Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
06.11.2019, 20:10 | czytano: 2913

Cykl wydarzeń w ramach projektu „Łączy nas Muzyka Polska”

NOWY TARG. Projekt „Łączy nas Muzyka Polska”, finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu "Rodzina polonijna", oparty jest na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych – Akademii Muzyki PaSO w Chicago.

Uczniowie różnych muzycznych specjalności (16 osób) oraz pedagodzy (4 osoby) wezmą udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej, aby uczestniczyć w realizacji wspólnie wypracowanego programu wizyt.

Głównym celem projektu jest wzmacnianie poczucia więzi z Polską poprzez poznawanie muzyki i kultury polskiej, pogłębianie jej rozumienia i właściwego wykonywania oraz wiedzy o polskich kompozytorach, i muzyce w miejscach związanych z ich życiem oraz twórczością.

Tematyka działań skupi się m.in. na działalności Ignacego Jana Paderewskiego w Ameryce – jego niezwykłej kariery artystycznej oraz wielkiej misji służenia Polsce. ale także na muzyce polskiej wywiedzionej z muzyki Podhala i muzyce amerykańskiej.

Grupa uczniów i nauczycieli będzie miała okazję do odwiedzenia największej na świecie kolekcji pamiątek po kompozytorze - I.J Paderewskim oraz miejsc związanych z Jego działalnością. Dodatkowym urozmaiceniem projektu jest poznanie Chicago – drugiego na świecie polskiego miasta pod względem liczby mieszkańców, jego bogatej kultury i ogromnego dorobku Polonii w Ameryce.

Bardzo ważnym założeniem realizacji projektu jest integracja uczniów obydwu placówek podczas wspólnej pracy oraz działań artystycznych (wspólne próby i koncerty), poprzez poznawanie ich szkół, krajów i miejsc zamieszkania, historii, obyczajów, stylu życia mieszkańców. Wizyty studyjne pozwolą na bezcenną wymianę wiedzy i doświadczeń w nauczaniu muzyki pomiędzy pedagogami obydwu placówek, dotyczących wykorzystania polskiej literatury muzycznej w kształceniu dzieci i młodzieży, metodyki nauczania gry w szkołach muzycznych, najnowszych programów edukacyjnych. Dodatkowymi korzyściami płynącymi z realizacji projektu będzie doskonalenie języków (polskiego u dzieci z Chicago i angielskiego u dzieci z Nowego Targu); poznawanie Polski (kraju rodziców i dziadków) oraz spotkania z ciekawymi ludźmi i społecznością lokalną obu krajów.

Podczas dwuletniej współpracy, szkoły stawiają na innowacyjne rozwiązania e-learningowe i wykorzystanie platform społecznościowych.


Harmonogram
Termin: 22 listopada – 1 grudnia 2019 r
1. Wideo-konferencja:
Nauczyciele obu szkół spotykają się i wspólnie wymieniają doświadczeniami na temat specyfiki pracy w ich szkole. Przygotowują się metodycznie do realizacji projektu i wyjazdu studyjnego. Opracowują program prób, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań i wycieczek. Przygotowują materiały i utwory muzyczne, które będą prezentowane podczas spotkań w ich kraju.

2. Wizyta studyjna w Polsce:
Na zaproszenie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu do Polski przyjedzie delegacja uczniów i nauczycieli z placówki w Chicago. Pozwoli to na nawiązanie relacji personalnych pomiędzy uczniami i pedagogami obu szkół. Goście będą mieli okazję poznać polski system szkolnictwa muzycznego, wymienić się doświadczeniami, sprawdzić sposób pracy obu grup muzycznych oraz wprowadzić do programu nauczania nowe materiały metodyczne opracowanie e-learningowo podczas dotychczasowej współpracy. Opiekunowie obu grup projektowych skupią się również na opracowaniu koncertowego repertuaru szkolnego i wzbogaceniu go o nowe utwory kompozytorów polskich.

3. Wycieczka krajoznawczo-edukacyjna w Polsce:
Delegacja uczestników z Chicago oraz Polski wspólnie weźmie udział w wycieczce, podczas której głównym celem będzie poznanie bogatych tradycji muzycznych Podhala i Zakopanego oraz kompozytorów polskich związanych z tym regionem: Karolem Szymanowskim i Mieczysławem Karłowiczem. Szczególnie cenne dla gości z zagranicy będzie poszerzanie wiedzy na temat Polski, polskiej kultury i tradycji, oraz pogłębianie praktycznej znajomości polskiego stylu narodowego w muzyce.

4. Warsztaty:
Podczas wizyty studyjnej w Polsce obie grupy uczestniczą w szeregu warsztatów, zarówno kulturowych jak i muzycznych, które nie tylko przybliżą ich do realizacji wspólnego przedsięwzięta jakim jest przygotowanie uroczystego koncertu, ale również pozwolą na zintegrowanie się i pogłębienie wiedzy na temat polskiej historii i tradycji w kontekście kultury muzycznej.

5. Koncert polonijny – „Łączy nas Muzyka Polska” – 29 listopada 2019 r.
Podsumowaniem rocznej współpracy obu szkół jest przygotowanie koncertu dla całej placówki szkolnej i społeczności lokalnej. Koncert zostanie nagrany i udostępniony wszystkim beneficjentom projektu.


Termin: Marzec 2020
1. Wideo-konferencja:
Nauczyciele obu szkół kontynuują wymianę doświadczeń na temat specyfiki pracy w ich szkole. Przygotowują się metodycznie do realizacji kolejnego koncertu i wyjazdu studyjnego – tym razem w Chicago. Opracowują nowy program prób, wykładów, warsztatów, koncertów dedykowanych Polonii w Stanach Zjednoczonych, spotkań i wycieczek. Przygotowują nowe materiały i utwory muzyczne, które będą prezentowane podczas spotkania w Chicago.

2. Wizyta studyjna w Chicago:
Goście z Polski będą mogli zbliżyć się do Polonii funkcjonującej w Stanach Zjednoczonych, zapoznać się ze sposobem pracy z uczniami w Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago i poznać amerykański system szkolnictwa. Opiekunowie obu grup projektowych skupią się również na opracowaniu specjalnego repertuaru koncertowego dedykowanego polskiej społeczności w Chicago.

3. Wycieczka krajoznawczo-edukacyjna w Chicago:
Uczestnicy obu krajów wezmą udział w wycieczce śladami Ignacego Jana Paderewskiego, poznając jego biografię i miejsca związanego z działalnością artystyczną. Ponadto uczniowie i nauczyciele będą mieli okazję przekonać się o bogatej kulturze i ogromnym dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych i uczestniczyć w ważnych dla niej wydarzeniach.

4. Warsztaty:
Uczestnicy obu placówek, zarówno uczniowie jak i nauczyciele wezmą udział w lekcjach i warsztatach poświęconych polskiej tradycji i historii, zarówno w kontekście kulturowym jak i muzycznym. Co więcej uczniowie z Polski będą mieli okazję ćwiczyć ze swoimi rówieśnikami z zagranicy, poznać ich warsztat muzyczny i uczyć się od siebie nawzajem.

5. Koncert polonijny:
Podsumowaniem rocznej współpracy obu szkół jest przygotowanie koncertu dedykowanego Polonii żyjącej w Ameryce. Koncert zostanie nagrany i udostępniony wszystkim beneficjentom projektu.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas