Obchody 140. rocznicy śmierci Józefa Szalaya w Szczawnicy - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
13.05.2016, 16:01 | czytano: 2885

Obchody 140. rocznicy śmierci Józefa Szalaya w Szczawnicy

Szczawnica upamiętniła obchody 140 rocznicy śmierci Józefa Szalaya – założyciela uzdrowiska. Była to kolejna uroczystość w ramach Roku Szalayowskiego.

Uroczyste obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Józefa Szalaya, gdzie Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormandy, przedstawiciele władz miasta - z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą na czele, przedstawiciele władz Uzdrowiska Szczawnica S.A., Związku Podhalan, Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego i szczawnickich szkół, złożyły wiązanki kwiatów.

Następnie w Galerii Pijalni Wód Mineralnych na placu Dietla nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Wspomnienia o Józefie Szalayu”. Gości oficjalnie powitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, a wśród nich: Konsul Generalną Węgier w Krakowie Adrienne Kormandy, pra-pra-prawnuczkę Józefiny Szalayowej Marię Maciukiewicz z rodziną, burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgodę, radnych miejskich, przedstawicieli organizacji i szkół, młodzież i wszystkich zebranych.

Barbara Węglarz - kustosz Muzeum Pienińskiego - przybliżyła postać twórcy uzdrowiska Szczawnica i wielkiego miłośnika Pienin, a także pomysłodawcy spływu Przełomem Dunajca, który z pochodzenia był Węgrem.

Na wystawie, którą będzie można oglądać do 20 lipca można zobaczyć m.in. wielki portret Szalaya oraz portret jego matki, a także 16 grafik sporządzonych z Szalayowskich rysunków, przedstawiających Szczawnicę i Pieniny. Jest też Księga Gości oraz Kronika Uzdrowiskowa prowadzona przez Szalaya. O tym jak ważny dla Szczawnicy był Józef Szalay opowiedziała w swoim wierszu Janina Zachwieja Buliś. 

Na zakończenie obchodów 140. rocznicy śmierci Józefa Szalaya przy kaplicy Szalayowskiej na starym została odprawiona msza święta, którą w asyście sześciu kapłanów koncelebrował biskup diecezji tarnowskiej ks. dr Andrzej Jeż. Uroczystości uświetniła śpiewem młodzieżowa grupa wokalna działająca przy Zespole Pieśni i Tańca "Juhasy" oraz orkiestra dęta OSP z Krościenka n.D. W podziękowaniu za sprawowanie Mszy Świętej burmistrz Szczawnicy oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury wręczyli biskupowi godło Szalayowskie „Pod Złotym Krzyżem”.

Organizatorami jubileuszowych uroczystości byli: Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, Parafia p.w. Św. Wojciecha w Szczawnicy, Miasto i Gmina Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Alina Lelito, Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas