Wtorek, 19 października 2021, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 88 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
20.10.2010, 19:47 | czytano: 2669

Encyklopedia schronisk tatrzańskich Janusza Konieczniaka (zdjęcia)

Zdj. Ryszard M. Remiszewski

Takiej publikacji w dotychczasowym piśmiennictwie tatrzańskim, szczególnie schroniskowym, jeszcze nie było. Encyklopedia przytacza informacje źródłowe, bogatą ikonografię historyczną i współczesną schronisk, dokumenty archiwalne i wpisy do ksiąg pamiątkowych sięgających XIX wieku.

Zawiera szczegółową dokumentację wszystkich obiektów schroniskowych po polskiej i słowackiej stronie Tatr, począwszy od roku 1806. Bibliofile zwrócą uwagę na bogatą bibliografię przedmiotu. Dzieło opatrzone zostało przypisami i indeksami, które ułatwiają poruszanie się po tak obszernej publikacji. Nie bez znaczenia jest staranne opracowanie edytorskie, twarda oprawa i gustowna obwoluta.

Janusz Konieczniak jest przewodnikiem tatrzańskim, prezesem Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie, publikuje na łamach „Wierchów”, „Tatr”, „Gazety Górskiej”, „Maćkowej Perci”.

- Zależało mi, żeby encyklopedia nie była naukową cegłą, ale miała swój klimat. Dlatego znalazły się w niej różnego rodzaju anegdoty i ciekawostki z poszczególnych schronisk - mówił Janusz Konieczniak, podczas spotkania autorskiego w Gliwicach. - Zależało mi na przedstawieniu historii powstawania schronisk na całym obszarze Tatr, począwszy od realizacji pierwszych obiektów, po obecnie istniejące. Pamiętajmy, że dzieje altan, schronów, schronisk to również historia stowarzyszeń, instytucji, przedsiębiorców, przede wszystkim to historia ludzi z nimi związanymi.

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, zorganizowane zostało przez Koło Przewodników Tatrzańskich im. Tadeusza Szczerby w Gliwicach, wspólnie z Biblioteką Politechniki Śląskiej.

Ryszard M. Remiszewski
Zdjęcia: Ryszard M. Remiszewski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas