40-lecie "ZDZ-u" (materiał promocyjny) - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Czarny Dunajec
Clouds
19°
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.376 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
23°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
24°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
21°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
27.03.2013, 12:00 | czytano: 5696

40-lecie "ZDZ-u" (materiał promocyjny)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Czarnym Dunajcu - popularny „ZDZ” - obchodzi 40-lecie istnienia. - Początki były bardzo trudne - mówi dyrektor szkoły Stanisław Papuga. - Szkoła nie miała swojego budynku (obecny powstał w 1985r. ) i liczyła zaledwie dwa oddziały dwuzawodowe. Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 300 uczniów, w 14 oddziałach szkoła kształci młodzież w 20 zawodach, a plany rozwoju placówki są bardzo ambitne.

Pytany o niesłabnącą popularność szkoły w środowisku, dyrektor Papuga upatruje źródeł sukcesu w doświadczonej kadrze pedagogicznej, a przede wszystkim w indywidualnym podejściu do każdego ucznia i odpowiedniej ofercie edukacyjnej. Następnie wylicza bezpłatne kursy: zbrojarza, dekarza, posadzkarza, spawacza, tokarza, brukarza, montera suchej zabudowy - to dla chłopców, a dla dziewczyn - kursy manicure, pedicure, wizażu, natomiast dla wszystkich bardzo popularny w ostatnich latach kurs barmana i kelnera. Oprócz tego dla uczniów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz uczniów z wysoką średnią ocen darmowy kurs prawa jazdy kat. B.

To jednak nie wszystko. Pomagamy uczniom znaleźć praktykę w zawodzie, w którym chcą się kształcić, a to w dzisiejszych czasach nie jest taką prostą sprawą. Uczniowie naszej szkoły zatrudniani są przez zakłady pracy na podstawie indywidualnych umów o pracę i otrzymują status pracownika młodocianego. W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze, takie jak: wynagrodzenie za pracę, opłacanie składek ZUS, prawo do zasiłku chorobowego oraz urlopu wypoczynkowego. Najważniejsze jest to, iż po ukończeniu szkoły uczeń ma przepracowane 3 lata zaliczone do emerytury czego nie mają absolwenci liceum, technikum raz szkół zawodowych w których praktyka odbywa się w szkole. Same jednak kursy i ciekawa oferta zawodowa nie wystarczą Stawiamy na pracę z młodzieżą, imprezy integrujące uczniów - mówi dyrektor Stanisław Papuga. - Organizujemy wycieczki, staże zawodowe. Podczas takich wyjazdów możemy się lepiej poznać, zrozumieć potrzeby młodzieży, a uczniowie zapoznają się ze specyfika pracy w zakładach, a przy okazji zwiedzają ciekawe miejsca. Istotnie szkolna galeria zdjęć z wycieczek jest imponująca. Tylko w ostatnich 3 latach były to wyjazdy do Stoczni Remontowej w Gdańsku, Fabryki Mebli okrętowych FAMOS w Stargardzie Gdańskim, Elektrowni Kozienice, Fabryki FIATA w Tychach, Huty Szkła SABINA w Rymanowie, Wrocławskiego Parku Technologicznego- to wszystko bezpłatnie w ramach stażu zawodowego. Szkoła również organizuje wycieczki turystyczno- krajoznawcze. W ostatnich latach młodzież wyjechała w Pieniny, Tatry, Gorce, Bieszczady, Beskid Żywiecki a także miała okazję zwiedzać ciekawe miejsca w Gdańsku, Warszawie, Toruniu , Wrocławiu i Sanoku.

Szkoła musi funkcjonować w środowisku, rozwijać się razem z nim. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Czarnym Dunajcu cieszy się zasłużenie dobrą opinią. Dyrektor szkoły zwraca uwagę na bardzo dobry kontakt z pracodawcami, a także absolwentami swojej placówki. Podkreśla, że absolwenci szkoły są powszechnie znanymi i cenionymi pracownikami, pracodawcami, a nawet właścicielami dużych firm. - Nasi uczniowie dobrze sobie radzą na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju - przyznaje z dumą dyrektor.

To nie wszystko. W ubiegłym miesiącu szkoła nawiązała współpracę ze swoim odpowiednikiem na Słowacji. W myśl porozumienia uczniowie obu szkół będą korzystać nawzajem z możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych podczas kursów zawodowych organizowanych w obu szkołach. Szkoły zobowiązały się do pozyskiwania środków unijnych w ramach Euroregionu Tatry.

Więcej o ZSZ w Czarnym Dunajcu dowiesz się na www.zszdunajec.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas