Zakopane: konwencja wyborcza Jedności Tatrzańskiej (zdjęcia)

- Ka diabeł nie może, tam Jedność pomoże. Wybór ludzi z Jedności to dobry wybór - zachęcał wczoraj w zakopiańskim hotelu Krokus rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz, podczas konwencji wyborczej największego w powiecie tatrzańskim ugrupowania.
Już na wstępie swojego przemówienia starosta Andrzej Gąsienica-Makowski zapowiedział, że Jedność Tatrzańska nie będzie w kampanii stosować metod „czarnego PR-u”. - Są tacy, którzy nie myślą o programie, tylko o tym, jak „dołożyć” innym. Są pomówienia, obelgi, ale z naszych ust nie będą one wypływały - zapowiedział. Pod koniec spotkania słowa Makowskiego wsparł apel, odczytany przez wicestarostę Andrzeja Skupnia: „W trosce o styl i jakość kampanii wyborczej i mając na uwadze interes wszystkich mieszkańców, apelujemy o przestrzeganie norm uczciwej konkurencji a także zachowania wierności elementarnym regułom rzetelnej debaty. Wszystkim kandydującym przyświecać winien nadrzędny cel - praca dla dobra całej społeczności, bez oglądania się na partykularne interesy. Zwracamy się do wszystkich komitetów wyborczych o rzeczową debatę o bolączkach, ale i szansach, przed którymi wspólnie stajemy”.

W dalszej części swojego wystąpienia Makowski mówił, że wybory samorządowe to wybory najtrudniejsze. - Bo trzeba popatrzeć swoim sąsiadom w oczy, powiedzieć im, cośmy zrobili i cośmy mogli zrobić - argumentował, dodając jednocześnie, że Jedność staje do nich z podniesioną głową. - Dany nam czas wykorzystaliśmy na miarę naszych możliwości i zdolności, nasi ludzie się sprawdzili - mówił, następnie wymieniał najważniejsze - jego zdaniem - sukcesy mijającej kadencji. - Mamy nowoczesne szpitale, bez długów, mamy odnowione drogi tatrzańskie, mamy dobre szkoły, o które dbamy, bo to przyszłość tej ziemi, mamy dobrą, skuteczną promocję, a powiat jest bezpieczny - wyliczał. Następnie przeszedł do programu. - W tej kampanii chcemy pokazać, że mamy nową propozycję, że wiemy co robić i umiemy to robić. Że mamy ludzi przygotowanych, roztropnych, odważnych, gospodarnych. Nasz program to poprawa jakości życia naszych mieszkańców, bo zawsze może być lepiej - zaznaczał na wstępie. Następnie mówił o konieczności wzmocnienia wizerunku turystycznego regionu, walki z bezrobociem, budowy obwodnicy Zakopanego i powrotu do rozmów na temat zakopianki. Dalej wspominał o konieczności poprawienia warunków pracy zakopiańskich policjantów, tworzeniu biegowych tras narciarskich w każdej gminie, budowie amfiteatru w Zakopanem, konieczności poprawy jakości powietrza. Wielokrotnie powtarzał, że aby osiągnąć sukces, trzeba działać wspólnie, dlatego zwracał uwagę na konieczność współpracy powiatu z gminami i stowarzyszeniami. - Jedność to zjednoczenie w służbie - cytował słowa Jana Pawła II.

Po wystąpieniu starosty przyszła pora na prezentację kandydatów. Przypomnijmy, z list Jedności Tatrzańskiej na wójtów startują: Józefa Kolbrecka - Biały Dunajec, Stanisław Łukaszczyk - Bukowina Tatrzańska, Bronisław Stoch – Poronin i Bohdan Pitoń - Kościelisko. Kandydatem na burmistrza Zakopanego jest obecny wiceburmistrz Jan Gąsienica-Walczak. - Chcemy mieć burmistrza góralskiego - mówił prezentując sylwetkę kandydata przewodniczący Rady Wawrzyniec Bystrzycki. Walczak, w swoim krótkim wystąpieniu, wymienił sprawy - według niego - najważniejsze dla miasta. Za priorytet uznał dojazd do Zakopanego, opowiadając się za powstaniem trójpasmowej zakopianki, bez ekranów. Po raz kolejny mówił też o konieczności budowy hali widowiskowej, a także przypominał o zamkniętych trasach narciarskich na Gubałówce i Butorowym. Zapowiadając uszanowanie prawa własności, obiecywał kolejne rozmowy z właścicielami gruntów i czynienie wszelkich starań, by trasy znów mogły zostać otwarte.

Po prezentacji kandydatów na wójtów i burmistrza przyszła kolej na przedstawienie kandydatów do rady powiatu, miasta i rad gmin. Jedność Tatrzańska nie wystawiła ich natomiast do Sejmiku Województwa, poparła jednak kandydatury: Reginy Tokarz, dyrektor szpitala, startującej z listy PO i Barbary Sobańskiej, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego - z listy Wspólnoty Małopolskiej.

Wczorajsza konwencja zakończyła się zbiórką pieniędzy na pomoc ofiarom tegorocznej powodzi, a konkretnie - na zakup kuchenek gazowych dla mieszkańców gminy Wilków w Sandomierskiem. Zebrano ponad 3 tys. zł.

p/

Zdjęcia: Piotr Dobosz

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.11.2010 11:53