Czy od sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku trzeba zapłacić podatek?
I tak i nie. Wszystko zależne jest od tego w jakim czasie od chwili wejścia w posiadanie nieruchomości zamierzasz ją sprzedać. W niektórych przypadkach będzie zobowiązany do zapłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku, który wynosi dokładnie 19% wartości transakcji.
A kiedy nie trzeba płacić? Od 2019 roku weszły w życie nowe przepisy określające, że jeśli sprzedaż takiej nieruchomości ma miejsce po upływie 5 lat od końca roku w którym dana osoba weszła w posiadanie danej nieruchomości nie musi ona odprowadzać do US podatku wynoszącego 19%.
Nieruchomość taką można sprzedać nawet tego samego dnia, nie ma tutaj ograniczeń, ważne jest jednak to że w takiej sytuacji musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami transakcji. Jako spadkobierca masz możliwość zarządzania otrzymanym spadkiem w jaki sposób chcesz. Możesz zarówno wynająć tę nieruchomość, zacząć z niej korzystać samodzielnie, sprzedać lub nawet nie robić nic i działaniami czekać upływu 5 lat.
Warte podkreślenia jest tutaj jednak to, aby okres 5 wspomnianych już lat liczyć od ostatniego dnia roku kalendarzowego, nie od dnia wejścia w posiadanie nieruchomości.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku nieruchomości, regulacji prawnych z tym związanych, inwestycji czy ogólnie rzecz biorąc finansów osobistych - koniecznie odiwiedz FXMAG, https://www.fxmag.pl/ gdzie codzienni publikujemy najnowsze ifnormacje z rynków, a także ogrom materiałów edukacyjnych i informacyjnych które mogą okazać się dla ciebie kluczowe.
Kiedy można sprzedać spadek bez podatku?
Poza jedną wspomnianą już regulacją dzięki której nie będziesz musiał odprowadzić podatku istnieją także inne o których powiemy nieco więcej niżej. Zgodnie z polskim prawem wyróżniamy jeszcze 3 sytuacje w których można zostać zwolnionym z konieczności poniesienia takich kosztów i są to:
- zakup nowego mieszkania, domu czy innej nieruchomości
- remont, przebudowa czy rozbudowa aktualnego miejsca zamieszkania/gospodarstwa domowego
- zakup grunty, działki, ziemi pod budowę budynku mieszkalnego
Wszystko to jednak musi być odpowiednio udokumentowane, a następnie w razie wezwania do Urzędu Skarbowego przedstawione i okazane odpowiednim osobom. Co istotne - w kwestii remontu czy przebudowy domu - nie wszystkie sprzęty, usługi i działania mogą zostać wliczone w całkowite koszty, dlatego warto jest skrupulatnie i dokładnie sprawdzić co podlega odliczenia, a co nie.
Środki ze sprzedaży muszą zostać rozlokowane w wyżej wymienione inwestycje nie później niż w przeciągu 3 lat od ich otrzymania.