Poniedziałek, 26 lipiec 2021, Imieniny: Anny, Mirosławy, Grażyny
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
16°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
16°
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 96 %
06.11.2019, 20:10 | czytano: 2435

Cykl wydarzeń w ramach projektu „Łączy nas Muzyka Polska”

NOWY TARG. Projekt „Łączy nas Muzyka Polska”, finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu "Rodzina polonijna", oparty jest na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych – Akademii Muzyki PaSO w Chicago.

Uczniowie różnych muzycznych specjalności (16 osób) oraz pedagodzy (4 osoby) wezmą udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej, aby uczestniczyć w realizacji wspólnie wypracowanego programu wizyt.

Głównym celem projektu jest wzmacnianie poczucia więzi z Polską poprzez poznawanie muzyki i kultury polskiej, pogłębianie jej rozumienia i właściwego wykonywania oraz wiedzy o polskich kompozytorach, i muzyce w miejscach związanych z ich życiem oraz twórczością.

Tematyka działań skupi się m.in. na działalności Ignacego Jana Paderewskiego w Ameryce – jego niezwykłej kariery artystycznej oraz wielkiej misji służenia Polsce. ale także na muzyce polskiej wywiedzionej z muzyki Podhala i muzyce amerykańskiej.

Grupa uczniów i nauczycieli będzie miała okazję do odwiedzenia największej na świecie kolekcji pamiątek po kompozytorze - I.J Paderewskim oraz miejsc związanych z Jego działalnością. Dodatkowym urozmaiceniem projektu jest poznanie Chicago – drugiego na świecie polskiego miasta pod względem liczby mieszkańców, jego bogatej kultury i ogromnego dorobku Polonii w Ameryce.

Bardzo ważnym założeniem realizacji projektu jest integracja uczniów obydwu placówek podczas wspólnej pracy oraz działań artystycznych (wspólne próby i koncerty), poprzez poznawanie ich szkół, krajów i miejsc zamieszkania, historii, obyczajów, stylu życia mieszkańców. Wizyty studyjne pozwolą na bezcenną wymianę wiedzy i doświadczeń w nauczaniu muzyki pomiędzy pedagogami obydwu placówek, dotyczących wykorzystania polskiej literatury muzycznej w kształceniu dzieci i młodzieży, metodyki nauczania gry w szkołach muzycznych, najnowszych programów edukacyjnych. Dodatkowymi korzyściami płynącymi z realizacji projektu będzie doskonalenie języków (polskiego u dzieci z Chicago i angielskiego u dzieci z Nowego Targu); poznawanie Polski (kraju rodziców i dziadków) oraz spotkania z ciekawymi ludźmi i społecznością lokalną obu krajów.

Podczas dwuletniej współpracy, szkoły stawiają na innowacyjne rozwiązania e-learningowe i wykorzystanie platform społecznościowych.


Harmonogram
Termin: 22 listopada – 1 grudnia 2019 r
1. Wideo-konferencja:
Nauczyciele obu szkół spotykają się i wspólnie wymieniają doświadczeniami na temat specyfiki pracy w ich szkole. Przygotowują się metodycznie do realizacji projektu i wyjazdu studyjnego. Opracowują program prób, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań i wycieczek. Przygotowują materiały i utwory muzyczne, które będą prezentowane podczas spotkań w ich kraju.

2. Wizyta studyjna w Polsce:
Na zaproszenie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu do Polski przyjedzie delegacja uczniów i nauczycieli z placówki w Chicago. Pozwoli to na nawiązanie relacji personalnych pomiędzy uczniami i pedagogami obu szkół. Goście będą mieli okazję poznać polski system szkolnictwa muzycznego, wymienić się doświadczeniami, sprawdzić sposób pracy obu grup muzycznych oraz wprowadzić do programu nauczania nowe materiały metodyczne opracowanie e-learningowo podczas dotychczasowej współpracy. Opiekunowie obu grup projektowych skupią się również na opracowaniu koncertowego repertuaru szkolnego i wzbogaceniu go o nowe utwory kompozytorów polskich.

3. Wycieczka krajoznawczo-edukacyjna w Polsce:
Delegacja uczestników z Chicago oraz Polski wspólnie weźmie udział w wycieczce, podczas której głównym celem będzie poznanie bogatych tradycji muzycznych Podhala i Zakopanego oraz kompozytorów polskich związanych z tym regionem: Karolem Szymanowskim i Mieczysławem Karłowiczem. Szczególnie cenne dla gości z zagranicy będzie poszerzanie wiedzy na temat Polski, polskiej kultury i tradycji, oraz pogłębianie praktycznej znajomości polskiego stylu narodowego w muzyce.

4. Warsztaty:
Podczas wizyty studyjnej w Polsce obie grupy uczestniczą w szeregu warsztatów, zarówno kulturowych jak i muzycznych, które nie tylko przybliżą ich do realizacji wspólnego przedsięwzięta jakim jest przygotowanie uroczystego koncertu, ale również pozwolą na zintegrowanie się i pogłębienie wiedzy na temat polskiej historii i tradycji w kontekście kultury muzycznej.

5. Koncert polonijny – „Łączy nas Muzyka Polska” – 29 listopada 2019 r.
Podsumowaniem rocznej współpracy obu szkół jest przygotowanie koncertu dla całej placówki szkolnej i społeczności lokalnej. Koncert zostanie nagrany i udostępniony wszystkim beneficjentom projektu.


Termin: Marzec 2020
1. Wideo-konferencja:
Nauczyciele obu szkół kontynuują wymianę doświadczeń na temat specyfiki pracy w ich szkole. Przygotowują się metodycznie do realizacji kolejnego koncertu i wyjazdu studyjnego – tym razem w Chicago. Opracowują nowy program prób, wykładów, warsztatów, koncertów dedykowanych Polonii w Stanach Zjednoczonych, spotkań i wycieczek. Przygotowują nowe materiały i utwory muzyczne, które będą prezentowane podczas spotkania w Chicago.

2. Wizyta studyjna w Chicago:
Goście z Polski będą mogli zbliżyć się do Polonii funkcjonującej w Stanach Zjednoczonych, zapoznać się ze sposobem pracy z uczniami w Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago i poznać amerykański system szkolnictwa. Opiekunowie obu grup projektowych skupią się również na opracowaniu specjalnego repertuaru koncertowego dedykowanego polskiej społeczności w Chicago.

3. Wycieczka krajoznawczo-edukacyjna w Chicago:
Uczestnicy obu krajów wezmą udział w wycieczce śladami Ignacego Jana Paderewskiego, poznając jego biografię i miejsca związanego z działalnością artystyczną. Ponadto uczniowie i nauczyciele będą mieli okazję przekonać się o bogatej kulturze i ogromnym dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych i uczestniczyć w ważnych dla niej wydarzeniach.

4. Warsztaty:
Uczestnicy obu placówek, zarówno uczniowie jak i nauczyciele wezmą udział w lekcjach i warsztatach poświęconych polskiej tradycji i historii, zarówno w kontekście kulturowym jak i muzycznym. Co więcej uczniowie z Polski będą mieli okazję ćwiczyć ze swoimi rówieśnikami z zagranicy, poznać ich warsztat muzyczny i uczyć się od siebie nawzajem.

5. Koncert polonijny:
Podsumowaniem rocznej współpracy obu szkół jest przygotowanie koncertu dedykowanego Polonii żyjącej w Ameryce. Koncert zostanie nagrany i udostępniony wszystkim beneficjentom projektu.

opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij