Władysław Szewczyk odkrywany na nowo. Pamiątki po działaczu ludowym trafiły do Muzeum Podhalańskiego - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Czarny Dunajec
Snow
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
05.04.2019, 22:09 | czytano: 2642

Władysław Szewczyk odkrywany na nowo. Pamiątki po działaczu ludowym trafiły do Muzeum Podhalańskiego

NOWY TARG. Wczoraj w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego, w obecności Jana Łapsy wiceprzewodniczącego Rady Miasta Nowego Targu, odbyła się niezwykle podniosła uroczystość przekazania do zbiorów placówki pamiątek związanych z Władysławem Szewczykiem działaczem ludowym i wieloletnim radnym miejskim.

zdj. Muzeum Podhalańskie
zdj. Muzeum Podhalańskie
Bezcenną spuściznę po swoim dziadku przekazała bezpłatnie Pani Aniela Demucha z Nowego Targu. Wśród licznych dokumentów, zdjęć, afiszy i książek znalazły się także wyjątkowe przedmioty m.in. ręcznie spisane na małym skrawku papieru stacje drogi krzyżowej, wykonane przez Władysława Szewczyka podczas jego pobytu w Obozie Koncentracyjnym w Ravensbrück oraz różaniec, na którym się modlił przez całe swoje dorosłe życie.

Do zbiorów muzeum trafiło blisko 400-set muzealiów związanych z bohaterem spotkania, ale również z jego najbliższą rodziną. Wszystkie dokumenty zostały zinwentaryzowane, zdigitalizowane, opracowane oraz zabezpieczone w specjalnych kopertach, teczkach i pudłach bezkwasowych. Już w krótce będą one dostępne dla badaczy i regionalistów w muzealnej czytelni naukowej.

Podczas wieczornicy odbyła się także uroczystość oficjalnego przekazania dokumentów. Protokół w imieniu rodziny podpisała Pani Aniela Demucha, natomiast ze strony muzeum pod dokumentem i załącznikami złożył swój podpis Robert Kowalski kierownik placówki. Część bezcennych pamiątek zostało pokazanych na specjalnie na tę okoliczność przygotowanej ekspozycji, którą przez najbliższy tydzień będzie można zwiedzać w nowotarskim ratuszu.

Ważnym punktem czwartkowej Wieczornicy Pamięci był wykład Pani dr Mirosławy Bednarzak-Libera z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, zatytułowany „Stronnictwo Ludowe na tle dziejów ruchu ludowego”. Należy w tym miejscu wspomnieć, iż warszawska placówka była partnerem wydarzenia. Jak zapowiedzieli organizatorzy w 2020 roku planowana jest w Nowym Targu wystawa poświęcona działalności ludowców w powiecie nowotarskim. Należy również wspomnieć, iż w zbiorach Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu znajdują cztery sztandary kół wiejskich i zarządu powiatowego Stronnictwa Ludowego oraz inne równie niezwykle cenne pamiątki.

Władysława Szewczyk, jak podkreślał Robert Kowalski podczas swojej prezentacji, był postacią nietuzinkową. Całe jego życie było naznaczone wieloma przeciwnościami losu i dramatami rodzinnymi, jednak nie zdołały one złamać w nim ducha społecznikowskiego. Urodził się 17 czerwca 1884 r. w Nowym Targu. Z zawodu był stolarzem. W Nowym Targu ukończył wpierw kurs czeladniczy a potem mistrzowski a doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie trzykrotnie wyjeżdżał i pracował przy budowie kościelnych ołtarzy. Po powrocie założył własny zakład, który okazał się być również miejscem spotkań działaczy ludowych. Był bowiem także aktywnym działaczem ludowym. W Stronnictwie Ludowym pełnił różne eksponowane funkcje m.in. prezesa struktur miejskich czy sekretarza a potem również skarbnika Zarządu Powiatowego w Nowym Targu. Władysław Szewczyk to również aktywny samorządowiec, przez szereg lat zasiadał w Radzie Miasta Nowego Targu. Będąc osobą zaufania publicznego pełniał zaszczytną i odpowiedzialną funkcję ławnika sądowego.

Po wybuchy II wojny światowej został wyznaczony przez władze niemieckie na zakładnika i na tej liście pozostawał przez kilka miesięcy na przełomie 1939/40 r. Aresztowany 21 listopada 1942 r. przeszedł przez więzienie Palace w Zakopanem, następnie był więziony w Tarnowie skąd trafił do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu a później do Ravensbrück. Pobyt w obozach poważnie nadszarpnął jego zdrowie jednak, nadal pozostał aktywnym działaczem na niwie społecznej. Zwołał pierwszy po zakończeniu wojny zjazd struktur powiatowych Stronnictwa Ludowego i opowiedział się po stronie Stanisława Mikołajczyka. Ze względów ideologicznych i osobistych nie zgodził się i nie włączył w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, współpracującego z władzami komunistycznymi. Był jednym z twórców i prezesem Samopomocy Chłopskiej w Nowym Targu oraz prowadził działalność charytatywną w ramach Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Zmarł w Nowym Targu 17 lutego 1964 r. i pochowany został na miejscowym cmentarzu. Dziś część pamiątek związanych z Władysławem Szewczykiem trafiło na modernizowaną obecnie stała wystawę w Muzeum Podhalańskim.

źródło: Muzeum Podhalańskie
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Myśleć22:40, 6 kwietnia 2019
A trza było pięć razy się zastanowić?
Luiza17:21, 6 kwietnia 2019
Ciekawe w jaki to sposób pamiątki zostały zdigitalizowane. Bla, bla, czcze gadanie a i tak nikt tego nie rozumie a przede wszystkim nie czyta tym przydługich, paranaukowych bełkotów samozwańczego prezesa PTH. Gratuluję Robert wreszcie trafiłeś na swój wianuszek ignorantów, którzy zawsze ci przytakną bo nie mają o niczym pojęcia.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas