Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Zakopane
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
21°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
18°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
15.11.2016, 23:06 | czytano: 4027

"Dymem z pieca zabijasz" - rusza kampania społeczna Małopolski. Obecna będzie też na Podhalu (video)

Statystyki są alarmujące - 98% Małopolan oddycha powietrzem, które zawiera zbyt dużą ilość rakotwórczego benzo(a)pirenu.

To problem szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.
Dlatego właśnie teraz startuje kampania społeczna pod hasłem „Dymem z pieca zabijasz”, która ma uświadomić mieszkańcom, że ich indywidualne decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób. Kampania jest realizowana w ramach projektu LIFE i jest już kolejną inicjatywą władz Małopolski na rzecz czystego powietrza.Kampania zostanie zrealizowana w czterech odsłonach i potrwa prawie do połowy 2018 roku. Billboardy i plakaty pojawią się w całej Małopolsce – w Krakowie, Miechowie, Oświęcimiu, Wieliczce, Tarnowie, Nowym Sączu, Krynicy, Nowym Targu, Zakopanem i Białym Dunajcu. W telewizji i radiu zostaną wyemitowane spoty, a do mieszkańców trafi specjalna gazeta, w której znajdą m.in. informacje na temat szkodliwości smogu, ale też te dotyczące możliwości wymiany starych pieców.

– Kampania jest prowokacyjna. Ale w ten sposób chcemy dotrzeć do odbiorcy – mieszkańca Małopolski - i uświadomić mu, że jego decyzje wpływają na zdrowie i życie nie tylko jego samego, ale też jego dzieci i sąsiadów. Nikomu nie może się wydawać, że to czym pali w swoim piecu, to tylko jego sprawa – przekonuje marszałek Jacek Krupa i dodaje: - Wszyscy chcemy oddychać powietrzem, które nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.

Od 15 listopada mieszkańcy Małopolski mogą też korzystać ze specjalnej infolinii. Dzwoniąc pod numer 12 63 03 100 będą mogli dowiedzieć się m.in. jak zyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach aktualizacji Programu ochrony powietrza dla naszego regionu, problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10 ma aż 120 małopolskich gmin (najgorsze wyniki zanotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Kętach, Skawinie i Tuchowie), a pyłu PM2,5 (powyżej 20 ug/m3) – 109 gmin. Najgorszy wynik odnotowano w przypadku benzo(a)pirenu – żadna z gmin w Małopolsce nie mieści się w dopuszczalnej normie.

Dlatego Małopolska od kilku lat prowadzi aktywne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, wyróżniając się pod tym względem nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowo – Wschodniej.

- Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy projekt LIFE, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy Program ochrony powietrza. Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych – wylicza wicemarszałek Wojciech Kozak. – Zmierzamy do tego, aby w Małopolsce mogły być montowane tylko piece 5 klasy. Idziemy w dobrą stronę, chociaż droga nie jest łatwa. Jesteśmy jednak zdeterminowani, aby walczyć o czyste powietrze, aby nam wszystkim oddychało się lepiej i zdrowiej – dodaje.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenem przyczynia się do:
 chorób układu oddechowego: astmy, raka płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, częstych infekcji dróg oddechowych,
 chorób układu krwionośnego: zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolności serca,
 chorób układu nerwowego: problemów z pamięcią i koncentracją, wyższego poziomu niepokoju, stanów depresyjnych, zmian anatomicznych w mózgu, choroby Alzhaimera, przyspieszonego starzenia układu nerwowego, udaru mózgu,
 chorób układu rozrodczego: bezpłodności, przedwczesnego porodu, obumarcia płodu.

Niebezpieczna jest nawet stosunkowo krótka ekspozycja na pył zawieszony, zwłaszcza w przypadku wysokich stężeń tej substancji. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby układu oddechowego.

***

Dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Małopolsce:

1. Przyjęcie w styczniu 2016 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały antysmogowej dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz stosowania paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach (od września 2019 roku). Uchwała to odpowiedź na postulaty Krakowian domagających się radykalnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

2. Aktualizacja Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt zakłada, że nowo montowane kotły będą spełniać wymagania klasy 5, przy jednoczesnym wyeliminowaniu spalania mułów i flotów węglowych. Priorytetem jest zahamowanie tworzenia nowych źródeł niskiej emisji. Obecnie rocznie w Małopolsce montowanych jest nawet 12 tys. kotłów, które nie muszą spełniać żadnych norm. Natomiast do 2023 roku wszystkie kotły, które nie spełniają norm, będą musiały zostać zastąpione kotłami klasy 5. Pozwoli to ograniczyć emisję pyłów o ponad 90%, co przełoży się z kolei na niższe średnio o 40-50% poziomy pyłu i aż o 70-80% niższe poziomy benzo(a)pirenu w powietrzu. Trwają konsultacje społeczne projektu Programu ochrony powietrza - do 30 listopada każdy może zgłosić uwagi.

3. Realizacja projektu LIFE, za który Małopolska zebrała pozytywne oceny od Komisji Europejskiej. W jego realizację zaangażowało się 62 partnerów (w tym 55 gmin z Małopolski i województwo śląskie). Głównym założeniem projektu jest utworzenie sieci eko-doradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

4. Wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na regionalną politykę energetyczną zarezerwowano 420 mln euro, m.in. na: zwiększenie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, eko-przedsiębiorstwa, poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i sektora publicznego, niskoemisyjny transport miejski oraz redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza. W tym ostatnim przypadku do podziału jest 100 mln euro, m.in. na wymianę starych kotłów węglowych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Andrzej15:33, 20 listopada 2016
Czas może na forum poruszyć temat ogrzewania elektrycznego bo mit o jego nieopłacalności można by wreszcie obalić. Proszę poczytać w internecie na temat kotła elektrodowego GALAN i napisać co Wy na to. To na prawdę działa a ogrzewanie jest tańsze nawet od węgla a co najważniejsze bezobsługowe. Przy drugiej taryfie to nawet najbiedniejszych będzie stać na ogrzanie domu czy mieszkania bez palenia tanim węglem czy odpadami.
olo13:05, 20 listopada 2016
Od zawsze paliło się węglem i nie było takiego smrodu jak teraz. Więc wniosek am się nasuwa - to jakość węgla a w tym tzw, pseudo eko- groszku jest poniżej jakichkolwiek norm i nie czarujmy się to cena decyduje o tym co ludzie kupują a nie jakość. I tyle w temacie. A wymiana kotłów na ekologiczne i to za dopłatą to pomyłka i to ogromna. Aby eko- groszek spełniał normy musi kosztować ok.1000 zł za tonę a to już niestety przekracza normy dchodów naszych obywateli.
olo12:59, 20 listopada 2016
A wystarczyłoby po prostu skontrolować składy opału i sprawdzić jakość sprzedawanego tam węgla. Tylko jak zwykle winien piekarz a nie producent mąki.
mo11:37, 20 listopada 2016
Ten co wymyślił tą reklamę to niech stuknie się w głowę -- skandaliczna . Zdrowe są tylko te pałeczki z kurczaczka . Zacznijcie sprawdzać jakość węgla na składach opałowych . Myślę że mamy i wyszkolonych ludzi to czemu nie wymyślą filtrów na kominy i po sprawie .
n16:24, 18 listopada 2016
wstyd posac wiecej robic notable brac sie za nich,pomoc luziom ktorzy chca isc naprzod ogrzewac nowoczesnie a nie utrudniac to pisanie to po co udawanie ze chce sie cos robic
Zły08:56, 18 listopada 2016
Butapren jeszcze do tych folii na głowach,hamburgera z ,,kaczki,, samo zdrowie. Zdjęcie powala.
skandal23:04, 17 listopada 2016
skandaliczne to jest zdjęcie które przedstawia duszone dzieci folią takie zachowanie i próba przekonywania przemocą powinna trafić do sądu za narażenie dzieci na utratę zdrowia !!! kto robi takie rzeczy??folię na głowę to sami powinni ekolodzy sobie założyć i było by po problemie!!!
Marek23:00, 17 listopada 2016
Co za bzdury .K... Olej był podnieśli cenę , buk był- zmieniony piec cena do góry , gaz jest to k... podnieśli cenę ale strasznie dbają o czystość .
Prywatny interes ludzi rządzących i ich rodzin produkujących różne źródła ciepła i dających certyfikaty bzdura i obłuda. Gdzie rząd gdzie dotacje , gaz mamy swój w Polsce nie opłaca się od Rusków kupujemy a cena największa w Europie. Jeszcze panele to dopiero przekręty. Ludzie rozrywa mnie ....
To tak jak z lekarstwem na raka jest ale go nie puszczą bo co zrobią z resztą leków....
kr22:59, 17 listopada 2016
tu w tym kraju nic sie nie da zrobic tylko zerowac pomocy od urzedasow zadnej jeden madrzejszy od drugiego dobrej woli zero,a komputery im zardzewieja bo petent chodzi od urzedu do urzedu
do PasterzPPP17:46, 17 listopada 2016
Syndrom wyparcia, co za bzdety pseudopsychologiczne..
wiadomo ze truc nie mozna, ze najlepiej gazem ogrzewac, chociaz faktycznie przez opieszalosc urzednikow i ja nie moge ogrzewac jeszcze w tym roku chociaz checi sa, umowy z gazownia podpisane, i wszystko co trzeba z mojej strony.. ale bezpieczenstwo dzieci to priorytet!!! i smog zabija powoli, a jak sobie jeden drugiemu taka reklamowke na glowe zawiaze bo widzial na billbordzie jak na spacerku byl, albo chociazby w sieci, to co??!! kto za to odpowie?? uwazam ze mozna bylo inaczej pokazac, na wiele wiele innych sposobow, ale nie tak!
trucicielka15:39, 17 listopada 2016
a ja mam zrobiona instalacje gazowa wydane tyle pieniedzy i nie ogrzewam gazem tyko truje przez opieszalosc urzednikow pozdrowienia
PasterzPPP11:20, 17 listopada 2016
Widzę w komentarzach syndrom wyparcia
>ludzie palą syfem, mułem, flotem i plastikami
>ale nie pokazujcie dzieci które się duszą bo to nie ładnie!
Syndrom wyparcia nie chcecie uwierzyć że to właśnie robicie i to właśnie się dzieje.
Kto to dopuścił ?07:59, 17 listopada 2016
Co za idiotyzm z tymi reklamówkami na głowie.Lewakom to już rozum odebrało i wszystkiego się chwycą by dowalić smogowi.
Sąsiad22:59, 16 listopada 2016
Nowy Targ ulica Partyzantów - masakra, wieczorami żre w gardło, nie da się oddychać. Ludzie - trujemy się sami, zlitujcie się jeśli nie nad sobą to nad swoimi i cudzymi dziećmi. Przecież zabijacie je tymi palonymi w piecach śmieciami a szczególnie plastikami.
nowotarżanin17:09, 16 listopada 2016
Przestańcie sie czepiać kominków i drewna w Nowym Targu na ul.Krasińskiego wieczorem można pooddychać plastikiem, na zadział pojechałem na narty to myślałem że mi odór plastiku oczy wypali, tego się czepiajcie, jeżdżę na Słowacje tam wszyscy palą drewnem i jakoś smogu i zanieczyszczonego powietrza nie mają. Ja u jednego gościa to gumowce w piecu widziałem, sam pale w kominku i jak sie rozpali i popatrzysz na mój komin to nawet nie wiadomo że się w picu pali bo nic nie leci z komina. aha i jeszcze te autka stare, jak dodają gazu to im rejestracji spod dymu nie widać.
x14:48, 16 listopada 2016
a wy czym palicie
terel14:39, 16 listopada 2016
Do Freda!Zagotowalo we mnie!Artykul o smogu a Ty o zarciu!Jedzenie wybiera sobie sam,apalacy w piecach czym popadnie zatruwa srodowisko i kazdego z nas!Ludzie co sie z Wami dzieje!
matka10:01, 16 listopada 2016
Mam nadzieje, ze na bilboardach nie bedzie tego idiotycznego zdjecia dzieci z workami foliowymi na glowach?! Czy ktos chce podsunac malym jak sie maja bawic i zabijac?? Idiotyzm..
smog08:47, 16 listopada 2016
zapraszamy codziennie o 8 i 17 na rondo Leonarda, tam norma przekroczona o 100 razy, moi zdaniem kampania nie dotrze do palaczy bo ich mózgi są już wypalone, dramat a najgorsze jest że trują nam dzieci.
do Burmistrza codziennie pan tam przejeżdża niech Pan coś zrobi, może nie musi pan myśleć o mieszkańcach ale niech pan pomyśli o swoich dzieciach.
fred05:42, 16 listopada 2016
No dymem zabijasz,a czy tym jedzeniem sztucznym z Biedronki to nie zabijacie ludzi?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas