"Dusza na dłoni" - inauguracja cyklu wystaw w bukowiańskim Domu Ludowym (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Zakopane
Clear
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 39 %
Clear
Wiatr: 17.604 km/h Wilgotność: 40 %
Clear
13°
Wiatr: 10.188 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
12°
Wiatr: 13.212 km/h Wilgotność: 36 %
Clear
12°
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
11°
Wiatr: 15.012 km/h Wilgotność: 44 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
15.07.2014, 19:42 | czytano: 1279

"Dusza na dłoni" - inauguracja cyklu wystaw w bukowiańskim Domu Ludowym (zdjęcia)

W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczął się cykl wystaw „Dusza na dłoni”. Tegoroczną edycję rozpoczęła wystawa rzeźb Andrzeja Kuźmy z Nowego Bystrego oraz mebli i płaskorzeźb Jana Łukaszczyka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Ekspozycja w tym roku składa się z dwóch części: stałej i cotygodniowej. Pierwsza z nich prezentuje zdjęcia związane z historią Domu Ludowego i Bukowiny Tatrzańskiej, stroje górali podhalańskich i spiskich, portrety górali namalowane w latach 50-tych ubiegłego wieku, a także prace dzieci i młodzieży - uczniów Szkoły Ginących Zawodów. Druga część wystawy to prace artystów zarówno z Podhala jak i różnych zakątków Polski.

Andrzej Kuźma urodził się w Nowym Bystrem w 1948 roku. Już jako czterolatek wykazywał zamiłowania artystyczne. Składając kartki papieru robił różne wycinanki. Dzięki zdolnościom rysowniczym szkołę podstawową rozpoczął jako 6-latek. Na początku lat 60-tych kształcił się w Czechowicach, gdzie trudnił się metaloplastyką i grawerowaniem. Po powrocie ze Śląska zamieszkał w rodzinnym domu. Od 1986 roku rozpoczął rzeźbienie pamiątek oraz snycerkę. Obecnie wychodzą spod jego dłuta rzeźby sakralne. Jest Twórcą będącym na „Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza”, zrzeszonym w Transgranicznym Trakcie Tradycji Polska – Słowacja. Na wystawie można zobaczyć rzeźby przedstawiające m.in. Przepowiednie Fatimskie, Świętą Rodzinę, Prawo Dżungli a także jedną z pierwszych prac Pana Andrzeja – płaskorzeźbę wykonaną scyzorykiem przedstawiającą postać św. Jana Pawła II.

Jan Łukaszczyk urodził się w 1971 roku w Zakopanem, w rodzinie, w której praca w drewnie to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od najmłodszych lat podpatrywał swojego tatę i dziadka i to od nich nauczył się pierwszych ruchów dłutkiem i zasad stolarstwa. Po ukończeniu szkoły średniej w zawodzie stolarz rozpoczął pracę w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych. Od roku 1992 prowadzi własny warsztat, w którym wykonuje różnego rodzaju meble od prostych do bogato zdobionych – góralskich, a także różne elementy wykończeniowe np.: sosręby, barierki, odrzwia. Wyroby te można zobaczyć w kilku kościołach na Podhalu oraz restauracjach i pensjonatach, oraz na wystawach twórczości ludowej. Od niedawna próbuje swoich sił w płaskorzeźbie. W czasie roku szkolnego prowadzi zajęcia z rzeźby i snycerki w Szkole Ginących Zawodów w bukowiańskim Domu Ludowym. Ozdobione tradycyjną góralską ornamentyką meble oraz płaskorzeźby wspaniale komponują się z wystrojem sali wystawowej, a pewnie już niedługo ozdobią wnętrze podhalańskiego domu.

Podczas wernisażu organizatorzy wystawy podziękowali artystom, za ich trud włożony w tak misterną a zarazem piękną pracę. Podziękowania zostały również skierowane do instytucji i osób, które wspierają cykl wystaw „Dusza na dłoni”: Starostwa Powiatowego na czele z Panem Starostą Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, Wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Oświaty Zbigniewem Proszowskim, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Pana Stanisława Łukaszczyka, Prezesa Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego Pana Edward Tybora, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej Pana Janusza Stachonia.

Spotkanie z Artystami uświetniła muzyka z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz poczęstunek przygotowany przez Bogusławę Śledź – Karczma „Skalnica” również z Bukowiny Tatrzańskiej.

Wystawę można oglądać do czwartku w godzinach od 10.00 do 20.00. Od soboty 19 lipca BCK zaprasza do zwiedzenia kolejnej ekspozycji.

Szczegółowy program wystaw z cyklu „Dusza na dłoni” na www.domludowy.pl oraz plakatach i ogólnodostępnych ulotkach „Letnie spotkania z kulturą 2014”.

Źródło: Alicja Wierzbanowska, zdj. fot. Wojciech Kubina / Bukowiańskie Centrum Kultury
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas