Największymi trudnościami podczas tej wyprawy nie są warunki, wysokość czy odległość. A wyjście ponad siebie, zobaczenie potrzeb innych i decyzja: chcę pomóc. - Każdy może odpowiedzieć na nasze wezwanie. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i zdecyduj, komu w tym roku możesz pomóc - zachęca Krzysztof Wielicki.
- Co roku ludzie związani z górami jednoczą się, żeby w okolicach świąt pomagać tym, którzy mieszkają w górach i jednocześnie najbardziej potrzebują pomocy, ponieważ ich warunki życia są trudne, los nie zawsze był dla nich łaskawy. I to jest najlepsza motywacja, żeby się zjednoczyć i pomagać - mówi Łukasz Supergan, podróżnik, autor książek.
- Jedna osoba czasami nie zdziała zbyt wiele, ale jeśli jesteśmy grupą i działamy wspólnie, to potrafimy osiągnąć wielkie cele i duże korzyści dla potrzebujących - dodaje Jarosław Jurczakiewicz, Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR. Potwierdza to Andrzej Bargiel skialpinista, biegacz górski i himalaista: - Pomaganie jest fajne. Jeśli się zjednoczymy, zaangażujemy przyjaciół, najbliższych to przy niedużych kosztach, możemy komuś pomoc./.../ Fajnie, że to co robisz ma sens. Dajesz radość innym i to jest największa nagroda - mówi Andrzej Bargiel.
- W tym roku przygotowujemy pomoc dla pani Pauliny i pana Marka. To mieszkańcy gór. Ich rodzina dotknięta jest niepełnosprawnością aż trzech osób z całej piątki. To powoduje, że rodzice nie mogą pracować, bo zajmują się dziećmi. To duże ograniczenie dla możliwości zarabiania. Dużą część życia spędziłem w górach. I mam świadomość, jak duże wymagania stawiają one tym, którzy w nich mieszkają - komentuje Łukasz Supergan.
W tym roku pierwszy raz do Paczki Krzysztofa Wielickiego dołączyła Kamila Kielar, podróżniczka i reportażystka.
Rodzina, dla której pomoc przygotowuje Paczka Ludzi Gór, marzy o nowej łazience, nowych panelach podłogowych, ale przede wszystkim poprosili o żywność, środki czystości, buty i odzież na zimę, ciepłą kołdrę. Przyda się też blender do robienia zupek dla najmłodszej córki.
- Oprócz pomocy fizycznej Szlachetna Paczka, daje też poczucie, że nie jest się samotnym. Łatwiej przechodzi się trudne sytuacje w otoczeniu bliskich, nawet jeśli ktoś przyjedzie na krótko, np. wolontariusz Paczki. Czują, że nie są pozostawieni sami sobie, że jest ktoś, kto chce im pomóc - podsumowuje Krzysztof Wielicki.
- Od kilku lat włączam się w akcję Szlachetnej Paczki z różnych powodów. Uważam, że warto pomagać. Szczególnie osobom, które z różnych względów mają w życiu gorzej. I kiedy jestem w stanie komuś pomóc i podzielić się czymś niewielkim, to po prostu warto to robić. Sporą motywacją jest też to, że możemy się po prostu spotkać i przygotować tę paczkę razem z innymi ludźmi gór - mówi Kinga Baranowska, himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników.
W Bazie Rodzin Szlachetnej Paczki znajdują się historie samotnych seniorów, samodzielnych rodziców, rodzin dotkniętych chorobą, niepełnosprawnością.
opr. s/ zdj. Filip Radwański i Norbert Burkowski
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas