Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Jabłonka i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
13°
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 62
Clouds
11°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 69
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
04.11.2019, 11:28 | czytano: 12457

Niespotykany połów

arch. Przemysława Półtoraka

- Udało się mi złowić wspaniały okaz głowacicy w Dunajcu. Głowacica jest gatunkiem ginącym w Dunajcu oraz zagrożona wyginięciem w całej Polsce. U nas na Podhalu jest bardzo rzadka - mówi Przemysław Półtorak. Nieczęsto spotykany okaz ma 92 cm. - Piękna, dzika ryba została zacięta na dużą muchę w Dunajcu, gdzie ryby te znalazły swoją ostoje - komentuje.

Szczęśliwy łowca zaraz po sfotografowaniu ryby wypuścił ją z powrotem do Dunajca. Szlachetne zachowanie godne naśladowania, ale i wyzwanie dla innych wędkarzy.

- Na Podhalu sporadycznie łowi się głowacice, a ryby tych rozmiarów zdążają się niezmiernie rzadko. Dlatego cieszy fakt, że ta ryba pływa nadal, będzie mogła przystąpić do tarła i się rozmnożyć. Aktualnie populacja głowacicy w Polsce jest bardzo ograniczona, można powiedzieć że znikoma, ponieważ głowacica występuje tylko w dwóch rzekach. Nielicznie u nas na Dunajcu oraz w Sanie, gdzie tej ryby jest trochę więcej. Jest to więc gatunek bardzo rzadki w polskich wodach. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby dbać o te osobniki, które jeszcze pływają w Dunajcu, czy Sanie. Dodatkowo głowacica jest rybą bardzo wymagającą, ponieważ wymaga dużej, natlenionej i żyznej rzeki w której będzie mogą polować i się wyżywić - wyjaśnia wędkarz.Taki połów to nie kwestia szczęścia, ale umiejętności i wiedzy. Przemysław Półtorak jest przewodnikiem wędkarskim, działa na rzecz odbudowy południowych rzek Polski. Zna nowosądeckie rzeki i zwyczaje górskich ryb jak mało kto. Studiował na Małopolskiej Szkole Wyższej na kierunku "turystyka". Napisał pracę dyplomową na temat turystyki wędkarskiej w Polsce, za co ukończył studia z wyróżnieniem. Przewodnictwem wędkarskim zajmuje się od 7 lat, prowadząc szkolenia dla wędkarzy oraz organizując wyprawy. Współpracuje z wieloma firmami wędkarskimi m.in Aspius Pro Fishing bardziej znanych pod nazwą witryny internetowej przewodnicywedkarscy.pl oraz z renomowanym angielskim producentem sprzętu wędkarskiego HARDY. Współpracuje z największym polskim pismem dla wędkarzy - Wiadomości Wędkarskie, redagując artykuły oraz tworząc relacje.

Wystąpił również w kilku odcinkach programu Jurka Biedrzyckiego - Taaaka Ryba, emitowanego przez Polsat Play. Często organizuje wyprawy do Austrii, a także na Słowację łowiąc potężne pstrągi tęczowe. Słowenię odwiedza w poszukiwaniu pstrąga marmurkowego, gdzie występuje najliczniej na świecie. Współdziała także z wieloma znanymi fly tierami w Polsce. Wędkarstwo muchowe uprawia od dziecka, stawiając swoje pierwsze kroki na rzece Białce Tatrzańskiej, gdzie łowi po dziś dzień.

Na stronie www.gorskierzeki.pl zamieszcza relacje z wypraw. Zachęcamy do śledzenia jego poczynań i osiągnięć.

s/
najnowsze informacje
komentarze
...21:17, 7 listopada 2019
WWF - How dare you :D i tyle w temacie ekołosiu - łykaj dalej te bajeczki o "bulu" pyska ryb i jeszcze se tabliczkę zrób - "uwolnić karpie" ....
2kilo21:14, 7 listopada 2019
klio, coś ci się pomieszało...Już widzę ten limit na Alasce :D I zapominasz o bardzo ważnym fakcie - tam może łowić KAŻDY a nie tak jak u nas - opłaty, karty itp...
Karol05:58, 7 listopada 2019
Teraz dopiero o budzą się kułsownicy i zrobią polowanie na czarownice by tylko ją wyłowić. Przykre. Panu Przemkowi bardzo gratuluję
klio18:40, 6 listopada 2019
W Ameryce jest limit złapanych ryb,czasami są tylko 2 sztuki ,tak jak na Alasce łososie.Jak byś złapał trzecią to musisz ją wypuścić,nie wolno ci nawet dać temu co nic nie złowił.U nas łowią ile chcą,nikt ich prawie nie sprawdza,nie mogą się najeść i dlatego jest takie''bezrybie'',bo to co się rusza to wszystko zabiorą.
WWF09:13, 6 listopada 2019
...-jak tak potrafisz wnioskować o wszystkim w życiu, jak to robisz tu-to biada ci, nieszczęsny.
hucho21:21, 5 listopada 2019
Ładna głowacica ale nie jest to okaz , łowione są większe na dunajcu .
BK19:54, 5 listopada 2019
Mistrz .Piękna głowatka musiala walczyć ostro
...17:59, 5 listopada 2019
WWF...stwierdzam fakty. A twój brak podstawowej wiedzy na temat ryb przykrywasz ekoterroryzmem ....jeszcze brakuje okrzyku "How dare you" :DDD
WWF16:09, 5 listopada 2019
... -jesteś niegrzeczny(a).Próbujesz mnie obrazić?Dlaczego?
...08:06, 5 listopada 2019
WWF widzę że ekoszambo zraniło ci mózg....
Na na23:28, 4 listopada 2019
Glowacice to ryby ginące w przyrodzie więcej jest tych co chcą ją złowić niz sztuk pływająych.zazdroszcze
WWF22:24, 4 listopada 2019
Po co wyławiać, kaleczyć pysk rybie, a potem wypuścić.Rozumiem,że na patelnię z nią , ale tak dla zabawy wyjmować z wody?
p.21:17, 4 listopada 2019
To jest prawdziwy rybak, bo do torby czy woderów nie chowa.
Wędkarz z prawie czterdziestoletnim doświadczeniem19:28, 4 listopada 2019
Piękna ryba wymagająca sporych umiejętności od wędkarza, ale prawda jest taka, że głowacica jest rybą obcą naturalnej ichtiofaunie Dunajca. Prawdą jest też, że niestety zbyt liczna przynosi mnóstwo szkód, przetrzebiając m.in. brzanę (z której niegdyś Dunajec słynął), świnkę, a w mniejszym stopniu klenia i inne ryby. Kiedyś okręg PZW Nowy Sącz zarybiał głowacicą bez opamiętania, nie bacząc na to, że jest na Podhalu po prostu obca.
Ja18:59, 4 listopada 2019
Glowacica bez wątpienia okazała a wędkarskie CV tego Przemka naprawdę imponujące
Michał17:21, 4 listopada 2019
Bardzo rzadko zdarza się taka ryba na Podhalu, każdy wędkarz marzy o złowieniu takiej głowacicy. Wielkie gratulacje i dziękuję że ja uwolnileś!
Skała14:33, 4 listopada 2019
Rzadko się zdarza głowatka! Nie to co kiedyś. Ale podoba mi się ta krypto -reklama bo może się wybiorę do Austrii na wędkowanie z tym Przemkiem.Szkoda, że na swojej stronie cen nie podaje.
Jaro14:12, 4 listopada 2019
Brawo i gratuluje i ryby i postawy
hoho12:00, 4 listopada 2019
no nieźle nieźle...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij