Co po nas zostanie. Bartek Kuraś zabiera nas do Pałacu w Nieborowie (film) - podhale24.pl
Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Rogera, Serafina, Agaty
Zakopane
Clear
-1°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
-1°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 84 %
12.09.2024, 20:50 | czytano: 829

Co po nas zostanie. Bartek Kuraś zabiera nas do Pałacu w Nieborowie (film)

Radziwiłłowie to jedna z najznamienitszych i najbogatszych rodzin arystokratycznych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odgrywająca ważną rolę w historii Polski i Litwy. Ich majątek oraz wpływy sięgały wielu rejonów, w tym Nieborowa – miejscowości położonej w województwie łódzkim, gdzie znajduje się Pałac w Nieborowie, będący jednym z bardziej znanych rezydencji rodu Radziwiłłów.

kadr z filmu
kadr z filmu
Pałac w Nieborowie został wzniesiony w końcu XVII wieku w stylu barokowym dla kardynała Michała Stefana Radziejowskiego. Jednak największe związki z rodem Radziwiłłów datują się na okres, kiedy w 1774 roku pałac i okoliczne majątki trafiły w ręce księcia Michała Hieronima Radziwiłła. Jego żona, Helena z Przezdzieckich Radziwiłłowa, znana z zamiłowania do sztuki i ogrodnictwa, przyczyniła się do rozbudowy nie tylko samego pałacu, ale także założenia ogrodu romantycznego w Arkadii, nieopodal Nieborowa.

Rola Radziwiłłów w Nieborowie
Radziwiłłowie byli właścicielami Nieborowa przez ponad sto lat, tworząc z niego znaczący ośrodek życia arystokratycznego. Pałac był miejscem licznych przyjęć, spotkań i rozrywek, ale także centrum działalności kulturalnej. Ostatni właściciel z rodu Radziwiłłów, Janusz Radziwiłł, odziedziczył majątek w XX wieku, kiedy pałac przechodził okres trudnych zmian związanych z wojnami i przekształceniami politycznymi.


Współczesność
Obecnie Pałac w Nieborowie oraz Arkadia są częścią Muzeum Narodowego w Warszawie i stanowią atrakcję turystyczną, otwartą dla zwiedzających. Zachowane wnętrza pałacu, a także bogate zbiory sztuki, przypominają o wpływach i znaczeniu rodziny Radziwiłłów w historii Polski.

Radziwiłłowie z Nieborowa pozostawili po sobie trwały ślad w polskiej kulturze i dziedzictwie, a ich rezydencja wciąż zachwyca pięknem architektury i otaczającego krajobrazu.


Nie każdy wie, że Pałac pełnił rolę planu filmowego Akademii Pana Kleksa.

W sobotni poranek rodzina Kwiatkowskich postanowiła wyruszyć na wycieczkę do Pałacu w Nieborowie, słynnej rezydencji książęcej rodziny Radziwiłłów. Mama, tata oraz dwójka dzieci, Ania i Staś, z niecierpliwością wyczekiwali tej wyprawy. W szczególności Staś, który właśnie przeczytał „Akademię Pana Kleksa” i miał nadzieję, że znajdzie tam coś magicznego.

Gdy dotarli do bram pałacu, wrażenie zrobił na nich ogromny park i przepiękna, barokowa architektura rezydencji. Przewodnik, starszy pan w eleganckim fraku, opowiedział im o dawnej świetności rodu Radziwiłłów. Mówił o balach, jakie odbywały się w tych salach, o książęcych gościach, ale również o codziennym życiu mieszkańców pałacu.

Staś, zafascynowany, czuł się tak, jakby przeniósł się w czasie. W pewnym momencie, zagłębiając się w jeden z bocznych korytarzy, zauważył drzwi z tajemniczą, złotą klamką. Zaciekawiony, pociągnął za nią i... nagle znalazł się w kolorowym świecie, przypominającym ilustracje z „Akademii Pana Kleksa”. Przed nim stanął sam Pan Kleks, w swoim ogromnym, kolorowym fartuchu i okularach na nosie.

„No proszę! Kogo my tu mamy? Nowego ucznia?” – zaśmiał się Kleks, spoglądając na zdziwionego Stasia. „Zaraz nauczymy cię, jak zamieniać litery w atramentowych kałużach w złote słowa!”

Staś nie mógł uwierzyć własnym oczom. Zaczął się fantastyczny dzień pełen nauki niezwykłych sztuczek, jak latanie na balonach mydlanych i rozmawianie z ptakami. Mimo że czas zdawał się stać w miejscu, nagle poczuł na ramieniu delikatny dotyk.

„Staś, gdzie ty jesteś?” – usłyszał głos mamy. Ocknął się, stojąc przed drzwiami z klamką, wciąż w pałacu w Nieborowie. Uśmiechnął się sam do siebie – czy to wszystko było snem, czy może Pałac w Nieborowie skrywa więcej tajemnic, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać?

W drodze powrotnej do domu Staś czuł, że jego wyobraźnia nigdy nie była tak żywa. A może, tylko może, Pan Kleks naprawdę istnieje gdzieś pomiędzy pałacowymi korytarzami.



Bartłomiej Kuraś
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Autor08:29, 13 września 2024
@Maryna wszystko przed nami. Serce dalej jest w górach. Będą poruszane nawet te wątki, które u niektórych budzą po dziś dzień drętwienie kończyn i paraliż.
Nie jest to proste mieszkając kilkaset kilometrów od rodzinnych stron, lecz realne.
Serdecznie dziękuję za dobre słowo
0
Maryna22:03, 12 września 2024
Szkoda że nie masz więcej filmów czy artykułów o naszym regionie o tym zostało po naszych przodkach góralach gazdach. Ale mimo wszystko doceniam Cię.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas