Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 24.012 km/h Wilgotność: 52 %
Rain
11°
Wiatr: 24.804 km/h Wilgotność: 67 %
Rain
12°
Wiatr: 23.4 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
12°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
18°
Wiatr: 23.22 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
16°
Wiatr: 22.572 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
11.10.2014, 12:00 | czytano: 1080

Nowy Targ nominowany do "katolickiego Nobla"

Miasto Nowy Targ zostało nominowane do nagrody „Totus” za 2014 r. w kategorii „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. Nagrody te, zwane „katolickimi Noblami” przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród planowana jest na sobotę 11 października o godz. 16 na Zamku Królewskim w Warszawie. O godz. 16:55 transmisję z gali rozpoczyna program 2 Telewizji Polskiej.

Decyzję o nominowaniu Nowego Targu podjęła kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pieronka w składzie Aniela Dylus, Dariusz Karłowicz, Grzegorz Polak, Jacek Moskwa i Marcin Przepiszewski. W uzasadnieniu kapituła podkreśliła aktywne podtrzymywanie więzi łączące miasto z kard. Karolem Wojtyłą, a następnie św. Janem Pawłem II oraz wielorakie inicjatywy przybliżające jego postać i upamiętniające pontyfikat.

W Nowym Targu jeszcze za życia Świętego nazwano Jego imieniem ulicę, rondo, szpital i szkołę. Kardynał wielokrotnie bywał w Mieście, co znalazło swój ślad w trzech pamiątkowych tablicach wmurowanych w wikarówkę kościoła NSPJ, willę Szarotka na Kowańcu oraz we frontową ścianę ratusza miejskiego. Burmistrz Marek Fryźlewicz napisał książkę z jego przemowami pt. „Kard. Karol Wojtyła do nowotarżan”. Jako papież św. Jan Paweł II był w Nowym Targu dwukrotnie. Raz oficjalnie na lotnisku w 1979 r. a drugi raz nieoficjalnie – odleciał z tego samego lotniska po wizycie na Podhalu w 1997 r. Jego pierwszą pielgrzymkę do Polski upamiętnia pomnik postawiony właśnie przy lotnisku. Podczas wspomnianej wizycie na Podhalu, a dokładnie przed odprawieniem nabożeństwa różańcowego u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej, Ojciec Święty osobiście odebrał z rąk Burmistrza Fryźlewicza, jego Zastępcy Eugeniusza Zajączkowskiego oraz śp. Jerzego Mroczki – ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta – dokument potwierdzający nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu.

Miasto czynnie uczestniczy w organizacji corocznych Dni Papieskich, w ratuszu powstała duża ekspozycja stała poświęcona osobie św. Jana Pawła II. Najnowsza parafia usytuowana na Równi Szaflarskiej za patrona obrała sobie właśnie Papieża – Polaka.

Źródło: materiały prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
OMG17:52, 11 października 2014
>>>> Nowy Targ nagrodzony
>>>> Katolickim Noblem
>>>> xDDD
KMS14:39, 11 października 2014
@ ciekawski
Marzy mi się dzień, w którym Twój komentarz będzie zawierał jakąkolwiek pozytywną informację, bo drugiej takiej marudy jak Ty to w życiu nie spotkałem.

Parafrazując: Mieszkaniec miasta UE bez publicznej toalety w centrum, w której (jak w każdym mieście) siedzą zwykle meneliki i z której wonie smród (chociaż podobno to sama natura)
ciekawski14:09, 11 października 2014
"W Nowym Targu jeszcze za życia Świętego nazwano Jego imieniem ulicę, rondo, szpital i szkołę."

Proponuję zmienić nazwę miasta z Nowy Targ na Janowo Pawłowo II - wtedy zdobędziemy "super super katolickiego Nobla" - nie obrażając Alfreda Nobla - jako jedyne miasto na świecie.

"Mieszkaniec miasta UE bez kibla w centrum - od 1958"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas