Wspólnota Małopolska prezentowała się w Nowym Targu (zdjęcia)

"Wspólnota Małopolska Marka Nawary" przedstawiła wczoraj w Nowym Targu swoich kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Są wśród nich reprezentanci Podhala.
Z list Wspólnoty kandydują z naszego regionu Krystyna Gąsienica-Wawrytko z Zakopanego - działaczka Związku Podhalan, od 32 lat pracująca w służbie zdrowia, Robert Kowalczyk z Lipnicy Wielkiej - dyrektor Orawskiego Centrum Kultury, Józef Łuszczek z Zębu - pierwszy mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 roku w Lahti i 36-krotny mistrz Polski oraz Barbara Sobańska z Zębu - dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Kandydaturę tej ostatniej poparła też oficjalnie, podczas niedawnej konwencji wyborczej w Zakopanem - Jedność Tatrzańska - największe ugrupowanie w powiecie tatrzańskim.

Gościem spotkania był burmistrz Marek Fryźlewicz, którego ugrupowanie - Podhalańska Wspólnota Samorządowa - współpracuje z WM Marka Nawary. - I Wspólnota Małopolska i burmistrz Fryźlewicz ze swoim komitetem tworzymy grupy niepartyjne, które uważają, że w samorządzie powinno być jak najmniej partyjniactwa - mówił Andrzej Sasuła, kanclerz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i były wicemarszałek Małopolski. - Nie polityki, bo polityka to sztuka dobrego rządzenia i my chcemy dobrze rządzić, ale jak najmniej partyjniactwa, czyli takiej polityki, która mówi, że dobrze to jest tylko wtedy, gdy przy władzy są przedstawiciele mojej partii. Od takiego rządzenia się odcinamy, takiego rządzenia nie chcemy.

Marszałek Nawara mówił o osiągnięciach samorządu wojewódzkiego w minionej kadencji, a także o tym, co udało się w niej zrobić na Podhalu dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wymieniał między innymi szlak Góral-Ski, na który dofinansowanie wyniosło prawie 31 mln zł, mówił o dotacjach unijnych na budowę Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ i rewitalizację centrum Nowego Targu. Przedstawił następnie program Wspólnoty Małopolskiej. Wśród jego założeń znalazła się m.in. współpraca samorządu z sektorem badawczym i biznesem, powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu, kontynuacja realizowanych już programów z wykorzystaniem środków unijnych i lobbing na rzecz rozbudowy Zakopianki.

Przypomnijmy, choć w 2006 r. WM wprowadziła do Sejmiku tylko 5 osób, to stała się języczkiem u wagi, zawiązując koalicje najpierw z PiS-em, a potem z PO i PSL. W tych wyborach KWW „Wspólnota Małopolska Marka Nawary” wystawiła kandydatów we wszystkich sześciu okręgach wyborczych w województwie, w sumie 74 osoby.

Podczas wczorajszej prezentacji kandydatów Wspólnoty Małopolskiej głos zabrał również burmistrz Marek Fryźlewicz, który zrewanżował się ukłonem w jej stronę. - Z taka grupą można dużo zrobić, mówił, podkreślając, że kandydaci WM to ludzie sprawdzeni i odpowiedzialni. Opowiadał następnie o Podhalańskiej Wspólnocie Samorządowej, potem o pozyskanych przez Nowy Targ środkach unijnych i inwestycjach. Zdradził też pomysł budowy w mieście hipodromu.

p/

Zdjęcia: Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.11.2010 11:58