Odważ się być mądrym
W lutym rozpoczął działalność Kulturalny Magazyn Młodych, redakcję tworzy młodzież z Zakopanego i Nowego Targu. - Nadal czekamy na osoby, które chcą wypróbować swoich sił w dziennikarstwie, interesują się z kulturą, mają pomysły. Liczę, że wokół KMM powstanie grupa, która będzie też współtworzyć wydarzenia w Witkacy Atelier. Planujemy też ruszyć z podcastami. Mamy sprzęt, osoby zainteresowane tworzeniem podcastów, wcześniej jednak zorganizujemy dla nich warsztaty - opowiada Beata Zalot, która kieruje Witkacy Atelier od stycznia tego roku.
27 marca odbędzie się inauguracyjny wykład nowego cyklu "Odważ się być mądrym" dla młodzieży szkół średnich i starszych klas podstawówek. Ponieważ jest Rok Tischnerowski, pierwszy wykład to "Czy wszystko nam wolno? - w nawiązaniu do filozofii ks. Józefa Tischnera". Prelegentem będzie ks. Przemysław Bukowski, filozof, wykładowca w Uniwersytecie Ignatianum i na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie, jak sam o sobie mówi: tischnerowiec. - Już dziś zapraszamy szkoły do zapisów na ten wykład, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona - zachęca Beata Zalot, podkreślając jednocześnie, że wstęp jest wolny.
NASA w Witkacy Atelier
Kolejny wykład w maju poświęcony będzie historii śpiewu, a prelegentką będzie Katarzyna Wiwer - śpiewaczka, propagatorka kultury, tłumaczka książki "Historia śpiewu". Chętne osoby będą mogły skorzystać także z warsztatów z retoryki śpiewu.
We wrześniu w planach jest wykład "kosmiczny". Temat jeszcze nie jest sprecyzowany, ale będziemy krążyć wokół wpływu pogody kosmicznej na technologie, wokół bezpieczeństwa kosmicznego, wykorzystania satelity np. podczas poszukiwania zaginionych osób w górach. A to wszystko za sprawą specjalnego gościa - Kamili Kabo Bah z Polskiej Agencji Kosmicznej, a wcześniej pracującej dla NASA.
- Z wrześniową wizytą pani Kamili będzie się wiązał - mam nadzieję - początek innego naszego projektu. Już dziś zachęcam szkoły do udziału w projekcie badawczym NASA, w ramach którego uczniowie poprowadzą indywidualne pomiary, będą wykonywać zdjęcia, a wszystko nanosić do specjalnej aplikacji. Dane te są opracowywane przez naukowców, odbywają się specjalne konferencje online, w których uczestniczą uczniowie z różnych stron świata, a raz w roku odbywa się konferencja podsumowująca, w której grupa uczniów z Podhala z opiekunami także będzie mogła uczestniczyć (na koszt NASA) - opowiada szefowa Witkacy Atelier.
- W tym roku taka konferencja odbywa się w Paryżu. Jeśli zbiorę listę chętnych do udziału w projekcie, zorganizujemy spotkanie online, podczas którego będzie można poznać więcej szczegółów - zapowiada Beata Zalot.
Nienasycenie z głową w chmurach
Zachęca też młodzież do udziału w niepowtarzalnych warsztatach rysunkowych "Nienasycenie", podczas których pozują aktorzy Teatru Witkacego na tle scenografii ze spektakli. Zajęcia prowadzi Aneta Chruścińska (najbliższe warsztaty 22 marca).
W marcu w Witkacy Atelier odbędą się też pierwsze warsztaty malarskie "Z głową w chmurach" (dla dzieci od 7+), które poprowadzi Anna Schumacher, znana zakopiańska malarka, ilustratorka, graficzka. Dla młodzieży i dorosłych też jest dobra wiadomość - 3 kwietnia kolejne jej warsztaty, tym razem poświęcone martwej naturze.
W kwietniu dołączy do ekipy Witkacy Atelier Paula Solańska, znana artystka ceramiczka, która poprowadzi warsztaty rodzinne. - Zapraszamy do wspólnej zabawy z gliną całe rodziny. Każde warsztaty będą złożone dwóch spotkań, jedne poświęcone będą lepieniu gliny, drugie szkliwieniu. Podczas zajęć będą powstawać misy, rzeźby ceramiczne, obrazy ceramiczne, makiety na koniec uczestnicy podczas szkliwienia talerzy zobaczą, jaki efekt przynosi wydmuchiwanie przez słomkę baniek powietrza na glazurę. Ponoć efekt zapiera dech - zachęca szefowa Witkacy Atelier.
Najnaje i Gordonki
W maju w Witkacy Atelier pojawią się maszyny do szycia a uczestnicy warsztatów wyjdą z zajęć z własnoręcznie uszytym ciuchem.
- Najmłodszy uczestnik warsztatów za mojej bytności w Witkacy Atelier miał trzy miesiące, a to za sprawą Gordonek - warsztatów umuzykalniających dla najmłodszych, maluchów do piątego roku życia - opowiada Beata Zalot.
Z myślą o najnajach w kwietniu Witkacy Atelier zaprasza na Spektakl Bam Bam, przeznaczony dla widza osiem miesięcy plus.
Aktorzy Teatru Witkacego prowadzą też warsztaty teatralne, podczas których przygotowują z uczestnikami spektakle.
Hip hop w teatrze
Kamil Joński prowadzi dla dzieci i młodzieży ciekawe warsztaty tańca współczesnego, uczestnicy uczą się choreografii, poznają kroki różnych stylów i technik tanecznych np. hip hopu, tańca współczesnego, break dance?u.
Z kolei Krzysztof Wnuk wkrótce rusza z warsztatami teatralno-recytatorskimi, które pomogą uczestnikom odejść od sztampowych recytacji, by zaczarować publiczność słowem.
- Zajęcia odbywają się popołudniami i w soboty, mamy też propozycje dla szkół. Warsztaty teatralne, taneczne czy dziennikarskie możemy zaproponować także dla grup zorganizowanych. Szkoła może na przykład zebrać grupę najlepszych recytatorów, by podczas warsztatów w Witkacy Atelier mogli podszlifować swój warsztat pod okiem aktora - zachęca Beata Zalot.
fi/