Wieczorem, o godzinie 18:00, w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, odbędzie się koncert jubileuszowy. Usłyszymy duet: Maria Skurjat-Silva (fortepian) i Jakub Staszel (skrzypce).
To wyjątkowa okazja, by nie tylko uczcić jubileusz Towarzystwa, ale także zgłębić wiedzę o regionie i wysłuchać wspaniałej muzyki.
Jakub Staszel, skrzypek
Urodził się 16 kwietnia 2003 roku. Pochodzi z Nowego Targu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Krakowie, a następnie kontynuował edukację muzyczną pod kierunkiem prof. Katarzyny Balas w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Od września 2020 r. uczy się w klasie prof. dr hab. Marcina Baranowskiego. Obecnie jest studentem III roku Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2015/2016 uczestniczył w programie mistrzowskiej edukacji artystycznej "Lusławicka Orkiestra Talentów" w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2018 r. został członkiem oraz koncertmistrzem Penderecki Youth Orchestra. W tym samym roku uczestniczył w Międzynarodowym Projekcie Morningside Music Bridge organizowanym przez Filharmonię w Calgary. W trakcie swojej edukacji muzycznej wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Od 2016 r. jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona, w 2018 i 2019 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2024 r. został stypendystą programu ?Młoda Polska?.
Maria Skurjat-Silva, pianistka
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Jako piętnastoletnia uczennica otrzymała I-szą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie prowadząc intensywną działalność koncertową w kraju i zagranicą, jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkakrotne tournée koncertowe po USA, występując w salach Filharmonii Cleveland, Nowym Yorku, Chicago, New Jersey, a także w Kanadzie, w Toronto i Montrealu. Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Południowej i Europy. W 1990 r. rozpoczęła współpracę z Siggy Jackson - szefem angielskiej firmy Colortone Record Company w Londynie, dla której dokonała szereg nagrań płytowych. Wielokrotnie występowała w Wielkiej Brytanii, wykonując utwory Fryderyka Chopina oraz angielskiego kompozytora Davida Browna. W 1994r. pianistka otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty "Farewell my love", zawierającą utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995r. za nagranie płyty "Spiritual dimensiones". Pianistka wykonuje także solowe recitale, które wypełnia bogaty repertuar muzyki fortepianowej od utworów J.S. Bacha, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, mistrzów epoki romantyzmu, impresjonizmu, po utwory muzyki współczesnej, jak również koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry, m. in. Orkiestry im. Józefa Elsnera w Warszawie, z którą artystka regularnie koncertuje. Jej interpretacje, w szczególności utworów F. Chopina, spotykają się zawsze z wielkim aplauzem publiczności i uznaniem krytyków muzycznych. Pianistka wykonuje również muzykę kameralną. Współpracuje z wybitnymi polskimi artystami, aktorami, wokalistami oraz instrumentalistami.
opr.fi/