„Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” – projekt badawczy uczniów II LO w Nowym Targu - podhale24.pl
Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
20.03.2015, 11:22 | czytano: 3746

„Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” – projekt badawczy uczniów II LO w Nowym Targu

Uczniowie II LO w Nowym Targu zakończyli pierwszą część projektu edukacyjnego pt. „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy”. Dziś rozpoczyna się etap drugi. Przedsięwzięciu patronuje Podhale24.

- W ramach realizacji projektu, na terenie Os. Na Skarpie, będącego najbliższym otoczeniem szkoły, przeprowadzone zostały spacery badawcze, których celem było nowe i krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i sprawdzenie jej funkcjonalności. Realizatorom projektu zależało szczególnie na zaangażowaniu szerokiego i różnorodnego grona osób. Z zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu skorzystali mieszkańcy osiedla, uczennice i uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Rajskiego z dyrektorem Witoldem Zapiórkowskim oraz społeczność II LO. Odbyło się 13 spacerów, w których uczestniczyło ok. 260 osób - podsumowuje Katarzyna Wyrobek - nauczyciel historii w II LO.

Spacery były okazją do rzeczowej rozmowy inspirowanej pytaniami: czy są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co wyjątkowego znajduje się tylko u nas? Jak można wykorzystać obszar, który leży nad rzeką? Czy dane miejsce jest funkcjonalne, czy działa odpowiednio? Jakich miejsc i rzeczy u nas brakuje? Czego mieszkańcy i mieszkanki oczekują od wybranego miejsca? Co trzeba zmienić pilnie, a co może jeszcze poczekać?

Animatorzy - Kamil Augustyn i Bartosz Czyż z kl. 2e, tworzyli „bank pomysłów”, które pozwolą wprowadzić realne zmiany w tej przestrzeni.

Druga część projektu, która potrwa od 20 do 24 marca br. będzie polegała na analizie zebranych informacji.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie II LO serdecznie zapraszają na spotkanie podsumowujące realizację projektu, które odbędzie się w środę 25 marca w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Ludźmierskiej 32 w Nowym Targu o godzinie 10.00. Młodzież zaprezentuje wtedy wyniki spacerów badawczych oraz zainicjuje dyskusję nad planem działań wspierających potencjał badanego obszaru.

Projekt został objęty honorowym patronatem przez starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera i burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę.

opr. s/ zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Loco06:33, 21 marca 2015
Zgadzam się z filomatem że konserwatyzm jest źródłem wstecznictwa i ograniczenia praw jednostki. Nie rozumiem ludzi spośród tzw. mas, którzy z własnej woli poprzez wyznawanie konserwatyzmu popierają własne zniewolenie sztywnymi regułami rodem ze średniowiecza. Za to doskonale rozumiem dlaczego środowiska np. kościelne tak alergicznie reagują na to co nazywają "lewactwem". Konserwatyzm, który ma w polityce twarz Kaczyńskiego i Korwina, z powodu nieudolności rządzącej partii jest dziś realnym zagrożeniem. Osobiście mając do wyboru państwo ksenofobiczne, wyznaniowe, rządzone przez wszechmocnego satrapę oraz jak to nazywają bezmyślni hejterzy "lewackie", zawsze wybieram to drugie, czyli wolność - osobistą, gospodarczą, obyczajową; po prostu wolność, rozwój - chociażby w medycynie - nieograniczony zabobonem i wiarą w cośtam. Za to konserwatyzm gospodarczy jest ideą, do której mógłbym się przekonać, a więc do ograniczenia przychodów państwa (tzn. np. podatków) i wydatków (np. socjalu, administracji).
filomat16:18, 20 marca 2015
@ radykalny benek & normalny:
Społeczeństwo Podhala samo z siebie jest mocno konserwatywne, a niestety ostatnio ci zwolennicy "silnej ręki" usztywniają swoją pozycję i okopują się wokół 19-wiecznych ideałów, czyli: dzieci-kuchnia-kościół. Porównałbym konserwatyzm do śmiertelnie jadowitego węża zamkniętego w akwarium, skąd jedynie przez grubą szybę może nas zwodzić, mamić, hipnotyzować, itd., jednak nie wolno go lekceważyć ponieważ zagrożeniem są osoby (często nieuświadomiona młodzież) które miałyby ochotę stłuc tę szybę by zobaczyć co będzie dalej, czyli taki pęd jak ćma do świecy. Otóż nawet nie zdajemy sobie sprawy jak straszliwie szybko po wypuszczeniu węża na wolność będziemy wszyscy leżeć martwi na ziemi od jadu, jak piorunująco szybko ludzie pokroju Kaczyński czy Korwin zdołają wszystko zniszczyć i zaprzepaścić co udało się po 1989 roku w Polsce zrobić. Konserwatyzm to taki pełny jadu wąż, na szczęście za grubą szybą, ale on i zza tej szyby potrafi wielu otumanić (czy wiecie że wąż zza szyby akwarium potrafi swoim hipnotycznym oddziaływaniem uśpić kota?). Konserwatyzm to niepotrzebne cierpienie wielu istnień ludzkich w sztywnym gorsecie pionowych hierarchii: ja rządzę tobą, ty rządzisz nim a on rządzi jeszcze kimś innym i każdy musi się bezwzględnie tej anachronicznej strukturze podporządkować, konserwatyzm to przemoc wobec słabszych w imię chorych roszczeń rodem z 19-tego wieku, konserwatyzm to siłowe wymuszanie swojej woli. Konserwatyzmowi młodzież musi przeciwstawić szeroko rozumianą współczesność, a więc: poziome relacje szanujące bliźnich, wyzbycie się przemocy, siła argumentu a nie argument siły, asertywność, spolegliwość, empatia wobec cierpień innych ludzi. Zresztą, co tu dużo deliberować: konserwatyzm po prostu śmierdzi, koniec kropka.
radykalny Benek12:58, 20 marca 2015
@ filomat
Konserwatyzm to nieuleganie szkodliwym spolecznie wplywom pewnych grup nacisku, ktore swoje egoistyczne zadania i postulaty ukrywaja pod sztandarami walki o rownosc oraz postep.
normalny12:43, 20 marca 2015
filomat, nie wiesz o czym mówisz bo mylisz pojęcia więc de facto Twoja wypowiedź świadczy o jakimkolwiek braku wiedzy. Wiedzy podpartej merytorycznymi argumentami. Bo jak kagańcem można nazwać ideologię która promuje jak największą wolność jednostki? Czyli wnioskować po wypowiedzi można to, że wolna jednostka zagraża Polsce. Brawo, sam się ośmieszyłeś. Wolność to możliwość bycia homofobem albo i homofilem, wolność to możliwość mówienia tego co się chce a ostatnie wydarzenia np. w Polsce pokazują że wolności słowa nie ma. Problem pojawia się w tym, że państwo jawnie zgodnie z Unijną polityką promuje to drugie. A to wolnością nie jest lecz narzucaniem za pomocą knagi konkretnych idei.

Po drugie co do analizu zagospodarowania przestrzennego? Wszędzie chcesz wciskać lewactwo? Młodzież przygląda się otoczeniu, zbiega plusi i minusy przestrzeni a Ty w komentarzy piszesz o nietolerancji, ksenofobi itd.
filomat11:37, 20 marca 2015
Świetna inicjatywa w dobie postępującego usztywniania pozycji prawicowych (nietolerancji, ksenofobii, itd.) wśród sympatyków pana Korwina (20 lat temu ten pan niósł kaganiec konserwatyzmu liberalnego, obecnie zagraża Polsce populistycznymi tyradami kseno). Konserwatyzm to zacofanie, zastój i bezduszność.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas