Sobota, 26 wrzesień 2020, Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Zakopane i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Rain
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
15°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
15°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 89
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
23.06.2019, 13:16 | czytano: 1357

Góra Babia i 4 rozbójników, czyli zapowiedz Gwiazdy Południa 2019 (zdjęcia)

zdj. Zamana Group

Przez cztery lipcowe dni pod Babią Górą rządzić będzie czterech rozbójników. Sprowadzi ich tutaj kolarski mistrz Polski Cezary Zamana, który po raz czwarty organizuje w Stryszawie i Makowie Podhalańskim najbardziej emocjonującą górską etapówkę MTB.

W tym roku to sportowe wydarzenie w cieniu Babiej Góry odbędzie się w dniach 11-14 lipca. W tym czasie setki zawodników z całej Polski będą rywalizować na wymagających, ale emocjonujących trasach przygotowanych przez samego Cezarego Zamanę.

Czwarta odsłona górskiej etapówki od Cezarego niesie ze sobą cały zastęp wyzwań: forsowne podjazdy w Beskidzie Wysokim, wymagające ułańskiej odwagi zjazdy i wyłaniające się znienacka zakręty. Tym, co wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, jest eskapada na Słowację. Zawodnicy zakosztują wybornie przygotowanych single tracków na Mędralowej – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie tego monumentalnego zbocza. Ale dopiero bliższe przyjrzenie się poszczególnym etapom (uwaga: na każdym jest do wyboru dystans Pro i ½ Pro) najlepiej ukazuje podjęty przez dyrektora sportowego Cezarego Zamany trud odświeżenia Gwiazdy Południa.

Pierwszym zbójem, który mocno namiesza będzie premierowy etap w Stryszawie. Przez pierwsze kilka kilometrów będzie okazja, aby rozgrzać się przed wspinaczką na Jałowiec. Wjazd na ten piękny szczyt będzie w tym roku łagodniejszy niż ostatnio. Przyjazne nachylenie będzie stopniowo wzrastać wraz z temperaturą mięśni kolarzy, które do czerwoności rozgrzeją się na samym wierzchołku Podczas tego etapu peleton zaatakuje go zresztą dwukrotnie. Pomiędzy obiema próbami – pokonać trzeba będzie jeszcze morderczą ściankę i wdrapać się na Mędralową. Zawodnicy wjadą na Słowację (a dokładniej – na najbardziej wysunięty na północ jej fragment) i tamtejsze single tracki. Są one tak znakomicie przygotowane, że można na nich jeździć i w deszczu, i po deszczu. Szykujcie się na zbójecką zabawę, bo na tych ścieżkach trudno zachować emocje na wodzy.

Dzięki wypadowi za granicę, Gwiazda Południa jest pierwszą polską górską etapówką, zabierającą Was na Słowację.
Łączna suma przewyższeń na dystansie Pro to 1 850 metrów, a na ½ Pro – 1 050 metrów. Ale nie braknie i zjazdów. Będzie można porozrabiać zwłaszcza na słowackich single trackach i dać upust emocjom na 8-kilometrowym zjeździe między kosodrzewiną i bukami.

Drugi awanturnik przyczaił się w Makowie Podhalańskim. Część zawodników może kojarzyć tamtejszą trasą, rozpoczynającą się startem z uroczego makowskiego rynku i niekończącym się sztywnym podjazdem. Początek będzie ten sam, ale później trzeba przygotować się na ważne zmiany. Trasa będzie jeszcze bardziej techniczna: zmieniające się podłoże, liczne interwały i urozmaicone przeszkody wymuszą strategiczną jazdę. Co nie zmienia faktu, że na dystansie Pro trzeba uporać się ponad 2 000 metrami przewyższeń, a na ½ Pro ponad 1 000 metrów.

Trzeci rozbójnik ma najbardziej porywisty charakter. To czasówka w Makowie, która choć niespecjalnie długa, to na pewno okaże się bardzo, bardzo intensywna. Trasa będzie miała dużą zmienność nachyleń – podobnie jak zmienia się górski wiatr często wiejący w tej okolicy. Będziecie musieli przecież dostać się pod najwyżej położony w Polsce hotel. Trasa indywidualnej jazdy na czas to drugi kompletnie nowy etap tegorocznej Gwiazdy Południa. I to on ma wszelkie predyspozycje, by najmocniej namieszać w klasyfikacji generalnej. Szans na odrobienie straconych sekund będzie już przecież niewiele.

Bo czwarty z rozrabiaków – i to jest prawdziwy zbójnik - wszystkich potraktuje tak samo. Czyli bez litości. Finałowy etap Gwiazdy Południa to powrót do Stryszawy i kolejna wspinaczka na Jałowiec, poprzedzona m.in. superstromą ścianą, która już na początku zdziesiątkuje peleton. Ten trzeci atak na Jałowiec jest najbardziej czupurny ze wszystkich – tak czupurny, jak potrafią być tylko górale. Trasa wryje się w pamięć każdemu. Później będzie jeszcze tylko trudniej. Kto zachowa najwięcej sił? Kto wykaże się największą determinacją? Kto pierwszy wpadnie na metę w Stryszawie?

Tradycyjnym już elementem Gwiazdy Południa są także darmowe zawody rowerowe dla najmłodszych sportowców. Młodzi zawodnicy do 13. roku życia będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:
 do lat 3 (rowerki biegowe)
 4-5 lat
 6-7 lat
 8-9 lat
 10-11 lat
 12-13 lat.

Specjalnie na te zawody zostanie wyznaczona bezpieczna trasa umożliwiająca głośny doping rodziców. Zgłoszenia dzieci można dokonać drogą mailową lub bezpośrednio w Biurze Zawodów w dniu imprezy.

Wszystkie szczegóły na temat Gwiazdy Południa można znaleźć na oficjalnej stronie etapówki (www.gory.zamanagroup.pl) oraz na Facebooku (https://www.facebook.com/gwiazdapoludnia/). Pytania można zadawać, pisząc maila na adres: biuro@zamanagroup.pl.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

opr.s/ zdj. organizatora
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij