Niedziela, 31 maj 2020, Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Rain
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 17.064 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.06.2019, 14:23 | czytano: 1654

Dbajmy o znaki graniczne

Fot. KOSG

Znaki graniczne to niezbędne narzędzie, by w terenie określić, którędy przebiega linia oddzielająca Polskę od państwa sąsiedniego. Pamiętajmy - nie wolno ich uszkadzać, rysować po nich, ani ich niszczyć! - apeluje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Gdy w grudniu 2007 roku Polska wstąpiła do strefy Schengen, przed podróżnymi otworzyły się nowe możliwości. Granice wewnętrzne z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Litwą mogą być przekraczane w każdym miejscu i czasie bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.

Mimo zdemontowania infrastruktury byłych przejść granicznych, linię granicy państwowej wyznaczają niezmiennie znaki graniczne. Na blisko 320-kilometrowym odcinku granicy państwowej ze Słowacją, ochranianym przez Karpacki Oddział Straży Granicznej, jest ich 4056.

To znaki główne oraz pomocnicze. Najczęściej mają kształt białych prostopadłościanów z górną częścią pomalowaną na czerwono. Na ścianie znaku granicznego, skierowanej w stronę danego państwa, umieszczone są inicjały literowe: „P” dla Polski i „S” dla Słowacji. Dodatkowo, na górnej powierzchni znaku znajduje się centr znaku granicznego oraz znaki kierunkowe. Pokazują one w którym kierunku należy pójść, aby dojść do następnego znaku granicznego. Cyfry rzymskie i arabskie umieszczone na znaku granicznym oznaczają odpowiednio odcinek granicy (na granicy ze Słowacją od I do III) oraz jego kolejny numer. Oprócz znaków w kształcie prostopadłościanu, na granicy ze Słowacją występują również znaki malowane lub wykute w skałach oraz umieszczone np. w Jeziorze Orawskim.

Źródło: KOSG, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
SCH O DY S/D22:44, 13 czerwca 2019
Była kiedyś sprawa taka!
Wybrałem się na Diablaka !
Szlak się pnie prosto do góry !
NO I WIE TO MAŁO KTÓRY (S/D)!
TĘDY BIEGNIE NAM DZIAŁ WODNY !
Szlak to prosty niewygodny ( S/D, S/D) !
NA LEWO SIKASZ DO DUNAJU NA PRAWO DO!
POLSKIEGO KRAJU Gdzie Zubrzyckie są Stromizny!
Tam są nasze Polskie Blizny -Z 1939 DOWODY (S/D) !
TISO KOLABORACJI -NIKT NIE RZEKNIE -- NIE- (PL/S) !
MASZ RACJI. BO TEJ ZDRADY SĄ DOWODY- GRANITOWE !
SŁUPKI -SCHODY DOWÓD PYCHY WREDNEJ ZDRADY (S/D) !
TYCH CO POSZLI NA UKŁADY TUTAJ STĄPASZ PO - HISTORII !
NIBY JAKIEJŚ WIELKIEJ GLORII? BO TU POWIEM MIĘDZY NAMI !
BYŁA GRANICA MIĘDZY NIEMCAMI I SŁOWAKAMI ??? S/D, S/D !!!!!
I NIECH NIKT TU MI NIE LICZY ŻE TO JAKIŚ SŁUP GRANICZNY !!!!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij