Kondycja polskiej oświaty jest dobra. W naszej szkole dzieje się dużo dobrego i to w każdym roku - mówił dyrektor "piątki". - W tym roku duża inwestycja podniosła znacznie bezpieczeństwo naszych dzieci - dodał Krzysztof Kuranda, mając na myśli wykonanie przed szkołą parkingu.
- W dzisiejszych czasach tak trudno o autorytety - zwrócił się do gości Marek Fryźlewicz. - Jeden z nich Jan Paweł II powiedział, że nauczyciele to słudzy prawdy. Idea dzisiejszego święta to realizacja tej służby prawdzie - podsumował burmistrz.
W tym roku listy gratulacyjne i nagrody burmistrza otrzymali: Maria Chowaniec, Agata Fatla, Agata Tylecka, s. Bożena Kęsek, Halina Sularz, Anna Jędrol, Zofia Wideł, Danuta Krzystyniak, Maria Barbara Zbińska, Krystyna Góźdź, Iwona Bizub, Danuta Pyzowska Foryt, Ewa Łapsa, Romana Tomczewska, Jadwiga Guzik, Renata Szatanik, Halina Zamojska, Bożena Zelek, Krzysztof Kuranda, Teresa Kuros, Anna Paprocka, Beata Kuranda, Witold Zapiórkowski, Jolanta Guzik, Anna Chabrzyk, Elżbieta Ścisłowicz, Beata Boryńska Wolska, Robert Furca, Edyta Smarduch, ks. Wojciech Nitka, Beata Wolska, Dorota Temecka, Eugenia Burian, Krzysztof Wiatr, Wanda Guńska, Paweł Kubit, Katarzyna Kozieł, Wiesław Kusiak, Karol Skrzypiec, Katarzyna Halina Jodłowska, Gabriela Duda, Rafał Pelczarski oraz Jadwiga Nowak, Jadwiga Pyka i Małgorzata Arct-Gacek z Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół i Przedszkoli w Nowym Targu.
- To co robicie, to specjalna misja: nauczanie przyszłych pokoleń - dodał Lesław Mikołajski. - Nie ma większej satysfakcji dla nauczyciela, niż osiągnięcia uczniów. Życzę wam, żeby wasi wychowankowie pisali doktoraty z fizyki, zostali wybitnymi aktorami, czy sportowcami. A na pewno wszyscy zostali porządnymi obywatelami i ludźmi. Tego rodzaju sukcesów państwu życzę - podsumował przewodniczący Rady Miasta.
Poseł Edward Siarka mówił zaś o "jakościowej zmianie w oświacie", która jego zdaniem dokonała się za sprawą samorządów, ale i nauczycieli. Z kolei przedstawiciele rodziców mówili tak: "dzieci zawsze biorą przykład z dorosłych, a z nauczycieli najczęściej. Chcemy by nasze dzieci mogły powiedzieć, że najlepsze przykłady czerpały od was." Drugi rodzic dodał: - Chcę uzmysłowić wam znaczenie gestów - uśmiechu dobrego słowa, bo "verba docent, exempla trahunt" - słowa uczą, przykłady pociągają.
Dla gości dzieci przygotowały spektakl zatytułowany "Szkoła przez wieki". W scenkach pokazano postać nauczyciela w różnych epokach, poczynając od prehistorii. Pierwszej prezentacji towarzyszył okrzyk "patrzcie i uczcie się jak się poluje na mamuta". Potem był bakałarz, czyli nauczyciel w średniowieczu i lekcja łaciny, następnie skok w XVIII wiek, a dokładnie rok 1773 i odtworzony moment powołania Komisji Edukacji Narodowej (jak przypomniano - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty). Kolejna odsłona to "nauczyciel w wiejskiej szkole wymierzający krnąbrnemu uczniowi razy linijką oraz przyjmujący w formie zapłaty za naukę - kosz jajek". Następnie "pensje dla panien i gimnazja dla chłopców" i końcu współczesny model szkoły koedukacyjnej. Spektakl przygotowały dzieci z klas 5 c i 6 b pod opieką Alicji Gruszki i Beaty Kurandy.
Sabina Palka