Wtorek, 31 marzec 2020, Imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny
Rabka Zdrój i okolice
Snow
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 34
Snow
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 34
Snow
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 34
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 51
Snow
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 34
Snow
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 34
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
04.02.2019, 10:33 | czytano: 375

Karłowicz in memoriam

8 lutego, w sto dziesiątą rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza w Kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpi legendarny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Moniki Stefaniak. W programie symfoniczne dzieła Karłowicza.

Publicysta i autor znakomitych zdjęć tatrzańskich, miłośnik narciarstwa, pionier taternictwa i jeden z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a przede wszystkim autor wspaniałych kompozycji symfonicznych i poematów. Jego twórczość należy do najdonioślejszych zjawisk w muzyce polskiej przełomu XIX i XX wieku. Karłowicz był bowiem jednym z tych nielicznych rodzimych twórców, którzy dotrzymywali kroku najwartościowszym nurtom współczesnej muzyki, doskonale władając wielkimi orkiestrowymi formami. Tragiczny los przekreślił jednak szanse na dalszy rozwój tej niezwykłej kariery. Swoją miłość do gór przypłacił przedwczesną śmiercią pod lawiną na zboczach Małego Kościelca.

Dokładnie w 110. rocznicę śmierci artyści oddadzą hołd temu wybitnemu polskiemu twórcy. Podczas uroczystego koncertu „Karłowicz in memoriam”, który odbędzie się 8 lutego o godz. 20.00 w Kościele św. Krzyża przy ul. Chałubińskiego 30 w Zakopanem, zabrzmią jego symfoniczne dzieła.

Program otwierać będzie emocjonalny i ukazujący poetycką refleksję nad ludzkim losem Prolog symfoniczny „Biała gołąbka” skomponowany do poematu dramatycznego zapomnianego dziś literata Józefata Nowińskiego. To przykład wczesnej twórczości Karłowicza, naznaczonej wpływami niemieckich romantyków, ale jednocześnie zdradzającej unikalny temperament artystyczny kompozytora.

Do najbardziej popularnych utworów kompozytora należy z pewnością błyskotliwy Koncert skrzypcowy A-dur, jedno z najciekawszych dzieł tego gatunku w neoromantycznej literaturze skrzypcowej. W interpretacji tej właśnie kompozycji podziwiać będziemy legendę polskiej wiolinistyki – Konstantego Andrzeja Kulkę.

Wieczór zamykać będzie słynny Poemat symfoniczny „Odwieczne Pieśni”. Zespołem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej dyrygować będzie Monika Stefaniak - wychowanka takich dyrygenckich sław jak Sir Colin Davis, Helmuth Rilling czy Jerzy Salwarowski.

Bilety w cenie 30-150 zł dostępne na EVENTIM.PL oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.
Koncert organizowany przez agencję MS MANAGEMENT, we współpracy z Stowarzyszeniem Mieczysława Karłowicza i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Karłowicz in memoriam
Piątek 8 lutego 2019 r., godz. 20.00
Kościół pw św. Krzyża ul. Chałubińskiego 30, Zakopane

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
staro baba sobie godo19:02, 5 lutego 2019
A nie lepiej było zrobić koncert za "co łaska", przyszłoby chyba o wiecej ludzi i "na tace" by łącznie wiecej zebrali? Bo za 30-150zł to nie każdego niestety stać... A dobrze, gdyby młodzież mogła czasem czegoś dobrego posłuchać, nie tylko disco, czy inne hip-hopy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij