Czwartek, 16 lipiec 2020, Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Zakopane i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
15.10.2019, 22:10 | czytano: 1504

Cepy, kiernicki i przetaki - dzieci z Maniów dobrze wiedzą do czego służyły (zdjęcia)

zdj. KGW Maniowy

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach przez kilka miesięcy realizowały projekt pn. "Moje i Twoje dziedzictwo, międzypokoleniowa edukacja”. Od czerwca do października prowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Edukacja regionalna to jeden z głównych celów działalności KGW Maniowy. Projekt sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie edycja 2019 pt. „ Moje i Twoje dziedzictwo, międzypokoleniowa edukacja” obejmował warsztaty, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Maniowach oraz wychowankowie „Wesołego Przedszkola”. Młodzi ludzie zapoznali się z etapami powstawania chleba oraz sporządzania tradycyjnych "moskoli".

Dzieci uczyły się do czego służyły sprzęty gospodarcze, takie jak cepy, młynek żarnowy, przetaki, recica, dziyzka, korytko, czy miarka. Poznały również historię dawnej wsi Maniowy, dzisiaj zatopionej pod taflą Jeziora Czorsztyńskiego.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, dzieci z radością piekły moskole i robiły masło w kiernicce, a chleb ze śmietaną i cukrem oraz kawa zbożowa były najlepszym rarytasem. Główne cele, które zrealizowano podczas tego projektu to przede wszystkim zapoznanie dzieci i młodzieży z lokalnym dziedzictwem, kształtowanie u nich szacunku do własnej tradycji i miłości do małej ojczyzny, a integracja międzypokoleniowa dzieci z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich pokazała, że różnice wiekowe nie są barierą do współdziałania, a wręcz przeciwnie walorem.

- W projekcie uczestniczyło 60 dzieci, całkowity koszt projektu to 7 200 zł, z czego 5 000 to dofinansowanie z FIO Małopolska Lokalnie. Pozostałą kwotę pokryło KGW Maniowy - wyjaśnia Marek Wojtaszek. I dodaje: - Koło pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom projektu za chęć udziału oraz zainteresowanie projektem, Dyrekcji szkoły Podstawowej w Maniowach oraz „Wesołego Przedszkola", nauczycielkom za współpracę i zaangażowanie w działania projektowe.

opr.s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Mizera08:14, 16 października 2019
Ogromne gratulacje dla Pań z Koła Gospodyń a w szczególności dla Kasi . Jesteś niesamowita , tak trzymaj !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij