Nie truj dzieci, nie pal śmieci w piecu - apeluje nowotarski urząd miasta - podhale24.pl
Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-2°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-1°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-1°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
10.12.2007, 14:18 | czytano: 889

Nie truj dzieci, nie pal śmieci w piecu - apeluje nowotarski urząd miasta

NOWY TARG. Urząd Miasta przyłączył się do akcji fundacji ekologicznej Arka i wspólnie z nią prowadzi kampanię przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych. Hasło kampanii to: "Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci".

organizatorzy
organizatorzy

Urząd opublikował apel, w którym burmistrz Marek Fryźlewicz informuje mieszkańców miasta o zagrożeniach dla środowiska i zdrowia, jakie niesie palenie głównie plastikowych śmieci w domowych piecach. Oto jego treść:

"W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych w strumieniu wytwarzanych odpadów komunalnych (określanych powszechnie jako śmieci). W Nowym Targu jest możliwość normalnego ich pozbywania się, tzn. wywóz na składowisko przez firmy komunalne lub wrzucenie do przeznaczonych na ten cel koszy siatkowych i pojemników, jednak bardzo wielu mieszkańców nie korzysta z tych możliwości, wybierając mniej lub bardziej świadomie inne sposoby. Najgorszy z możliwych to palenie odpadów w domowych piecach lub na terenie posesji.

Podczas procesu spalania plastikowych opakowań, folii oraz gum czy opon, uwalnia się do powietrza wiele szkodliwych, a wręcz trujących substancji, które wcześniej były wykorzystywane w produkcji tych tworzyw jako barwniki, stabilizatory, utwardzacze, itp. Występują tam również metale śladowe, jak ołów, rtęć, kadm czy chrom.

Oprócz w/w substancji, które stosowano w procesie produkcji plastiku, podczas jego spalania powstają nowe. Najgroźniejszymi z nich są furany i dioksyny, które należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji na świecie. Te ostatnie są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe; powolnie ale skutecznie uszkadzają one narządy wewnętrzne: wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i korę mózgową, zwiększają także ryzyko wystąpienia nowotworów. Dioksyny, w stężeniu nawet stukrotnie mniejszym od dawek powodujących raka (a te przecież są niewiary- godnie małe), oddziałują na człowieka, a szczególnie na kobiece hormony - estrogeny rozregulowując układ hormonalny i wpływając niekorzystnie na procesy rozrodcze.

Szczególnie narażone na chorobotwórcze działanie metali ciężkich, furanów i dioksyn są osoby mało odporne, zwłaszcza dzieci. Płód zostaje uszkodzony już w łonie matki, co może się objawiać później nawet trwałym kalectwem. Badania dowodzą, że najwięcej dioksyn dostaje się do środowiska nie z produkcji przemysłowej, lecz podczas spalania odpadów w gospodarstwach domowych; kto lekkomyślnie spala plastik, oleje, gumy w palenisku domowym lub bezpośrednio na powierzchni ziemi; truje siebie, środowisko i nas wszystkich.

Im bliżej źródła spalania, tym trucizn w powietrzu i na gruncie jest więcej. Przeprowadzone badania naukowe wykazały, że stężenie dioksyn jest o wiele wyższe na terenach wiejskich, a więc tam, gdzie najmniej gospodarstw domowych korzysta z legalnego sposobu pozbywania się odpadów.

Dla naszego wspólnego dobra pamiętajmy, że spalanie tworzyw sztucznych nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które przez pewien czas krążą w powietrzu (skąd je wszyscy wdychamy), następnie opadają do gleby, z której przechodzą do roślin, są zjadane przez zwierzęta, aż w końcu z żywnością trafiają na nasze talerze - w myśl zasady, że "NIC W PRZYRODZIE NIE GINIE".

Palenie śmieci szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych. Niszczy środowisko naturalne. Pamiętaj, że jest zakazane. Grożą za to wysokie kary finansowe. Należy nadmienić, że każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 28 000 Polaków".

Fundacja ekologiczna Arka prowadzi kampanię przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych.

Więcej informacji na stronie www.fundacjaarka.pl

Burmistrz Miasta Nowy Targ
Marek Fryźlewicz

Źródło: Urząd Miasta w Nowym Targu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas