Badania jaskiń tatrzański – interdyscyplinarna konferencja w Nowym Targu - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 13.356 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 11.484 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
07.12.2015, 23:50 | czytano: 2052

Badania jaskiń tatrzański – interdyscyplinarna konferencja w Nowym Targu

W ostatnią sobotę nowotarski ratuszy stał się miejscem ożywionego dyskursu naukowego na temat dziejów odkrywania i badań jaskiń tatrzańskich. Wynikami swoich najnowszych ustaleń podzieliło się kilkunastu badaczy z Polski i Słowacji, którzy uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Poszukiwacze skarbów, badacze, grotołazi. Z dziejów odkrywania i eksploracji jaskiń tatrzańskich”.

Interdyscyplinarną sesję zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział Nowy Targ we współpracy z Urzędem Miasta Nowego Targu, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz Instytutem Słowackim w Warszawie. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęli wspólnie: Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego oraz Ivan Škorupa, konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.

Po przywitaniu przez organizatorów: Robert Kowalskiego prezesa PTH w Nowym Targu oraz dr Łukasza Lewkowicza z UMCS w Lublinie, wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. Elżbieta Dumnicka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Podczas swojego wystąpienia mówiła m.in. na temat badań fauny jaskiniowej w Tatrach Polskich. To dzięki niej uczestnicy dowiedzieli się, że komary zimują w jaskiniach, które muszą spełniać odpowiednie warunki, aby nie wysychały. Mówiła o nietoperzach, studniczkach tatrzańskich, żyjących na niewielkich głębokościach, czy skoczogonkach, które odnaleziono i na terenie Polski.

Pierwszy, przedpołudniowy panel, rozpoczął niezwykle interesujący wykład przygotowany przez zespół w składzie: doktorantki mgr Magdalena Cieśla, mgr Anna Kraszewska oraz prof. Paweła Valde-Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt „Neandertalczycy i pierwsi Homo sapiens w przełomie Białki”. Wiele z poruszonych w trakcie wykładu wątków, dotyczyło przełomu Białki, gdzie w skałach Obłazowej znajduję się słynna jaskinia, ale także grotom w Tatrach, jak choćby Magurze. Jak się okazuje wiele ciekawych artefaktów odkryto także podczas badań w Sromowcach Niżnych. Lata 70-te XX wieku – jak podkreślała prezentująca wyniki badań Magdalena Cieśla – przyniosły one szereg znalezisk w Pieninach. Badania Obłazowej, która miała być niejako ostatnią szansą, na ciekawe odkrycia, rozpoczęto od stanowiska otwartego. W tym przypadku niemal od razu pojawił się ciekawe znaleziska. Przy skale odkryto pozostałości obozowiska szałasowego ze schyłku paleolitu z narzędziami krzemiennymi. Następnie podjęto badania właściwej jaskinie. – Jaskinia to dla nas taka kieszeń czasu – mówiła Magda Cieśla, wyjaśniała, że Obłazowej można prześledzić ok. 100 lat osadnictwa.

O badaniach nad epoką kamienia w Tatrach mówiły z kolei Katarzyna Kerneder-Gubała i Sylwia Buławka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Pierwsza przypomniała, że badania jaskiń prowadzono, aby stwierdzić czy był tam człowiek. Były one prowadzone już na przełomie XIX i XX wieku. Prace prowadzono m.in. w jaskini Magurskiej, która bardzo wcześnie została odkryta, ze względu na bliskość kopalni rudy. Potem badania prowadzono na terenie całych Tatr. Znaleziono szczątki narzędzi kamiennych wytworzonych przez człowieka. Natomiast o znaleziskach m. im. narzędziach kamiennych odnalezionych w magazynie instytutu przypomniała Sylwia Buławka. Wyjaśniała, że ślady ludzkie odkryto w dolinie Kondratowej, czy na polanie Białego Potoku w Witowie. Podkreśliła, że ślady bytności ludzkiej odnajdywano też w Pieninach i na Orawie.

Dr hab. Ewa Roszkowska z AWF w Krakowie mówiła o „Oswajaniu” Alp i O kształtowaniu się relacji człowieka z górami do połowy XIX stulecia, a mgr Michał Grabowski z Uniwersytet u Warszawskiego mówił o Jaskiniach okiem XVII-wiecznych poszukiwaczy skarbów – na podstawie spisków tatrzańskich. Ciekawy wykład pt. „Historia poznania jaskiń tatrzańskich – zarys problematyki wygłosił dr Łukasz Lewkowicz z UMCS w Lublinie. Natomiast o Tajemniczej śmierci w Jaskini Mylnej mgr Zbigniew Ładygin z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z kolei o napisach naskalnych w Jaskini Magurskiej mówili Sylwia Solarczyk z Witowa i dr Adam Szynkiewicz z Wrocławia. W posumowaniu pierwszej części zabrał głos m.in. Apoloniusz Rajwa znany w środowisku taternik jaskiniowy i speleolog.

W części popołudniowej głos zabierali głównie słowaccy badacze i speleolodzy m.in.: mgr Lukáš Vlček, PhD., Peter Ševčík z Speleo Bratislava, Dušan Hutka z Speleoklub Tisovec czy doc. RNDr. Peter Magdolen, PhD. z Speleo Bratislava. Konferencji towarzyszyła również wystawa fotograficzna pt. „Speleofotografia” przygotowana przez ing. Pavol Kočiš z Speleoklub Cassovia, Košice. Konfernecję zakończyła projekcja filmu dokumentalnego pt. „Hľadači tieňa” (Poszukiwacze cienia) z wprowadzeniem Pavola Barabáša z K2studio, Bratislava.

Międzynarodowa konferencją naukowa została zrealizowana przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Wydziału Promocji Urzędu Miasta Nowego Targu. Niezwykle interesujące materiały promocyjne dot. udostępnionych jaskiń oraz innych zabytków przygotowało Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie.

PTH o/ Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas