Wtorek, 03 sierpień 2021, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Zakopane i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 79 %
-
brak pomiaru
Clouds
16°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 79 %
12.06.2014, 09:21 | czytano: 3288

Skalni w Bułgarii (zdjęcia)

Zespół „Skalni” prezentował podhalański folklor podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Stara Planina „Balkan Folk” w Wielkim Tyrnowie.

Co roku w Festiwalu uczestniczy od 9 do 15 tysięcy muzyków, śpiewaków i tancerzy. Typową cechą Festiwalu jest to, że wszystkie występy rejestrowane są za pomocą profesjonalnych technik audio - telewizyjnych, a najlepsze z nich są wielokrotnie transmitowane przez ponad 50 telewizji kablowych i satelitarnych oraz w internetowej telewizji „tv eurofolk” pod adresem tv.eurofolk.com. Wszystkie te działania realizują główny cel Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych (EAFF) ,czyli promowanie tradycyjnej sztuki ludowej z wykorzystaniem ogromnych możliwości massmediów.

Występy „Skalnych” zostały odebrane z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem nie tylko przez lokalną publiczność, lecz również przez Jury, które wyróżniło Zespół złotym medalem XVIII Międzynarodowego Festiwalu "Balkan Folk".
Oprócz występów członkowie Zespołu mieli okazję zwiedzenia pięknego miasta Wielkie Tyrnowo oraz jego okolicy.

Wielkie Tyrnowo to miasto w północno-środkowej Bułgarii. Często określane jako "Miasto carów”. Miasto położone jest nad rzeką Jantrą i jest znane jako historyczna stolica Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego, jest jednym z najstarszych miast Bułgarii. Uważane jest jako symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Lokalizacja miasta wymusiła szczególną, wyjątkowo ciasną zabudowę, sprawiając wrażenie, iż domy stoją jeden na drugim. Stare Miasto położone jest na trzech wzgórzach: Tsarevets, Trapezitsa i Sveta Gora. Obecnie Wielkie Tyrnowo jest stolicą obwodu (odpowiednik naszego województwa) i regionalnym centrum administracyjnym. Znajduje się tutaj jeden z najważniejszych Uniwersytetów w kraju.

Studencki Zespół Góralski „Skalni” został założony w 1952 przez podhalańską młodzież studiującą na krakowskich uczelniach. Obecnie działa przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kierownikiem jest Józef Brzuchacz, a siedzibą zespołu jest słynna „dziewiytnostka” – regionalna izba w Klubie Akademickim Arka przy al. 29 Listopada.

Materiały prasowe zespołu / zdjęcia: archiwum zespołu i Georgi Nutsov
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
hania17:32, 12 czerwca 2014
jest co podziwiać :) gratulacje i dalszych sukcesów!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij