Jaworki: muzyka zagościła w cerkwi (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Nowy Targ
Rain
Wiatr: 19.224 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 19.44 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 22.968 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 16.02 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.08.2010, 21:37 | czytano: 962

Jaworki: muzyka zagościła w cerkwi (zdjęcia)

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela, dawnej rusnackiej cerkwi, odbyły się koncerty w ramach IV Pienińskiego Festiwalu Kultur Górskich: Łemków i Górali. Zarówno miejsce, jak i akustyka kościoła były dodatkowym walorem, który pozostawił wrażenie wśród słuchaczy.

Zdj. Ryszard M. Remiszewski
Zdj. Ryszard M. Remiszewski
Pierwszego dnia wystąpił Szczawnicki Chór Kameralny pod kierownictwem Agnieszki Żarskiej. W programie były utwory z różnych epok i stylów, wykonane a capella: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mikołaja Gomółki - polskiego kompozytora renesansowego, Gregora Aichingera, Antonio Lotti’ego - włoskiego przedstawiciela szkoły weneckiej, byłego kapelmistrza bazyliki św. Marka, J. Geringera, Maurice Duruflé’ego - francuskiego organisty, twórcy m.in. Requiem op.9 i Juliusza Łuciuka, znanego miejscowej publiczności z udziału w „szczawnickich inspiracjach”. Koncert poprzedził ks. proboszcz Józef Włodarczyk doskonałym wprowadzeniem w historię świątyni i opowiadając o zabytkowym ikonostasie.

Drugiego dnia odbył się koncert pieśni kalwaryjskich, nazwany „Gdyśmy przyszli do kościoła”, w wykonaniu dwóch krakowskich sopranistek: Wiktorii i Sabiny Bisztygi, matki i córki, którym akompaniował na instrumencie klawiszowym Marek Stefański. Wrażenie niecodzienne, na odbiór pieśni wpływ miała sceneria z ikonostasem w tle i znakomita akustyka. Dla wielu słuchaczy pieśni te zabrzmiały wręcz odkrywczo, a np. „Matko Boska Kalwaryjsko Maryjo”, „O kalwaryjska nasza królowa”, „Ach jak smutne jest rozstanie”, „Dobranoc Maryjo” zabrzmiały tak, że po wykonaniu nastała cisza, którą się wręcz słyszało, a po niej tylko brawa, brawa, brawa... Jerzy Pal poprzedzał pieśni czytanym słowem zaczerpniętych z tekstów Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego.

Ryszard M. Remiszewski
Zdjęcia: Ryszard M. Remiszewski

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas