Środa, 19 luty 2020, Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
21.07.2019, 14:54 | czytano: 862

Wystawa plastyczna "Wołanie w górach w 110. rocznicę powstania TOPR" (zdjęcia)

zdj. organizatora

ZAKOPANE. W dolnym kościele Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy otwarto wystawę plastyczną Wołanie w górach, która jest impreza towarzyszącą projektowi „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”.

Już po raz dwudziesty pod Tatrami rozbrzmiewa muzyka różnych epok i różnych stylów. Tym razem całość artystycznych prezentacji dedykowana jest ratownikom górskim w 11O. rocznicę powstania TOPR. Wyrazem pamięci o odważnych i ofiarnych ludziach gór jest ta wystawa, którą można oglądać codziennie (w godzinach 8.00 - 20.00) w dolnym kościele Księży Misjonarzy w Zakopanem – Olczy. Wystawę otworzył ks. Jerzy Grzyb, proboszcz parafii p.w. M.B. Objawiającej Cudowny Medalik.

Ekspozycja, która czynna będzie do końca września br. nawiązuje do tej literackiej opowieści o górskiej krainie piękna i niebezpieczeństwa, mistyki i ciszy, wędrowania i zapatrzenia. Obejmuje ona prace malarskie, rzeźbiarskie, rysunkowe zakopiańskich i podhalańskich artystów plastyków, prace uczniów Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara oraz zdjęcia z archiwum TOPR i PTTK. Temat wystawy podkreśla instalacja artystyczna zatytułowana „Lina – linia życia”. Ciekawostką na wystawie są ostatnie rysunki (wykonane w Zakopanem) Wiktora Zina. Swoje prace na wystawie prezentują, m. in.: Stanisław Cukier - Przewodnicy, Wędrowiec, Czesław Jałowiecki – Lawina, Zaruski, Jan Jachymiak Brońcie pasterstwa, Zofia Majerczyk-Owczarek Taniec zbójników, Jacek Wiśniewski cykl Berbeka zdobywa Himalaje, Julian Klamerus Jagiełło, Anna Zielińska - Uniesienie, Bronisław Kłossowski – Smreczyński Staw, Klimek Bachleda.

Otwarcie wystawy uświetniła prezentacja multimedialna zatytułowana Orla Perć przygotowana przez mobilne kino 3D trzeci WYMIAR z Zakopanego. Pokaz, rodzaj impresji obraz – muzyka – słowo, przedstawił Marek Zaniewski, który zajmuję się tą techniką wizualną od wielu lat.

Wystawa Wołanie w górach jest próbą spojrzenia na nasz górski (przede wszystkim tatrzański) świat na wiele sposobów i pod różnym kątem. To, co widzimy za oknem w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej wywołuje w nas refleksję – świat jest piękny, by więcej piękna zobaczyć, trzeba „wdrapać się” na szczyt góry.

Droga na szczyt jest zawsze wielkim wyzwaniem dla każdego śmiertelnika, a sukces zdobycia wierzchołka zależy od jego umiejętności, charakteru czy odwagi. Jeśli dobrze przygotujemy się do tej drogi – sprzęt, nastawienie, warunki pogodowe, to jesteśmy w stanie być w każdej dolinę i zdobyć niejedną górę. Tytuł wystawy jest zapożyczeniem z książki Michała Jagiełły (publicysty, taternika, alpinisty, ratownika TOPR, przewodnika tatrzańskiego), który w kolejnych wydaniach opisywał dramatyczne zdarzenia w Tatrach i ofiarność ratowników górskich.

Każdy z nas chciałby „góry przenosić” i zdobywać codziennie jakiś „Everest”. Jednak wiemy, że jest to trudne, a czasem niemożliwe, ale człowiek (taka już jego natura) od zawsze chciał wejść wyżej, dojść dalej, wyprzedzić światło, pokonać czas. Wielu z nas, mieszkańców dziedzin pod Tatrami i siedlisk odległych od gór, mając świadomość, że droga na szczyt jest mozolna i niebezpieczna, jednak podejmuje to ryzyko w imię … – motywacja bywa różna! Niebezpieczeństwo nas nie zniechęca, czasem wręcz fascynuje. Ale niektórzy płacą wysoką cenę. Ot choćby Tatry, zbierają „żniwo” ludzkich istnień każdego roku. Smutne statystyki odnotowują kroniki wypadków po obu stronach naszych gór, podobnie kroniki wypadków w Alpach czy Himalajach. Wychodzimy rano w tę górską krainę piękna i ciszy z nadzieją szczęśliwego powrotu wieczorem. Ale tragedie zdarzają się … I o tym aspekcie „wołania w górach” jest nasza ekspozycja.

Góry inspirują, fascynuję, mobilizują zarówno mieszkańców podhalańskich wiosek, jak i ludzi z nizin, którzy po wielokroć wracają na tatrzańskie szlaki. Wystawa jest artystyczną podpowiedzią jak można patrzeć na szczyty gór, na szczyty naszych możliwości, oddając się marzeniom, iż być może „za górami, za lasami” jest lepszy, ciekawszy świat.

Wystawa „Wołanie w górach” kieruje nas na wiele refleksyjnych ścieżek. Jej autorzy wybrali zaledwie kilka – wołanie o pomoc, wędrówka w znane i nieznane, wołanie do Boga, juhaskie życie na hali, wspinaczka na grani, impresjonistyczne bądź ekspresjonistyczne zmaganie się z dziełem malarskim.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij