Środa, 26 luty 2020, Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 70
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 70
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 70
Rain
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 70
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 70
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
14.07.2019, 13:32 | czytano: 3251

"Na każde wezwanie..." - wernisaż wystawy i piknik rodzinny na nowotarskim Rynku (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. W Muzeum Podhalańskim odbył się wernisaż wystawy pt. „Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 – lat Grupy Podhalańskiej" zorganizowanej z inicjatywy członków Grupy Podhalańskiej oraz Muzeum Podhalańskiego, co wpisuje się w tegoroczne obchody 65 – lecia istnienia Grupy Podhalańskiej GOPR.

W otwarciu wystawy, prócz członków Grupy z naczelnikiem Markiem Ciasiem na czele, wzięli udział także burmistrz Grzegorz Watycha ze swoimi zastępcami i wiceprzewodniczy Rady Miasta Jan Łapsa.

Na ekspozycji prezentowane są niezwykle cenne pamiątki Grupy Podhalańskiej GOPR, zaczynając od dawnego sprzętu używanego podczas akcji ratunkowych, stroju, który nosili ratownicy na początku działalności grupy, poprzez księgi wypraw ratunkowych, karty wypadków, wiele fotografii z kursów organizowanych przez GOPR dla ratowników i kandydatów na ratowników, odznaki GOPR-u niemalże z całego świata, kończąc na czasach współczesnych stroju i wyposażeniu ratownika.

15 września 1952 r. na wniosek Zarządu Głównego TOPR – Zarząd Główny PTTK powołał do życia Górskie Ochotnicze pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Zakopanem. Pierwszym Prezesem Organizacji zostaje Stefan Zwoliński. Pięć dni później Zarząd TOPR w składzie Tadeusz Pawłowski, Zygmunt Wójcik, Stanisław Gąsienica – Szymków z Lasa, Tadeusz Giewont i Wojciech Wawrytko – senior zaproponowali założenie trzech sekcji pogotowia w Beskidach i Sudetach. Jesienią 1952 r. z inicjatywy Oddziału PTTK w Rabce przy pełnym poparciu Zarządu Głównego GOPR w Zakopanem przystąpiono do organizowania pierwszego kursu dla kandydatów na ratowników górskich. Inaugurujące sprawę zebranie organizacyjne odbyło się 18 stycznia 1955 r. w Zarządzie Oddziału PTTK na ulicy Polnej. Sekcja GOPR zakładana była, więc przy Oddziale Rabczańskim PTTK – takie były początki.

W Ratuszu zapoznać się można z niezwykle bogatą historią działalności Grupy Podhalańskiej, na którą składa się udział w akcjach ratunkowych, zaczynając od poszukiwań turystki, która wybrawszy się na grzyby w Pieniny ostatecznie odnalazła się na zakopiańskich Krupówkach, po udział w bardzo trudnych akcjach, takich jak: katastrofa pasażerskiego samolotu PLL „Lot” lecącego z Warszawy do Krakowa, czy powódź w 1997 r. w Polsce, gdzie ratowano z helikoptera w powietrzu obsługując nosze, czy niemalże odbierając poród.

Z kolei przed Muzeum, na Rynku trwał rodzinny piknik edukacyjny, podczas którego GOPR-owcy zaprezentowali sprzęt ratowniczy, a najmłodsi mogli skorzystać z atrakcji takich jak: ścianka wspinaczkowa, czy zjazd na linie.

W czasie wakacji w Muzeum Podhalańskim odbywać będą się warsztaty edukacyjne towarzyszące ekspozycji pt. „Po życie na szczyt. Opowieści z gór”, na który to warsztat już od września zapraszamy też szkoły. Zapraszamy do odwiedzania tej niezwykłej, magnetycznej wręcz wystawy, która prócz eksponatów dzięki swej historii i ludziom ją tworzącym budzi ni tylko podziw, ale też respekt i szacunek.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij