Wtorek, 15 październik 2019, Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Szczawnica i okolice
Clear
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clear
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clear
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clear
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 93
Clear
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clear
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
01.05.2019, 11:19 | czytano: 1891

Majowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego

Rozpoczynamy 3 maja (piątek) oficjalnymi Obchodami 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji. O godz. 11.00 rozpocznie się Uroczysta Msza Św. z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” w ogrodach Kościoła Św. Katarzyny (ul. Kościelna). Następie przemaszerujemy wraz z Miejską Orkiestrą Dętą, delegacjami i pocztami sztandarowymi na Rynek pod Ratusz.

Tam odbędą się okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową. Na koniec zapraszamy do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego na wernisaż wystawy „Koń a sprawa Polska. W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Wstęp wolny.

Galeria Sztuki BWA „Jatki” oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Nowy Sącz (ul. Kościuszki 4) zaprasza 10 maja (piątek) o godz.18.00 na wernisaż wystawy: Andrzej Dziubek „MANIFEST CERATY”. Andrzej Dziubek to artysta znany i ceniony jako muzyk, współzałożyciel i solista zespołu De Press, ale jest również artystą działającym w zakresie sztuk wizualnych, jest także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (1981). Artysta - buntownik niezwykle ekspresyjny we wszystkich działaniach, które podejmuje. Wernisażowi wystawy towarzyszy film pt: HOAX „Oszustwo”. Wystawa zdecydowanie warta polecenia. Wstęp wolny.

Młodzież ze szkół średnich zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w dniu 13 maja (poniedziałek) o godz.12.00 na Koncert Michała Wierby pt. New Musicology: Kreatywność, media i muzyka. To polski pianista, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki oraz laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Ma na swoim koncie ponad 600 zagranych koncertów i ponad 20 nagranych albumów oraz współpracę z najważniejszymi muzykami polskiej i światowej sceny muzycznej. Prekursor wykorzystania w Polsce ROLI Seaboard, nowoczesnego instrumentu elektronicznego. Wstęp wolny – zapisy szkół ponadgimnazjalnych, tel. 18 266 21 32.

Okrągła bo już 10 rocznica istnienia Grupy Regionalnej „Milusioki” będzie świętowana 14 maja (wtorek) najpierw Mszą Św. w Kościele NSPJ w Nowym Targu, a potem okolicznościowym występami od godz.13.00 w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). „Milusioki” to dzieci i młodzież z Publicznego Gimnazjum - UZ, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej nr 9 –UZ przy Zespole Placówek Szkolno-Opiekuńczo Wychowawczych w Nowym Targu, które uczą się śpiewów i tańców z regionu Podhala, Spisza i Orawy, kultywując tradycje ludowe, zwyczaje i obrzędy w/w regionów. Opiekunkami grupy regionalnej „Milusioki” są Renata Knap, Anna Szewczyk i Teresa Jagoda. Wstęp wolny.

Z kolei 9 edycja Noc Muzeów w Nowym Targu już 18 maja (sobota). Oficjalne otwarcie Nocy o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu (Ratusz, Rynek 1) wernisażem wystawy pt. "Na koniu i pancerzu w służbie Rzeczpospolitej". Ale specjalną ofertę w tę Noc przygotowali dla Państwa także: Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4), Galeria Sztuki BWA „Jatki” o/MCK „Sokół” Nowy Sącz (ul. Kościuszki 4), Bursa Gimnazjalna im. dr. Jana Bednarskiego (ul. Nadwodnia 5). Wstęp wolny. Szczegóły na dodatkowych plakatach.

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4) zaprasza na wernisaż wystawy i rozdanie nagród laureatom konkursu "Z Drukarni Podhalańskiej. Akcydensy źródłem wiedzy o moim regionie". Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu Pana Grzegorza Watychy oraz Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera, a miał na celu wzbogacenie edukacji regionalnej przez przybliżenie dzieciom i młodzieży swojej miejscowości. Poznamy najlepsze prace w kategoriach: Jarmark w Nowym Targu, Sport, Turystyka oraz Portret. Wstęp wolny.

W niedzielę 26 maja kolejny już 109. Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu. Tym razem wystąpią związani z Nowym Targiem Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus, którzy przygotowali występ "DANCING" z poezją K.I. Gałczyńskiego. To aktorskie małżeństwo, którego nie trzeba przedstawiać. Warto być. Wstęp wolny.

Na koniec po kilkuletniej przerwie powracamy z wydarzeniem, które miało już kilkanaście edycji – „Spotkaniami z kulturą…”. Najnowsza edycja „O Canada!” Spotkania z kulturą Kanady” odbędzie się w dniach 29-31 maja (środa – piątek) w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37). Nie zabraknie spotkań podróżniczych, kuchni z Kanady, warsztatów dla najmłodszych i oczywiście ciekawych filmów, często do zobaczenia tylko podczas „Spotkań…”. Rozdamy także kilkadziesiąt książek autorów kanadyjskich, tudzież o Kanadzie dla naszych gości. Wstęp wolny/na filmy bilet 5zł.

Tomasz Szlaga MOK w Nowym Targu
najnowsze informacje
komentarze
pawel15:45, 3 maja 2019
Brawo uczeń LO . Widać że uważałeś na lekcjach . A Naród który nie zna swojej historii , jest skazany aby ją powtórzyć .
uceń LO17:33, 1 maja 2019
W takie święto jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3-maja nie powinno się odprawiać mszy świętej. Jest to profanacja tej rocznicy bo duchowni pozbawieni przywilejów w ramach Konstytucji zdradzili naród Polski co przyczyniło się do targowicy i rozbiorów.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij