Zakopiańska Platforma Obywatelska, jeśli dojdzie do porozumienia z komitetem „Twoje Zakopane” - a wszystko na to wskazuje - poprze ponownie kandydaturę Janusza Majchra na stanowisko burmistrza Zakopanego.
Jeśli - co jest mało prawdopodobne - zespoły robocze PO i TZ nie dogadają się, Platforma wystawi Marka Donatowicza.
Porozumienie musi zostać zawarte do 22 października, kiedy to mija termin zgłaszania kandydatur. Początkowo mówiło się, że w sytuacji, jeśli porozumienie z „Twoim Zakopanem” nie zostanie osiągnięte, kandydatem PO będzie poseł Andrzej Gut-Mostowy. On sam nie zaprzeczał, dziś jednak, podczas konferencji prasowej oficjalnie poinformował, że kandydować nie będzie. - Jako poseł, powinienem zakończyć kadencję i pokazać, co zrobiłem. Zwłaszcza, że moje obowiązki w Warszawie są dosyć istotne dla tej ziemi i mogą skutkować na nią w pozytywnym sensie - mówił. Dodał następnie, że bierze m.in. udział w pracach polsko-słowackiej grupy parlamentarnej, która ma wpływ na politykę czterech państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Następnie Gut-Mostowy pochwalił się swoimi interpelacjami w sprawie dopalaczy. - One odniosły skutek, jeśli chodzi o przyspieszenie prac legislacyjnych i skończyło się tym, że parlament oraz prezydent zapewniają, że w tej kwestii podejmą skuteczne działania - mówił. - Dlatego uznałem, że moja praca w Warszawie powinna być kontynuowana. Następnie Gut-Mostowy przedstawił Marka Donatowicza, szefa klubu PO w zakopiańskiej Radzie Miasta i dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera jako koordynatora zespołu PO, prowadzącego rozmowy z ugrupowaniem Janusza Majchra, oraz - jako kandydata Platformy na burmistrza - jeśli rozmowy te nie dadzą rezultatu.
- Mamy swój pomysł na realizację pewnych pomysłów na funkcjonowanie miasta w nowej kadencji i chcemy mieć na nie wpływ - mówił z kolei Marek Donatowicz, przypominając równocześnie, że PO w mijającej kadencji współrządziła Zakopanem. - Są pewne obszary, które nas szczególnie interesują. Chodzi o to, by rozmowy, które prowadzimy, zapewniły, że w nowej kadencji te tematy będą realizowane.
Te tematy, które przedstawiła dziś Platforma, to: szybkie zakończenie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego, usprawnienie komunikacji w mieście i budowa obwodnicy, rozwiązanie problemu mieszkań socjalnych, wskazanie lokalizacji i rozpoczęcie działań, mających na celu doprowadzenie do budowy hali widowiskowo-sportowej wraz z centrum kongresowym, wdrożenie systemu sportowego szkolenia młodzieży, rozwiązanie problemu estetyki i nielegalnego handlu na Krupówkach oraz poszerzenie oferty dużych imprez kulturalnych i sportowych.
Jak kilkakrotnie podkreślali dziś przedstawiciele Platformy, za niewystawianiem swojego kandydata przemawia argument, że najważniejsze jest zachowanie ciągłości władzy i dokończenie rozpoczętych projektów i inwestycji. Jak mówił Maciej Rzankowski, kandydat PO na miejskiego radnego, rozmowy z „Twoim Zakopanem” co do programu PO są zgodne, nie ma jednak na razie porozumienia co do terminów realizacji poszczególnych punktów. - Nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności - mówił, dodając, że Platformie nie wystarczy akceptacja jej planów, ale upierać się będzie przy wskazaniu terminów konkretnych inwestycji. Ponieważ rozmowy trwają, za wcześnie, by Marek Donatowicz przedstawiał swój program wyborczy. Zapowiedział, że zaprezentuje go, jeśli do porozumienia nie dojdzie. Przedstawiciele Platformy zapewnili też, że na razie nie toczą się żadne rozmowy w sprawie obsadzenia stanowisk wiceburmistrzów.
PO podczas dzisiejszej konferencji poinformowała też, że wystawia swoich kandydatów do wyborów na wszystkich szczeblach samorządu. Liderami listy do Rady Miasta Zakopane są: Maciej Wojak - obecny wiceprzewodniczący Rady, Maciej Rzankowski i Marek Donatowicz. Na listach do Rady Powiatu Tatrzańskiego na pierwszych miejscach są: Czesław Ślimak i Andrzej Gut-Kantek, a do Sejmiku Województwa Małopolskiego kandydują: Franciszek Bachleda-Księdzularz i dyrektor zakopiańskiego szpitala Regina Tokarz.
p/