Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clear
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
19°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
09.08.2018, 22:27 | czytano: 1344

Konrad Biela po Banovcach nieoficjalnym mistrzem E1-2000 – „Król ośki” ukoronowany na Słowacji

W momencie, gdy walka w Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2018 wkracza w decydującą fazę, to Konrad Biela już może cieszyć się z wywalczonego tytułu.

Po podwójnym zwycięstwie w Banovcach, które było jednocześnie ósmym w sezonie 2018, zawodnik z Szaflar zebrał wystarczającą przewagę punktową. Chociaż do oficjalnych wyników musimy poczekać do zakończenia zmagań w Korczynie, to pierwszego miejsca w klasie E1-2000 żaden z konkurentów nie jest już w stanie mu odebrać.

Imponujące pasmo zwycięstw reprezentant BielaPlast Rally & Racing Team rozpoczął od inauguracyjnego wyścigu w Bieszczadach i od tego momentu wśród kierowców samochodów napędzanych na przednią oś jest niepokonany. Niewielu zawodników wypracowało tak wyśrubowane statystyki, a trzeba pamiętać, że Konrad Biela w tym sezonie startuje zupełnie nowym dla siebie Renault Clio Sport i w przedsezonowych planach przede wszystkim miał postawić na naukę. Już pierwszy weekend sezonu pokazał, że Clio w jego rękach to niezwykle skuteczna wyścigowa broń.

Przebieg rywalizacji na trasie Jankov Vrsok najlepiej pokazuje, jak trudna i wyrównana bywa walka w klasie E1-2000. W Banovcach do pojedynku o punkty stanęło 11 zawodników z Polski, Słowacji i Czech. Trzech z nich: Konrad Biela, Sławomir Kaźmierak (Honda Civic Type-R) i Słowak Miloš Koleno jr (Skoda Octavia Kit Car) sięgali po najlepszy czas przejazdu. Nasz kierowca zapisał na swoje konto aż połowę z ośmiu podjazdów. W sobotę reprezentant gospodarzy najskuteczniej starał się dotrzymać Polakowi kroku, ale Konrad Biela zaliczył kolejny perfekcyjny start. Po siódme sezonowe zwycięstwo sięgnął z przewagą +2,442 sekundy. Podium uzupełnili Koleno jr i Michał Tochowicz (Peugeot 106 Maxi).

W niedzielę słońce i upalna pogoda ustąpiła, a nad trasą zawisły ciemne chmury. Opady deszczu były tylko kwestią czasu. Mocna ulewa rozpoczęła się w końcówce pierwszego podjazdu wyścigowego, ale szybko ustała. Część trasy przeschła, ale w finałowym podjeździe trudno było przewidzieć warunki i dobrać opony. Z pozycji lidera tym razem atakował kierowca Octavii, ale Biela nie dał sobie odebrać zwycięstwa. Co ciekawe w niedzielę nie wygrał żadnego wyścigowe podjazdu, ale utrzymał wystarczająco wysokie tempo, żeby wypracować 0,045 sekundy przewagi. Koleno jr i Kaźmierak (najszybszy w drugim podjeździe) zajęli odpowiednio drugi i trzeci stopień podium. Kierowca Renault Clio wygrał rundę GSMP po raz ósmy i tym samym postawił przysłowiową „kropkę nad i” w walce o tytuł. Postawa, waleczność i wyniki zawodnika z Szaflar na długo zapiszą się w historii wyścigów górskich.

To niewiarygodne, jak przebiega dla nas ten sezon - mówi Konrad Biela. Decydując się, pod koniec tamtego roku, na przesiadkę do Clio Sport i klasy E1-2000 nigdy nawet nie pomyślałem, że tak się to wszystko ułoży. Za nami dopiero 7. i 8. runda, a my możemy już świętować. Doceniam to tym bardziej, że żadne z tych zwycięstw, a szczególnie te ze Słowacjji, nie przyszło łatwo, a miałem naprzeciw siebie tak wymagających kierowców. Nie dokonałbym tego wszystkiego gdyby nie doskonały samochód i świetny zespół, który mógł liczyć na mocne wsparcie bardzo zaangażowanych partnerów. Dobrze było tu wrócić i wspinać się na szczyt Jankov Vrsok za kierownicą Clio. Po raz drugi z rzędu podwójnie wygraliśmy w Banovcach swoją klasę, ale tegoroczny rezultat ma szczególny smak. Dziękuje Kotelnica Białczańska, Firma Budowlana Hebda, Terma Bania, Energo Star systemy elektryczne i energetyczne, BielaPlast, Domalik folie samochodowe, Hotel Bania, Gmina Szaflary Serce Podhala, TVP 3 Kraków, Pinscher, Piotr Materniak Motorsport, Budmax, Professional Detaling Zakopane, Pralnia Białka, Lis Car, Podhale24.pl, Buchti.pl Promotion, AMS Race & Rally Car Service oraz STRAMA PALIWA Stacja i Myjnia Samochodowa z Szaflar, tak samo, jak wszystkim, którzy mnie wspierali i trzymali kciuki – ten sukces to nasz wspólny wysiłek!

mat. prasowe, fot. UMA Agnieszka Wołkowicz
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij