Sobota, 22 luty 2020, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 35.28 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 35.28 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 35.28 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 48
Clouds
Wiatr: 35.28 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 35.28 km/h Wilgotność: 55
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
26.11.2018, 22:39 | czytano: 2032

Nowotarskie Szarotki mają 86 lat!

www.podhalenowytarg.pl

26 listopada 1932 r czyli równo 86 lata temu w stolicy Podhala grupa pasjonatów założyła klub sportowy Podhale Nowy Targ, a ich dzieło rozsławia miasto Nowy Targ i cały region po dziś dzień!

W sobotę w dniu 26 listopada 1932 r. w nowotarskim Ratuszu założono klub sportowy Podhale Nowy Targ. Grupa kilkudziesięciu zapaleńców i miłośników sportu dała początek wspaniałej historii, która trwa do dziś. Za pewnie nie przypuszczali, że ich dzieło odniesie spektakularne sukcesy, rozsławi Stolicę Podhala w kraju i zza granicą oraz będzie z zapałem kontynuowane przez wiele pokoleń Nowotarżan.

Klub otrzymał pierwotnie dwie nazwy: Towarzystwo Sportowe Podhale oraz Klub Sportowy Podhale, a 19 osób, które zgromadziły się w tym czasie poprzez aklamację uchwaliły wniosek o założenie klubu wraz z przyjęciem statutu, który był wzorowany na statucie WKS Legii i Pogoni Lwów. Składał się on z 26 paragrafów, a jego uniwersalność sprawiała, że po zmianie kilku zapisów mógł służyć innym klubom sportowym. /.../

Osoby, które były założycielami klubu utworzyły grupę, której zadaniem było formalne zarejestrowanie podmiotu i przygotowanie walnego zgromadzenia, które odbyło się 22 lutego 1933 r. – być może dlatego część osób błędnie przyjmuje datę narodzin klubu. Pierwotnymi założycielami klubu byli: wicestarosta miasta Michał Fueller (kierownik sekcji narciarskiej) i radca prawny Zdzisław Daniec (pierwszym nieoficjalny prezes). Sekretarzem został Ferdynand Schimsheimer, a skarbnikiem – Janina Szubińska Rayska, późniejsza żona Augustyna Fuchsa. Osobami, które zasiadły w zarządzie Podhala byli: sędzia Ptaś, Kozaczko, prof. Wręźlewicz, Kowalska, burmistrz Rajski, Kędzierówna, inż. Czubernat. Członkami zarządu a jednocześnie kierownikami poszczególnych sekcji byli: sędzia dr Ostrowski (kierownik sekcji tenisowej), prof. Józef Bryniczka (kierownik sekcji lekkoatletycznej), Kossek (kierownik sekcji pingpongowej), Zabrza (kierownik sekcji piłkarskiej).

To właśnie sekcja piłkarska była pierwszą, która powstała w Podhalu. W okresie międzywojennym w Nowym Targu istniało pięć klubów sportowych, z których dwa założyli Nowotarscy Żydzi (Makabi i Hakoach) oraz Gimnastyczny Klub Sportowy, Sokół i Strzelec. Sekcja piłkarska powstała na bazie GKSu z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego i oficera studium wojskowego – prof. Józefa Bryniczki. W latach 1933-1939 pojawiały się w klubie kolejne sekcje, a hokejowa, podczas okupacji.

/.../ Historyczne, pierwsze spotkanie hokeiści Podhala rozegrali na przełomie 1943/1944 roku z krakowską Olszą. Nieoczekiwanie Podhale pokonało renomowanych rywali 3:2, a bramki zdobyli: Stanisław Gołębiowski (pierwsza w dziejach klubu), a dwie następne Kempf i Zbigniew Behounek. Sukces ten miał kapitalne znaczenie propagandowe. W meczu tym barw nowopowstającej drużyny bronili – bramkarz: Jacek Kowalski i zawodnicy w polu: J. Bezucha, Stanisław Giżycki, Stanisław Głąbiński, Zbigniew Behounek, Tadeusz Walas, Wł. Trybus i Kempf.

Hokeiści z Szarotką na piersi zdobyli setki medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, klub wychował 38 hokeistów, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Seniorzy w Mistrzostwach Polski w hokeju na lodzie zdobyli łącznie 46 medali, z czego 19 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych.

Cała historia klubu zebrana została tutaj.

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
jjj09:22, 30 listopada 2018
Anka prawde piszesz
Kibic09:27, 29 listopada 2018
Piękne jest to, że sportowo bardzo się podniósł poziom wyszkolenia w klubie. Jest dużo meczy międzynarodowych. Ostatni weekend np. wszystkie drużyny Podhala (żak młodszy i starszy, młodzik) wygrały ze słowackimi drużynami. nabór zdeklasował małopolską ligę. Ekstraklasa na trzecim/czwartym miejscu w rozgrywkach. Zatrudnieni trenerzy w klubie z Rosji, Słowacji, Finlandii, oraz nasi trenerzy nowotarżanie z sercem tacy jak Sroka, Kaczmarczyk, Rączka, Szopiński, Samolej. Przy takim szkoleniu widać wyniki. Jedyna tragedia to stare mury hali lodowej i bardzo nieekonomiczny budynek, który pochłania mega niegospodarne koszty takie jak ogrzewanie, woda, prąd oraz to, że większość szkolenia finansowane jest z kieszeni rodziców z pomocą miasta, która jest kroplą w morzu potrzeb.

Przy okazji Anka skończ podstawówkę i zacznij wychowywać dzieci, to zobaczysz, co to znaczy wychowanie poprzez zainteresowanie sportem, a nie z dzieckiem porzuconym w internecie.
Mama23:00, 27 listopada 2018
Do Anka; Jakiego smrodu? ? Sport ci śmierdzi? ? Pierdoły piszesz, praca młodych od małego dla zasług klubu i miasta to dla ciebie nic? ! Nie tylko hokej ale inne dyscypliny teź, tylko ze głównie hokej wstawił nasze miasto, gdzie twój patriotyzm lokalny?ogarnij się i następnym razem zastanów zanim zaczniesz klikać
Anka20:34, 27 listopada 2018
@Mama, jestem nowotarżanką i na prawdę mam już dość (a co ważniejsze, nie tylko ja) tego smrodu i wydawania publicznych - czyli naszych - pieniędzy na coś, co w zasadzie nic ani nam,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ani miastu nie daje!
Hugo20:11, 27 listopada 2018
Do Anka - przez klub przewinęły się setki ambitnych i pełnych pasji sportowców,którzy zdrowie na tafli zostawili ,kochają hokej, a Ty piszesz takie bzdury ze aż krew się burzy. Piękna historia i wielkie nazwiska. Dla mnie Nasz klub to Duma dla Ciebie marnotrawienie pieniędzy. SZOK.
Mama11:24, 27 listopada 2018
Do Anka; Ależ wstyd za taki komentarz :-( mam nadzieje że nie jesteś nowotarżanką, poczytaj sobie artykuł "Zagrają na narodowym "
Junior08:12, 27 listopada 2018
No proszę. A nasi kibice na cracovie wołają ?żydy?.
Anka08:06, 27 listopada 2018
Najwyższa pora, by te szarotki na dobre przeszły do historii. Będzie w końcu święty spokój a i kasy w budżecie miasta sporo więcej zostanie.
Omajgot07:28, 27 listopada 2018
I to były czasy
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij