Środa, 03 czerwiec 2020, Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary
Szczawnica i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 47
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 47
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 47
Clouds
18°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 42
Clouds
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 47
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.09.2019, 12:51 | czytano: 2188

Wszystko o koniach na Podhalu. Historia i współczesność w książce Szymona Bafii i filmie Jana Makowskiego (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski

W Dworku Tetmajerów w Łopusznej odbyła się promocja książki Szymona Bafii z Zakopanego pt. "Konie na Skalnym Podhalu" oraz filmu dokumentalnego "Jako drzewiej górole ścinali drzewo w lesie" w reżyserii Jana Makowskiego.

Dwa, niezależnie od siebie projekty, zaprezentowano wspólnie na oficjalnej promocji w Łopusznej, miejscowości, która jest jedną ze stolic podhalańskiego koniarstwa. Mieści się tu jedna z najbardziej uznanych na Podhalu stadnin, prowadzona przez rodzinę Bułów, co roku do Łopusznej zjeżdżają się też najlepsi furmani na Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa. Pochodzący stąd prof. Marian Tischner jest znanym miłośnikiem koni, fundatorem nagród w konkursach konnych, i to z jego inicjatywy powstał film dokumentalny "Jako drzewiej górole ścinali drzewo w lesie". Jest to próba ukazania dawnej pracy z końmi w lesie i ich roli w utrzymaniu gospodarstwa. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Jan Makowski, były prezes Nowotarskiej Telewizji Kablowej w Nowym Targu. Za piękny i wartościowy film ukazujący ginące już umiejętności, Janowi Makowskiemu i jego synowi, który był operatorem kamery, prof. Tischner serdecznie i szczerze dziękował, a publiczność nagrodziła film zasłużonymi brawami. Dodajmy, iż można go już oglądać w internecie. Wyświetli się po wpisaniu tytułu do wyszukiwarki.

W drugiej części spotkania została zaprezentowana książka Szymona Bafii. To szczegółowa monografia koniarstwa na Skalnym Podhalu. W książce znajdziemy m.in. artykuły o rasach koni, o ich pracy na roli, w transporcie, przy zrywce drzewa, przy przewozie turystów, o podhalańskich banderiach konnych, o pojazdach konnych, o rzemieślnikach wykonujących wozy i uprzęże, o wyścigach kumoterek i zawodach hippicznych, jest rozdział o stadninach i wspomnienia podhalańskich koniarzy. Znany zakopiański regionalista Jan Karpiel Bułecka napisał w recenzji tej książki, że to "ciekawe, pionierskie opracowanie historii chowu i użytkowania koni na Podtatrzu", które stanowi "świetny przyczynek do szeroko pojętych dziejów obecności konia w kulturze Narodu Polskiego".

- Fach nie ginie. Konie w terenach górskich nadal są aktywne, bo tu się sprawdzają. W Tatrach są niezastąpione, bo poruszając się po szlakach nie niszczą ich w przeciwieństwie do traktorów - tłumaczył autor. Również dzięki fiakrom, szczególnie w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej, konie na Podhalu nadal są obecne, choć w zdecydowanej większości pracują dziś w branży turystycznej. Praktycznie zniknęły już natomiast z krajobrazu rolniczego.

Książkę wydała Fundacja im. Paryskich działająca przy Tatrzańskim Parku Narodowym.

r/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Marcela14:43, 24 września 2019
piękne miejsce, pięknie zorganizowana promocja ;)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij