Festiwal Oscypka na IX Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Szczawnica
Clouds
28°
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
28°
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
28°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 40 %
Clear
29°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 44 %
Clear
30°
Wiatr: 14.4 km/h Wilgotność: 43 %
Clear
28°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
15.08.2018, 22:03 | czytano: 3948

Festiwal Oscypka na IX Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem (zdjęcia)

Dzisiejszy dzień to tradycyjny Festiwal Oscypka. Cały dzień poświęcony był temu najpopularniejszemu polskiemu serowi, który jest najbardziej znanym produktem regionalnym Podhala.

Fot. Piotr Korczak
Fot. Piotr Korczak
Publiczność zgromadzona na Górnej Równi Krupowej miała okazję zobaczyć pokaz strzyżenia i dojenia owiec oraz wyrabiania oscypka. Wszystko to miało miejsce przed specjalnie wybudowaną bacówką.

Festiwal oscypka rozpoczął się, podobnie jak w ubiegłych latach, od parady Bacowskiej - uroczystego pochodu ulicami Zakopanego. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz powiatu tatrzańskiego oraz powiatów partnerskich, członkowie zespołów góralskich oraz bacowie. Przemarsz rozpoczął dźwięk trombit Krzysztofa Trebuni-Tutki, który po przejściu do wioski targowej poprowadził seminarium na temat instrumentów pasterskich.

Najważniejszym punktem dnia był konkurs na najlepszy oscypek. Zgłoszone sery oceniało Jury w składzie: Andrzej Zubek, Władysław Klimowski, Józef Słodyczka-Maśniak, Andrzej Staszel - Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz, Ryszard Mróz - Małopolski Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie oraz Andrzej Skupień - Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan.

Najlepszy okazał się oscypek wyprodukowany przez Monikę Bryję. Drugie miejsce zajęli Stefan Janeczek oraz Jacek Wolski, natomiast na trzecim stopniu podium znalazł się Stanisław Barnaś.

W punkcie gastronomicznym swoje produkty promowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska i Kamesznicy. Spróbować można dziś było m.in. „prażuchów" - potrawy regionalnej, wykonywanej z 3 rodzajów mąki: żytniej, razowej i pszennej. Wymieszane mąki poddajemy obróbce prażenia, (stąd nazwa prażuchy), po dokładnym długim uprażeniu zalewamy osoloną wrzącą wodą. Mieszając uzyskujemy stałą konsystencję. Podajemy ze skwarkami boczku, lub masłem. Można popijać maślanką lub zsiadłym mlekiem.

Degustację potraw z baraniny przeprowadziła również Małopolska Izba Rolnicza, która w swoich celach ma promowanie produktów rolnych,wytwarzanych przez polskich producentów rolnych.

Przez cały okres targów był z nami Tatrzański Park Narodowy, który utworzył stoisko edukacyjne dedykowane potrzebie ochrony pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających rośliny. Zagadnienia te prezentowali Małgorzata Kot oraz Marek Kot, pracownicy Zespołu ds. Edukacji Aktywnej w dziale Edukacji i Organizacji Pracy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w pszczelej grze terenowej, zabawach ruchowych, zajęciach z malowania na szkle pszczelich tematów, czy warsztatach wykonywania domków i poidełek dla pożytecznych błonkówek przy domach.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, w targach uczestniczył również Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem wraz z Kołem Przewodników Tatrzańskich PTTK im. Klimka Bachledy. Członkowie PTTK promowali bezpłatne wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim w dolinki tatrzańskie do schronisk PTTK oraz zachęcali do wzięcia udziału w akcji „Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę turystyczną PTTK”.

Na scenie w wiosce targowej wystąpiły dziś zespoły „Górolicki”,„Szalchtowianie”, „Sądeczanie” oraz „Białodunajcanie”.

Tekst i zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas