Kolędujący "Krakowiacy i górale" w Skansenie Orawskim (galeria zdjęć) - podhale24.pl
Środa, 22 stycznia
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 27 %
Clouds
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-1°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
104 %
Nowy Targ
168 %
Zakopane
112 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 84 | 168 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 56 | 112 %
13.01.2009, 21:21 | czytano: 1594

Kolędujący "Krakowiacy i górale" w Skansenie Orawskim (galeria zdjęć)

ZUBRZYCA GÓRNA. "Już po raz dziesiąty, a po raz trzeci w Skansenie Orawskim, odbyło się spotkanie gromadzące miłośników kolędowania. Wspólne wyśpiewywanie kolęd zgromadziło w tym roku rekordową liczbę niemal 100 uczestników" - pisze Maciej Rutkowski.

Pomysł śpiewania kolęd w szerszym gronie wywodzi się od starej tradycji rodzinnego kolędowania, a zrodził się przed dekadą w domu Państwa Doroty i Andrzeja Leksyckich w Krakowie. Chyba nikt nie przypuszczał wtedy, że za kilka lat spotkania przeniosą się pod Babią Górę i gromadzić będą tak liczną rzeszę uczestników nie tylko z Krakowa, ale też Orawy i Podhala. A stało się tak za sprawą małżeństwa Krzysztofa Leksyckiego i Ilony Nieciąg, którzy przed kilkoma laty osiedli na stałe w Zubrzycy Górnej.

W sobotę Czarna Karczma w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej rozbrzmiewała muzyką do późnych godzin wieczornych. Śpiewaliśmy z serca i nie ograniczaliśmy się tylko do kilku zwrotek. Bowiem ideą spotkań jest to, by wyśpiewać wszystkie zwrotki danej kolędy. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd pojawiły się także pastorałki orawskie, które dla "ceprów" okazały się nie lada wyzwaniem. Dla utrzymania właściwej tonacji i tempa nieodzowny był akompaniament - na skrzypcach grali Ilona Nieciąg i Krzysztof Leksycki, na akordeonie Mirosław Smoleń (wszyscy są nauczycielami w Orawskiej Szkole Muzycznej w Jabłonce), a na flecie prostym Maciej Rutkowski.

Jak co roku, spotkanie było urozmaicane "niespodziankami". Dyrektor Skansenu Emilia Rutkowska zaprezentowała gościom kościółek pw. Matki Boskiej Śnieżnej, przeniesiony w ubiegłym roku do Muzeum z Tokarni. Trio śpiewaczek (Anna Leksycka, Kinga Pańpuch, Danuta Witek) przybliżyło nam piękne kolędy sprzed kilku wieków. Nie mogło oczywiście zabraknąć rozśmieszającej do łez pani Loli (w jej rolę tradycyjnie wcielił się Jan Jabłoński), uparcie twierdzącej, że „w życiu mamy dwa wyjścia". Natomiast wspomniani wcześniej skrzypkowie zaprezentowali kolędę "Cicha noc" w specjalnym wykonaniu, dedykowaną śp. Tadeuszowi Ciarkowskiemu, wieloletniemu uczestnikowi spotkań, który parę tygodni temu odszedł od nas.

Na zakończenie odbył się tradycyjny konkurs na najgłośniejsze zaśpiewanie kolędy "Oj Maluśki", w której "Krakusy" rywalizowały z "Orawcami". I choć zarówno jedni, jak i drudzy bardzo się starali, to pozostał on nierozstrzygnięty.

O tym, jaka atmosfera panowała podczas wspólnego kolędowania świadczą chociażby wpisy do kroniki. "Strzechy furczą w tej świetlicy od unoszących się śpiewów" - napisała Ewa. "I znowu kolędujemy na Orawie razem z Orawiakami! Jest wspaniale, serdecznie, rodzinnie!" - to słowa od rodziny Jabłońskich. "Jacy tacy krakowiacy, dziękujemy wszystko cacy, daj Wam Boże coś na tacy na ten Nowy Rok" - rymowała Kinga. Wszyscy uczestnicy wyrażali nadzieję, że spotkamy się za rok.

Na koniec warto wspomnieć, że w tym roku w organizację kolędowania włączyły się Muzeum - Orawski Park Etnograficzny, Orawski Oddział Związku Podhalan oraz Orawskie Stowarzyszenie Artystyczne.

Maciej Rutkowski

Zdj. Marzena Matyaszek, Andrzej Rutkowski i Maciej Rutkowski
więcej zdjęć: http://picasaweb.google.pl/OSA.ORAWA/KrakowiacyIGRale2009#
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas