IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych - 3 dzień (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 07 grudnia
Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Rabka Zdrój
Clouds
-0°
Wiatr: 12.132 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
-1°
Wiatr: 13.284 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 11.376 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
14.08.2018, 17:26 | czytano: 1839

IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych - 3 dzień (zdjęcia)

ZAKOPANE. Trzeci dzień Europejskich Targów produktów Regionalnych rozpoczęło tradycyjne spotkanie z podhalańskimi kowalami, którzy swoje umiejętności prezentowali podczas warsztatów kowalstwa artystycznego w ramach IV Kowalskich Spotkań, poświęconych pamięci Jacka Biernacika.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, w czasie Targów była okazja spotkać się z Oficyną Wydawniczą Oryginały. Tym razem Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus, autorki książki "Na Giewont się patrzy”, zaprezentowały swój najnowszy projekt - “Górale do Ameryki statkiem płynęli..”. Podczas spotkania usłyszeć można było o wrażeniach osób, które w latach 60. płynęły transatlantykiem M.S Batory do Ameryki. Anegdotki, żywe wspomnienia, bezpośrednie relację pasażerów opuszczających swój kraj na krótko lub na zawsze.

W Zarembku Tradycji Tadeusz Szostak-Berda z Markiem Zaniewskim opowiedzieli o historii hutnictwa na Podhalu oraz poczęstowali uczestników wykładu „Zupą z gwoździa”.

W namiotach gastronomicznych swoje dania i wypieki prezentowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska oraz Gawłowa, które częstowały tradycyjną „Gawłowiańską soją” - zupą, składającą się z namoczonej soi, kiełbasy i boczku i pomidorów.

Duże zainteresowanie publiczności wzbudził pokaz freestylerów z Krakowskiej Szkoły Barmanów.

Ważnym punktem programu było rozpoczęcie konkursu na Najlepszy Produkt Spożywczy tegorocznych Targów. Przygotowane przez wystawców produkty oceniało Jury w składzie: MARCIN POLUS – Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, JAN FILIPCZYK – Członek Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników i Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, MARCIN PARDA - Wice Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, PIOTR SABALA - Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, - PIOTR DZIADKOWIEC - Prezes Krakowskiej Szkoły Barmanów, MARCIN ŚWIDER – Konsultant ds. Gastronomii firmy Iglotex oraz ANNA WÓJCIK – z firmy Philipiak Milano.

Na Targowej scenie zaprezentowały się zespoły: Zbójnicek z Zębu, Gypsy Jazz Squad z Zakopanego oraz Harnasie z Suchego.

Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. Pomysł założenia zespołu zrodził się zupełnie przypadkowo, kiedy to przygotowała szkolną akademię i dobierała dzieci do recytowania wierszy i gawęd i śpiewania piosenek, których słowa sama układała. Działalność zespołu to przede wszystkim śpiew, taniec i muzyka Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł m. in. w Anglii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji w Norwegii, Macedonii i Serbii. „Zbójnicek” ma w swoim dorobku wiele sukcesów i wyróżnień oraz czołowych miejsc w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach.

Zespół „Gipsy Jazz Squad” tworzą głównie uczniowie zakopiańskich szkół. Grupa wystąpiła składzie: Jakub Bednarz - skrzypce, Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem, Dawid Kluś - perkusja, Jakub Kluś - akordeon, LP im. A. Kenara w Zakopanem, Marcin Leśniak - gitara, Michał Pawlikowski - kontrabas, LP im. A. Kenara w Zakopanem. Gościnnie z zespołem zaśpiewał Marek Wacławski.

Zespół regionalny „HARNASIE” im Anieli Gut-Stapińskiej działa przy Związku Podhalan Oddział Suche, liczy 30 osób. Zespół został założony w 1958 roku, przy Mineralnej Spółdzielni Pracy ”Poronin” w Suchem. Rekrutował się z członków zamieszkałych w: Suchem, Poroninie, Zębie, Białym Dunajcu, Gliczarowie, Stasikówce, oraz innych miejscowościach, gdzie nie działały zespoły regionalne. W 1960 roku odegrał kilkadziesiąt razy napisane przez Anielę Gut–Stapińską „Wesele Góralskie”, dlatego przyjął jej imię. Przez lata swej działalności Zespół ”Harnasie” uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą, osiągając wiele sukcesów artystycznych. W uznaniu zasług za ofiarną pracę i krzewienie kultury ludowej Zespół ”Harnasie” został wielokrotnie odznaczony, m.in. Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, Złotą Odznakę „za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego” oraz Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Zakopanego”.

Tekst i zdjęcia Kronos Media
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas